Nová vláda: Vnitro pro Pecinu, zahraničí láká Kohouta

Martina Machová Martina Machová
25. 6. 2013 20:00
První z Rusnokových ministrů už potvrdil, že funkci přijal
Martin Pecina chce ministerstvo vnitra "zase vyvést z ilegality"...
Martin Pecina chce ministerstvo vnitra "zase vyvést z ilegality"... | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Po jmenovaném premiérovi Jiřím Rusnokovi je známé další jméno člena jeho vlády. Bude jím někdejší Fischerův úřednický ministr vnitra a Zemanův sympatizant Martin Pecina.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil sám politik. "Byl jsem osloven a beru to," uvedl Martin Pecina s tím, že opět zamíří na vnitro. Jako své priority pak uvedl, že by rád dotáhl zákon o úřednících a služební zákon, podívat se chce na personální složení resortu a opět chce vnitro přiblížit veřejnosti. "Rád bych jej vyvedl z ilegality a zase začal mluvit s veřejností," uvedl.

Dalším ministrem by mohl podle zdroje obeznámeného s jednáním o Rusnokově vládě být někdejší Pecinův kolega z Fischerova kabinetu Jan Kohout. I on by se měl vrátit do čela resortu, který v minulosti již vedl, tedy zahraničních věcí. Jan Kohout na dotaz, zda se hodlá do vrcholné politiky vrátit a ministerský post přijmout, neodpověděl.

Ministerský post byl nabídnut i někdejšímu náměstkovi ministra průmyslu a obchodu Václavu Petříčkovi. Ten deníku Aktuálně.cz nabídku potvrdil, řekl ovšem, že ji odmítl. "Nejsem na to připraven," vysvětlil svůj postoj.

Uvedl rovněž, že je rozhodnut v tomto duchu na 99 procent. Nabídka podle Petříčka zněla obecně na ministerstvo, podle informací Aktuálně.cz mělo jít o ministerstvo průmyslu a obchodu, kde působil.

 

Právě se děje

před 9 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy