Kouzlo laciné české práce už nefunguje. Vývoz aut klesl

Petr Holub
6. 2. 2009 6:45
Pokles je raketový. Činí 35 procent
Levné a dobré. No nekupte to. Škodovka na ženevském autosalonu 2008.
Levné a dobré. No nekupte to. Škodovka na ženevském autosalonu 2008. | Foto: Škoda Auto

Čtěte také:

Blog, Radek Špicar
Foto: Aktuálně.cz

Radek Špicar ze Škody Auto: Automobilky v roce krize 

Praha - Před deseti lety vrhla česká ekonomika své síly na export a uspěla v Evropě s lacinějšími, přesto kvalitními výrobky. Dnes je jisté, že kouzlo přestalo fungovat.

Dokazuje to prosincový export automobilů, který se proti prosinci 2007 snížil o 35 procent. Je to stejné jako v Německu, kde propad dosáhl 39 procent.

"Údaje o exportu jsou katastrofální," potvrdil i analytik banky Patria David Marek. Jsou podle něho důkazem, že Česko vstoupilo do recese už loni ve třetím čtvrtletí.

Skoro jako v Detroitu

České továrny v prosinci vyvezly automobily včetně náhradních dílů za 18,6 miliardy korun. Je to o deset miliard méně než rok předtím a o 9,6 miliardy méně než loni v listopadu. Ještě v září se přitom automobilů vyvezlo téměř dvakrát víc, celkem za 35 miliard.

Česko se tak zařadilo po bok dalších výrobců automobilů. O polovinu se snížila jejich výroba ve Spojených státech a Velké Británii, o třicet procent klesla v Koreji a Itálii, o dvacet procent v Japonsku a Francii.

Jak se potíže s exportem dotýkají jednotlivých automobilek, nejde zjistit, protože Škoda Mladá Boleslav ani TPCA Kolín údaje o odbytu nezveřejnily ani na přímý dotaz.

Aktuálně.cz získalo pouze neoficiální informace, podle kterých se odbyt škodovek v některých zemích snížil až o 30 nebo 40 procent.

Chybí 40 miliard

Analytik Marek upozorňuje, že se prosincový exportní propad netýká jen automobilového průmyslu. Stejně strmě se propadl zahraniční odbyt elektrických a telekomunikačních přístrojů, železa a oceli se prodalo o polovinu méně než v září.

"O automobilech je víc slyšet, protože jejich podíl na českém průmyslu i exportu je abnormálně vysoký," vysvětluje znalec.

Desetimiliardový prosincový výpadek automobilů tvoří čtvrtinu poklesu českého exportu, který se snížil ze 195 miliard na 153 miliard. Ještě v říjnu přitom Češi vyvezli za 217 miliard.

Když se trend nezmění

Katastrofická čísla z prosince nemusí znamenat, že se pád českého exportu a průmyslu oproti listopadu ještě zrychlil.

Také v prosinci 2007 měli čeští exportéři potíže, když vyvezli zboží jen za 169 miliard, o 20 miliard méně než předtím v listopadu nebo potom v lednu.

I po korekci podle sezónních vlivů však klesá vývoz každý měsíc o víc než deset procent.

Potvrzuje se tím obava, že se produkce exportně zaměřeného průmyslu letos propadne o desítky procent. Pokud se trend v nejbližších měsících neobrátí, bude se Česko muset smířit se zpomalením celé ekonomiky v řádu několika procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy