Lídři pro Prahu? Utkají se 'kníže', Zavadil či Liška

ČTK ČTK
23. 8. 2013 18:55
Lidovce povede v Praze Daniel Herman, ODS ještě nemá zcela jasno.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Stranu zelených povede v Praze do předčasných voleb stranický šéf Ondřej Liška. Kandidátky se začínají rýsovat i dalším stranám. TOP 09 bude mít na prvním místě stranického předsedu Karla Schwarzenberga, ČSSD odborového předáka Jaroslava Zavadila a komunisté poslankyni Martu Semelovou. Lidovce by měl vést bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman.

"Budu kandidovat v Praze. V nejbližších dnech představíme celorepublikovou kandidátku," sdělil Liška. Na kandidátku podle něj strana přizvala i osobnosti mimo Stranu zelených. Má se jednat o širší zelenou platformu, která nechce cílit jen na tradičně ekologicky založené voliče, ale na všechny, kterým se nelíbí současná politická situace.

Pražská sociální demokracie si kandidátku schválila ve čtvrtek. Potvrdit ji ještě musí celostranické vedení. Na prvním místě bude podle očekávání Zavadil, na druhém Štěpán Stupčuk a na třetím František Adámek. Na kandidátce tentokrát nebude poslanec a bývalý předseda pražské ČSSD Petr Hulinský.

Jedničkou TOP 09 pro Prahu je Karel Schwarzenberg

Kandidátku si schválila již i pražská TOP 09, i ona ale ještě bude čekat na potvrzení vedením strany. Na prvním místě je Schwarzenberg. Druhé místo budou obsazovat Starostové, kteří s TOP 09 utvoří společnou kandidátní listinu, sdělil primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Podle informací ČTK by se dvojkou měl stát Stanislav Polčák.

ODS si svou kandidátku teprve začíná schvalovat. V současné době se scházejí místní a oblastní organizace, které navrhují jednotlivé kandidáty. Konečná podoba kandidátky by tak měla být známa na začátku září.

Fotky z Hradu: Zeman diktoval, kdo s kým nesmí do party

Podle předsedy pražské ODS Bohuslava Svobody zatím není jasné, zda ji bude schvalovat regionální rada nebo regionální sněm. Záležet bude na tom, zda by se dokázal sejít dostatečný počet delegátů sněmu. O svolání sněmu ale již podle něj požádaly dvě oblastní sdružení.

Jako o jedničce kandidátky pražské ODS se mezi pražskými demokraty mluví o šéfce Sněmovny Miroslavě Němcové, Svobodovi a poslankyni Janě Černochové. Na předních pozicích by se také měla umístit poslankyně Lenka Kohoutová.

Kandidátku již mají odsouhlasenou komunisté. Jejich kandidátku v Praze povede zastupitelka, poslankyně a předsedkyně krajského výboru Marta Semelová. Jako dvojka nastoupí Jiří Dolejš.

Tak se rozpouštěla Poslanecká sněmovna:

Pražské předsednictvo lidovců si vybralo za lídra Hermana. Záležet ale bude na rozhodnutí celostátního výboru.

Věci veřejné by do voleb měla údajně vést Kateřina Klasnová. Strana se ale zatím nerozhodla, zda bude do voleb kandidovat samostatně nebo ve spolupráci s jinou politickou stranou.

Svého lídra nepředstavilo ani hnutí miliardáře Andreje Babiše ANO.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy