Nová vláda: Vnitro pro Pecinu, zahraničí láká Kohouta

Martina Machová Martina Machová
25. 6. 2013 20:00
První z Rusnokových ministrů už potvrdil, že funkci přijal
Martin Pecina chce ministerstvo vnitra "zase vyvést z ilegality"...
Martin Pecina chce ministerstvo vnitra "zase vyvést z ilegality"... | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Po jmenovaném premiérovi Jiřím Rusnokovi je známé další jméno člena jeho vlády. Bude jím někdejší Fischerův úřednický ministr vnitra a Zemanův sympatizant Martin Pecina.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil sám politik. "Byl jsem osloven a beru to," uvedl Martin Pecina s tím, že opět zamíří na vnitro. Jako své priority pak uvedl, že by rád dotáhl zákon o úřednících a služební zákon, podívat se chce na personální složení resortu a opět chce vnitro přiblížit veřejnosti. "Rád bych jej vyvedl z ilegality a zase začal mluvit s veřejností," uvedl.

Dalším ministrem by mohl podle zdroje obeznámeného s jednáním o Rusnokově vládě být někdejší Pecinův kolega z Fischerova kabinetu Jan Kohout. I on by se měl vrátit do čela resortu, který v minulosti již vedl, tedy zahraničních věcí. Jan Kohout na dotaz, zda se hodlá do vrcholné politiky vrátit a ministerský post přijmout, neodpověděl.

Ministerský post byl nabídnut i někdejšímu náměstkovi ministra průmyslu a obchodu Václavu Petříčkovi. Ten deníku Aktuálně.cz nabídku potvrdil, řekl ovšem, že ji odmítl. "Nejsem na to připraven," vysvětlil svůj postoj.

Uvedl rovněž, že je rozhodnut v tomto duchu na 99 procent. Nabídka podle Petříčka zněla obecně na ministerstvo, podle informací Aktuálně.cz mělo jít o ministerstvo průmyslu a obchodu, kde působil.

 

Právě se děje

před 5 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 15 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 40 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy