Poslanci budou řešit vydání komunisty Ondráčka, pozvali si i vyšetřovatele

Martin Ťopek Martin Ťopek
24. 9. 2018 19:03
Mandátový a imunitní výbor v úterý zasedne k odloženému jednání o vydání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání. Ten čelí podezření z trestného činu pomluvy kvůli tomu, že bývalého kandidáta na prezidenta Michala Horáčka v prosinci nařkl ze spolupráce s komunistickou StB.
Foto: ČTK

Praha - Podezření na trestný čin pomluvy může připravit poslance za KSČM Zdeňka Ondráčka o poslaneckou imunitu. Vyšetřovatelé už požádali o jeho vydání, v úterý o něm bude jednat mandátový a imunitní výbor sněmovny

Na Ondráčka podal žalobu hudební producent a známý textař Michal Horáček, který v poslední prezidentské volbě neúspěšně kandidoval na hlavu státu. "Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař," řekl v rozhovoru pro server eurozpravy.cz Ondráček. 

Výbor už o vydání jednou jednal, teď poslanci chtějí vyslechnout ještě vyšetřovatele a státního zástupce. Pozván je i Ondráček, ten se však k očekávanému průběhu jednání odmítl jakkoliv vyjádřit. 

Poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný očekává, že jednání vnese jasno do toho, zda se má komunistický poslanec zodpovídat před soudem, nebo zda je jeho čin pod ochranou poslanecké imunity. "Obecně se kloním k tomu, aby imunita byla vykládaná velmi úzce a jen na projevy na půdě sněmovny. Z toho, co je známo z veřejných zdrojů, víme, že tohle bylo vyjádření pro média," uvedl Výborný. 

Ondráčka se chce ptát na to, zda publikovanou větu skutečně pronesl. "To asi ale budou chtít slyšet všichni," dodal Výborný. 

Poslanec za ODS Marek Benda nechtěl říct, o co se bude na neveřejném zasedání výboru zajímat. "Nějaký názor už mám vytvořený, ale čekám na zítřejší debatu," uvedl Benda. 

Komunistický poslanec Ondráček už opakovaně vešel v širší povědomí lidí. V roce 1989 zasahoval coby příslušník Pohotovostního pluku komunistické police SNB proti demonstrantům za svobodu a demokracii.

Jeho minulost měla nakonec souvislost i s neúspěšným angažmá ve funkci předsedy komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, která se zabývá trestnými činy policistů. Nejprve byl do funkce zvolen. Ale poté, co proti němu demonstrovaly desetitisíce lidí v českých městech, z postu odstoupil s odůvodněním, že má obavy o bezpečnost svojí rodiny. 

 

Právě se děje

Další zprávy