Imunitní výbor doporučil nevydávat komunistu Ondráčka. Je to precedens, říká Horáček

ČTK Kateřina Frouzová ČTK, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 25. 9. 2018 18:16
"Jeví se mi, že se tak ustanovuje precedens o tom, že je tady 281 lidí, kteří jsou něčím více než zbytek občanů," říká Michal Horáček, jenž Ondráčka žaluje.
Foto: ČTK

Praha - Sněmovna by neměla vydat k trestnímu stíhání poslance KSČM Zdeňka Ondráčka (KSČM). Plénu to v úterý doporučil mandátový a imunitní výbor, řekl novinářům jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM). Policie chce Ondráčka stíhat kvůli výrokům vůči někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalovi Horáčkovi.

Nedoporučující usnesení výbor podpořili podle jeho člena za piráty Jakuba Michálka poslanci za hnutí ANO, SPD Tomia Okamury a KSČM a také Marek Benda z ODS. Sněmovní plénum rozhodne o Ondráčkově vydání na schůzi, která začne koncem října.

"Hlasoval jsem, aby Poslanecká sněmovna nevyslovila souhlas se stíháním. Urážky mezi veřejně činnými osobami jsou věc, která se má vždy řešit až po skončení mandátu a nikoli v jeho průběhu," vysvětlil Benda své rozhodnutí. "Kdybychom vyslovili souhlas, dosáhli bychom opačného efektu a za chvilku bychom měli stíhanou třetinu sněmovny," dodal poslanec ODS.

Před výborem Ondráček vypovídal. Podle informací Aktuálně.cz však nebyl příliš sdílný a svou kauzu se nesnažil kolegům podrobně vysvětlit. V zásadě jim oznámil, že si chystá projev až na zasedání sněmovny.

Horáček podal na Ondráčka trestní oznámení začátkem letošního roku kvůli tomu, že ho na konci loňského roku nařkl v médiích ze spolupráce s bývalou komunistickou Státní bezpečností (StB). Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel. Policie sice později vyšetřování odložila, státní zastupitelství jí však případ vrátilo.

Rozhodnutí výboru Horáčka podle ČTK nepříjemně překvapilo. "Jeví se mi, že se tak ustanovuje precedens. Precedens o tom, že je tady 281 lidí, kteří jsou něčím více než zbytek občanů," poznamenal. Zdůraznil, že Sněmovna ani mandátový výbor nerozhoduje o vinně či nevinně, což je prací orgánů v trestním řízení a státního zástupce, ale o doporučení o vydání či nevydání.

"Domnívám se, že jestli jsou zákonodárci v něčem jiní než běžní občané, tak v tom, že píší zákony, podle kterých se musíme chovat. A oni by měli být prvními, kteří je dodržují," podotkl. Horáček by rád věřil, že poslanci nakonec Ondráčka vydají. "Nedokážu to odhadnout, opravdu nevím. Ale zdá se mi, že co doporučí mandátový a imunní výbor, to Sněmovna zpravidla respektuje," dodal.

Pro vydání Ondráčka byl například poslanec KDU-ČSL Marek Výborný, který je přesvědčený, že by poslanci neměli nadužívat imunitu v případech, jako je ten Ondráčkův. "Jsem přesvědčený, že imunita v případě projevů ústavních činitelů by skutečně měla být úzce vázaná na projevy pronesené na půdě Poslanecké sněmovny bez ohledu na to, jestli je to na plénu na nebo na výborech. V tomto případě se jednalo o rozhovor pro média, který nesouvisel s Poslaneckou sněmovnou," argumentoval lidovec.

Podle Výborného podobná rozhodnutí dávají společnosti signál, že existují dva druhy občanů a ti privilegovaní si mohou dovolit víc. "Tímto naším doporučením říkáme, že v Česku existují dvě kategorie lidí - poslanci a senátoři a ten zbytek. A to nepovažuji za šťastné, protože v těchto případech by pro ně neměla platit jiná pravidla," dodal Výborný s tím, že chyba nastala už na samotném počátku. Michal Horáček měl řešit spor s komunistickým poslancem v občanskoprávním řízení.

Pokud sněmovna doporučení výboru vyslyší, policisté by mohli Ondráčka případně stíhat až po skončení jeho mandátu zákonodárce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy