"Při hraní deskovek politiku neřeším." Piráti se přou o uzavřené skupiny na Facebooku

Václav Junek
15. 1. 2019 16:02
Česká pirátská strana řeší vnitřní spor o sdružování v uzavřených skupinách na sociálních sítích. Podle některých členů se mohou takové skupiny stát alternativními mocenskými centry a ohrozit transparentnost strany. Proto by je nejraději zakázali. Jiní soukromá fóra označují za přirozený jev.
Schůze Pirátů.
Schůze Pirátů. | Foto: Ludvík Hradilek

Debatu inicioval člen zlínského krajského sdružení Petr Tkadlec, který si na internetovém fóru strany postěžoval, že se v uzavřených skupinách mohou členové domlouvat na společném postupu bez vědomí zbytku strany a ovlivňovat tak třeba primární volby nebo celostátní fóra, upozornil deník Právo.

"Prostě neexistuje žádný argument na to, abychom kvůli něčemu kapitulovali na vnitřní transparentnost. Kdybychom to náhodou někdy dopustili, tak můžeme rovnou zabalit celou stranu, protože prakticky v ten moment budeme jednou z těch stran, které jsme celou dobu kritizovali," namítá Tkadlec.

Vadí mu zejména skupiny na Facebooku, v nichž se někteří členové strany sdružují. Facebook umožňuje zakládat kromě otevřených skupin také skupiny uzavřené, k jejichž obsahu se dostane pouze schválený uživatel, a skupiny tajné, které nelze bez pozvání ani vyhledat.

Hrajeme deskovky. Nikomu do toho nic není, říká Pikal

Mezi neveřejné stranické skupiny patří například Pirátky na palubě, jež spravuje Lydie Bartošová, manželka předsedy strany. "Lze sdílet akce, články, upozornění na hlasování, spolupracovat, jak se nám povedlo při přípravě programového bodu k oblasti MPSV. Berte ji jako alternativu chlapský hospody, když to do ní fyzicky máme daleko," cituje Bartošovou Právo.

Šéf pirátů Ivan Bartoš názor své ženy sdílí. Navíc přiznal, že sám v uzavřené facebookové skupině působí. "Máme svobodu slova, členové pirátů se samozřejmě mohou sdružovat a komunikovat spolu na sociálních sítích i kdekoliv jinde," řekl deníku Bartoš.

K návrhu Tkadlece se naopak připojil kandidát na eurolídra Ladislav Koubek. "Pokud stranický orgán Resortní tým EZO (Evropa, Zahraničí, Obrana) páně poslanců Peksy, Kopřivy, Lipavského ‚zasedal‘ půl roku  od svého vzniku pouze v tajné FB skupině, a kde se staneš členem, jen pokud s tebou Mikuláš Peksa názorově souhlasí a/nebo pokud jsi mu sympatický/á, tak doufám, že Vojto uznáš, že to je prostě z pohledu pirátských ideálů špatně," uvedl Koubek.

K provozování tajné skupiny se "přiznal" i místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal, který ovšem dodává, že její účel nesouvisí s politikou, neboť jde o skupinu sloužící k organizaci klání v deskových hrách. "Nikoliv nějakých pirátských deskovek, ale soukromých deskovek u mě doma. Nikde ji nedokazuju, nic politického tam neřeším, ani lobbing, ani odkazování na hlasování ani nic. A IMHO by měla zůstat legální a nikomu do toho nic není," uvedl Pikal.

Tkadlec vyzval v anketě k debatě, aby předsednictvo takové skupiny buď zakázalo, nebo legalizovalo. Jeho návrh podpořilo 65 ze 131 hlasujících pirátů, proti bylo 60, šest se zdrželo (strana má celkem 878 členů).

Pod výzvou se množily také faktické námitky, například že nelze zakázat skupinu, která není dohledatelná, nebo že by zrušení lobbistické skupiny odradilo její členy od potenciálního lobbingu. Podle § 5 Předpisu o lobbingu jsou vnitrostranické diskuse vyjímány ze zveřejňování lobbistických kontaktů. O sociálních sítích se však předpis nezmiňuje.

Post primátora není něco, s čím by se mělo obchodovat, míní kandidát Pirátů na pražského primátora Zdeněk Hřib. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy