Praha - Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) přibrzdil zdravotní reformu.
Učinil tak po vleklých sporech, které nejsilnější vládní strana o podobu reformních zdravotnických zákonů vedla nejen s opozicí, ale i s koaličními partnery.
Ve čtvrtek Julínek oznámil, že sice dokončil paragrafované znění zákonů, do vlády však pošle příští týden pouze méně sporné z nich. Tedy: Návrh zákon o zdravotních službách, speciálních zdravotních službách a záchranné službě.
Klíčové normy, kterými chtěl ministr transformovat univerzitní nemocnice a privatizovat zdravotní pojišťovny, zůstávají nedokončené - nemají termín.
"V lednu 2009 reforma nezačne. Nejdřív musí proběhnout diskuse s odborníky," řekl Julínek.
Co si myslí blogeři o transformaci zdravotnictví
Signál, že Julínek s reformami narazí, přišel poprvé na začátku června. Tehdy se proti němu postavil premiér Mirek Topolánek, když ve sněmovně slíbil poslancům, že nemocnice se na akciové společnosti nepřevedou.
"Chci veřejně garantovat, že k převodu na akciové společnosti u fakultních nemocnic ani rozhodnutím ministerstva ani rozhodnutím vlády nedojde," řekl Topolánek.
Čtěte více: Topolánek zastavil Julínka: Změna nemocnic nebude |
Pár dní poté Julínek oznámil, že zastavuje práce na transformaci všech nemocnic, které řídí.
Tedy nejen fakultních, proti čemuž se bouřili univerzity a lidovci se zelenými, ale také speciálních ústavů jako jsou IKEM, Nemocnice na Homolce, ÚHKT anebo Masarykův onkologický ústav.
Čtěte více: Julínek: Nebudu privatizovat žádnou státní nemocnici |
Pokud jde o zdravotní pojišťovny, redakci Aktuálně.cz se podařilo získat transformační zákon, který Julínkův úřad tajil. Z paragrafů je zřejmé, že ministerští právníci dávají hlavní roli při privatizaci svému úřadu. Ministr zdravotnictví přinejmenším načas zaměstnanecké pojišťovny ovládne a získá většinu peněz z jejich účtů. Koncem roku přitom budou mít pojišťovny 35 miliard korun přebytků.
Zákon, který nyní Julínek pozdrží, přinutí stávající pojišťovny, aby založily dceřiné akciové společnosti, kterým předají smlouvy s lékaři, nemocnicemi i dalšími obchodními partnery. Podle původních plánů měly ;tyto akciové společnosti od července 2009 převzít pojišťovací agendu, pokud splní licenční podmínky stanovené zákonem.
Čtěte více: Julínkův plán na privatizaci pojišťoven: Vyvlastnit |