Lidovecký bič na hazard je o krok před konkurenty

ČTK ČTK
29. 1. 2010 18:30
Sněmovna poslala do druhého čtení jeden z návrhů na omezení hazardu. Na další tři až návrhy to čeká
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila lidovecký návrh novely loterijního zákona, který kromě jiného zakazuje internetové a mobilní sázky. Ve sněmovně jsou ještě další tři návrhy na omezení hazardu, jeden sociálnědemokratický a komunistický, druhý senátorský a třetí předložilo hlavní město Praha. Na novém zákonu pracuje i vláda.

Lidovecká novela mimo jiné zakazuje bankám a firmám, které převádějí peníze, aby umožňovaly převody peněz v tuzemsku i do zahraničí na úhradu sázek. Za porušení zákazu jim bude hrozit až půlmilionová pokuta. Loterijní firmy by také měly odvádět nejméně pětinu svého výtěžku Státnímu fondu kultury.

Novela také obsahuje zpřesněnou definici moderních hracích automatů, takzvaných videoterminálů. Obcím dává pravomoc určit, kde mohou být instalovány výherní přístroje nebo videoloterní terminály, pokud to nejsou zařízení v kasinech. Také zakazuje reklamu na loterie a podobné hry. "Reklama je velkým nástrojem politické korupce ze strany provozovatelů loterií a jiných podobných her. Z tohoto důvodu se zakazuje," tvrdí KDU-ČSL.

Za povolení výherního přístroje a videoterminálu se má podle návrhu KDU-ČSL platit správní poplatek 30 tisíc korun za přístroj a rok. Obec bude moci vybrat ještě místní poplatek 10 tisíc až 40 tisíc korun za přístroj a rok.

Mapa loterijního a sázkového trhu ministerstva financí uvádí přes 106.000 herních zařízení, z toho zhruba tři čtvrtiny tvoří výherní hrací automaty. Celkový objem přijatých sázek v roce 2008 představoval rekordních 128,5 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy