Poplatky se ruší dárcům a novorozencům, slibuje koalice

Martina Macková
19. 6. 2008 12:55
Opozice navrhla více výjimek z placení u lékaře
Exministr zdravotnictví David Rath skončil po 37 minutách. "Vláda Mirka Topolánka škodí naší republice, vláda Mirka Topolánka škodí drtivé většině našich občanů, vláda Mirka Topolánka je ostudou naší země, vláda Mirka Topolánka je tady přes čas a měla by odejít."
Exministr zdravotnictví David Rath skončil po 37 minutách. "Vláda Mirka Topolánka škodí naší republice, vláda Mirka Topolánka škodí drtivé většině našich občanů, vláda Mirka Topolánka je ostudou naší země, vláda Mirka Topolánka je tady přes čas a měla by odejít." | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Poplatky u lékaře a v nemocnici se s největší pravděpodobností změní jen minimálně. Zrušeny budou pro novorozence, dárce orgánů a lidi se soudní léčbou.

Sociální demokraté sice dnes ve sněmovně navrhli osvobodit od poplatků dašlí skupiny lidí, ale nikdo z koalice pro ně nejspíš nebude hlasovat.

ODS, pro niž je jakékoli rušení ústupkem, se podařilo zavázat zejména lidovce, aby výjimky nerozšiřovali. Půjde tedy jen o to, aby se všcihni koaliční poslanci příští středu, kdy se bude hlasovat, na schůzi dostavili.

Čtěte také: Poplatky pro novorozence mohou skončit už do září

Lidovecké slovo. Prý platí

Někteří politici KDU-ČSL by totiž s některými návrhy socialistů souhlasili . například s osvobozením děti do 18 let. I dnes však řekli, že dodrží slovo dané koalici. "Návrh je pro mě nedostatečný, ale budu pro něj hlasovat," řekl Aktuálně.cz poslanec Ludvík Hovorka, který zavedení poplatků loni na podzim nepodpořil.

Čtěte také: Padne víc poplatků, než chce Julínek? ČSSD chystá atak

"Jsme rozhodnuti držet dohodu," říká i poslankyně Michaela Šojdrová, která je spoluautorkou a iniciátorkou koaličních změn v poplatcích. 

Lidovci věří, že koalice další výjimky uzákoní od příštího roku.

Sólo pro Ratha

Některé z nich jsou mezi těmi, které sociální demokraté ve druhém čtení vepsali do novely zákona už dnes.

"Chceme, aby neplatili starobní a invalidní důchodci bez jiných příjmů, děti do 18 let a také lidé s příjmy nižšími než dvojnásobek životního minima," zopakoval poslanec David Rath (ČSSD).

V odhadech, zda s návrhy uspěje, je opatrní.  "Uvidíme, uvidíme," říká.

Jestli by ČSSD nakonec v případě neúspěchu svého návrhu podpořila ten koaliční, nechtěl prozradit.

"Bude to záležet na situaci, poradíme se o tom," uvedl Rath.

Michaela Šojdrová
Michaela Šojdrová | Foto: Ludvík Hradilek

Koalice bude jednotná

Už nyní však po dohodě se Šojdrovou prosadil, že poplatků se nemusejí bát žádní novorozenci - koalice totiž chtěla omezit placení jen na bezprostřední souvislost s porodem.

"Novorozené dítě ale může být i nedonošené a nakonec strávit v nemocničním inkubátoru mnoho dní. Dohodli jsme se, že nebudeme v zákoně omezovat pojem novorozenec počtem dní," řkel Rath.

K tomu, aby koalice prosadila vlastní návrh potřebuje hlasy všech vlastních poslanců i dvou nezařazených poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky.

Ti už dříve avizovali, že návrh podpoří. Lidovci potvrzují, že dodrží dohodu. Hlasovat pro zrušení poplatků pro novorozence by měli všichni poslanci ODS i dvě nové "rebelky" z klubu zelených, které minulý týden v některých hlasováním hlasovaly s opozicí.

"S návrhem nejsme úplně spokojené, ale je tady určitá koaliční dohoda. Tu dodržíme s tím, že v září by se mělo jednat o dalších výjimkách. Ty jsou možné ale až od příštího roku," řekla Olga Zubová (SZ).

 

Právě se děje

před 29 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy