ODS a ČSSD ve vládě. Voliči jim odpustí

Petr Holub
21. 11. 2006 11:30
Praha - ODS a ČSSD dnes spolu vedou další kolo jednání o nové vládě. Kladným výsledkem popudí část voličů, více však ODS.
Rok si spílali, teď míří k dohodě.
Rok si spílali, teď míří k dohodě. | Foto: Ludvík Hradilek

Velké protesty proti námluvám dvou velkých stran, které roční předvolební mobilizací proti sobě navzájem získaly nové hlasy, se čekat nedají.

"Je velmi dobrá ekonomická situace, lidé dostanou třinácté platy, vezmou si úvěry a raději půjdou nakupovat na Vánoce," předpovídá ředitel Factum Invenio Jan Herzmann.

Zase nám lhali. No a co?

Když se teď ODS a ČSSD snaží sestavit společnou vládu, kam vezmou ještě lidovce, lidé mají důvod být znechuceni. Z toho, jak demokracie funguje a z toho, že politici jejich hlasy použili k něčemu jinému, než slibovali.

"Veřejnost byla po volbách trpělivá, po pěti měsících došlo k obratu a lidé stále víc naléhavě žádají řešení. Teď uvidíme, jestli dohodu ODS s ČSSD odsoudí jako ústup z principů, anebo pragmatický a rozumný krok," popisuje dvě možné reakce ředitel společnosti STEM Jan Hartl.

Rozhořčení však nebude podle jeho kolegy Herzmanna příliš velké. "Češi mají zvláštní mentalitu. Voliči jedné strany tu druhou opravdu nemají rádi, se skřípěním zubů se ale dokážou smířit s tím, že dohoda je nevyhnutelná," vysvětluje.

Foto: Aktuálně.cz

Paroubkovo vítězství...

Podle expertů je předem jisté, že s dohodou se snáze smíří příznivci sociálních demokratů.

"Paroubek může každou účast na vládě prodat jako vítězství, Topolánek bude muset omlouvat kompromis," popisuje možnosti předsedů Herzmann.

Z výzkumů jeho společnosti také vychází, že spolupráce s ODS je pro sociálnědemokratické voliče mnohem víc přijatelná.

Domluvu s občanskými demokraty si dokonce přejí častěji než jiné alternativy. Velkou nebo duhovou koalici doporučuje skoro 40 procent.

ČTĚTE VÍCE:
ČSSD: Rovná daň jen přes naše mrtvoly

Den po víkendovém kongeresu si obě velké strany navzájem vyměnily vzkazy, jak si představují další jednání

...Topolánkův kompromis

Naopak téměř polovina příznivců ODS dávala v srpnu přednost trojkoalici s KDU-ČSL a Stranou zelených. V listopadu začali chápat, že tato varianta je málo pravděpodobná, a tak častěji žádali předčasné volby.

Spolupráci s ČSSD si přeje jen 18 procent Topolánkových voličů. Proto mohou být víc zklamáni.

Nemusí pomoci ani argument, že předčasné volby není možné prosadit, a proto je dohoda s ČSSD nezbytná.

"Když lídři ODS najednou říkají, že jsou předčasné volby nemožné, tak se voliči mohou ptát, proč je na to nikdo neupozornil už před několika měsíci. Tehdy byla přece stejná situace," upozorňuje Hartl.

Tři procenta

Podle Herzmanna musí s úbytkem voličů počítat obě strany. V Německu slaví ve středu první výročí velké koalice a CDU/CSU i SPD ztratily od té doby tři procenta voličů.

Stejné riziko předpovídá Herzmann občanským demokratům. "Pomůže jim, že na pravici neexistuje alternativa. KDU-ČSL je mátožná a pokud se stane jejím předsedou Jiří Čunek, posune se do levého středu," upozorňuje na důsledky polarizace  v posledních měsících.

Nepochybně však získají zelení a komunisté.

 

Právě se děje

Další zprávy