Věřím, že se mi podaří dostat naše voliče k urnám, říká lídr pirátů do eurovoleb

Iva Studená
19. 1. 2019 17:09
Před pěti lety byl dvojkou pirátské eurokandidátky, letos ho spolustraníci zvolili lídrem. Osmatřicetiletý absolvent informatiky Marcel Kolaja věří, že se mu do květnových voleb podaří všem voličům pirátů vysvětlit důležitost Evropské unie a přimět je, aby přišli k urnám. Strana chce totiž získat alespoň 20 procent hlasů.
Marcel Kolaja, lídr pirátů do voleb do Evropského parlamentu
Marcel Kolaja, lídr pirátů do voleb do Evropského parlamentu | Foto: ČTK

Proč jste se rozhodl kandidovat do Evropského parlamentu? Proč ne třeba do Poslanecké sněmovny?

Osobně mě nejvíc zajímá komunální politika, ve které se angažuji, protože ta se nejvíc dotýká toho, kde člověk žije. Pak mě zajímá politika Evropské unie, protože ovlivňuje témata, která jsou mi blízká. Témata jako společná digitální agenda, postupy v technologickém rozvoji, informační technologie nebo jak digitální doba mění občanská práva - to vše není prakticky možné řešit někde jinde.

Proto jsem se rozhodl kandidovat do Evropského parlamentu. Ale rozhodl jsem se už před pěti lety, kdy mě strana nominovala na druhé místo kandidátní listiny (piráti získali pod pět procent a do europarlamentu se nedostali, pozn. red.).

Vás předseda Ivan Bartoš prohlásil, že piráti chtějí získat 20 procent hlasů. Věříte tomu, že vaši voliči jsou disciplinovaní a přijdou k volbám do europarlamentu, které přitom nepatří mezi ty "nejoblíbenější"?

My máme určitou výhodu u mladších voličů. Vznikali jsme na internetu, protože to byl pro nás jediný způsob, jak fungovat. Nikdo nás totiž nefinancoval. To, zda jsme schopni dostat voliče k urnám, tak to bude vyplývat z toho, zda jim vysvětlíme, jak je Evropská unie prospěšná. Když si vezmu ten dosah, který na internetu máme, tak věřím, že se nám to podaří.

Už víte, k jaké evropské politické frakci byste se přiklonil?

To je poměrně komplikovaná otázka, protože po volbách se budou měnit podle toho, jak která politická uskupení uspějí. Chceme se připojit do frakce takové, kde budeme mít možnost co nejvíc uplatňovat svůj program a nebudeme přicházet do konfliktu s některými uskupeními, která stojí na obrácené straně spektra, třeba nacionalisté, kteří chtějí rozbít Evropskou unii. 

Jakými oblastmi byste se chtěl konkrétně v Evropském parlamentu zabývat?

Rád bych pracoval ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů a ve výboru pro občanská práva, spravedlnost a vnitřní věci. Touto prací ve výborech a vyjednáváním ve frakci chci utvářet legislativu.

Jste softwarový specialista. S čím můžete podle vás s těmito technologickými znalostmi Evropské unii pomoct?

Pokud si vezmete téma technologický rozvoj a rozeberete si ho, zjistíte, že to téma má velký vliv na ekonomický růst v Evropě a udržení životní úrovně. Pokud technologie ovládnou jiné mocnosti, může se jednoduše stát, že ten blahobyt, který v Evropské unii máme, půjde směrem dolů. Já to chápu jako důležité téma.

Ve světle určitých momentálních politických tlaků, které vznikají v Evropské unii, jako různé populistické a nacionalistické skupiny, které chtějí Evropskou unii rozbít, je důležité komunikovat, čím je Evropská unie prospěšná. A věřím, že tomu voliči budou rozumět, pokud se jim politici budou věnovat a vysvětlí jim to.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 48 minutami

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. Muž je hospitalizován ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
před 49 minutami

Irsko povolilo vydání muže, kterého Britové viní ze smrti 39 Vietnamců v kamionu

Irský soud v pátek souhlasil s vydáním 23letého muže, který v Británii čelí obvinění kvůli loňské smrti 39 migrantů z Vietnamu. Oběti se z kontinentální Evropy do Británie dostaly v chladírenském kontejneru, který do Belgie podle vyšetřovatelů dopravil právě obviněný Eamon Harrison. Informovala o tom agentura Reuters.

Mladý muž čelí obvinění z neúmyslného zabití 39 lidí, obchodování s lidmi, z nápomoci k nelegální migraci a z praní špinavých peněz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy