Krize přiškrtí v dalších letech platy, dálnice a úřady

Petr Holub
5. 5. 2009 7:00
Seznam úspor, kde hodlá stát krotit své výdaje v nejlbližších několika letech, je dlouhý
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Seznam úspor, kde hodlá stát krotit své výdaje v nejlbližších několika letech, je dlouhý.

Méně peněz dostane každý, kdo nemá příjmy zaručeny zákonem.

Nejvíc se bude šetřit na investicích do dálnic, když stát zruší svůj třináctimiliardový příspěvek fondu dopravní infrastruktury.

Stejnou částku ministr financí škrtne z provozních výdajů všech státních úřadů. Kromě toho se ovšem na dva příští roky zmrazí platy státních zaměstnanců, což už v roce 2011 přinese úsporu přes 10 miliard.

Zdravotnických 15 miliard

O podporu přijdou státní dráhy a soukromé školy, zmrazí se výdaje na obranu a výzkum. Zvyšovat se nebudou příspěvky státu zemědělcům, ani obecním a krajským úřadům na výkon státní správy.

Pouze v jednom případě se ministr financí pokusí zasáhnout do mandatorních výdajů předepsaných zákonem. Navrhne sněmovně, aby zrušila povinnost zvyšovat státní platby zdravotním pojišťovnám podle růstu průměrné mzdy a spokojila se zvýšením o inflaci oproti roku 2009.

Pokud se tento nepodaří prosadit, zvýší se výdaje za státní pojištěnce z letošních 47, 4 miliardy do roku 2012 o dalších 15,4 miliardy.

Sekyra na důchodovém účtu

Vláda na druhé straně výhled rozpočtu zhoršuje.

V rámci boje s krizí totiž snižuje sociální pojistné tak dramaticky, že se na účet důchodů a nemocenské sejde v roce 2011 o 50 miliard, než se dosud předpokládalo. Většinu této částky bude muset stát doplatit z jiných kapitol.

Pokud všechny úsporné plány vyjdou, růst státních výdajů se v příštím roce zastaví. Poté porostou polovičním tempem, tedy o 30 miliard v roce 2011 a o dvojnásobnou částku o rok později. V roce 2012 tak vláda utratí 1145 miliard.  

ZPĚT na článek o výhledech státního rozpočtu

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy