Jsem v médiích kvůli fotce s pejskem, ale chybu jsem neudělala. Je to kampaň, říká Šlechtová

ČTK ČTK
22. 5. 2018 17:08
Ministryně požádala o schůzku prezidenta Miloše Zemana. Příslib setkání s ním dostala na přelom května a června.
Ministryně obrany Karla Šlechtová.
Ministryně obrany Karla Šlechtová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) dosud nejednala s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o svém dalším osudu v čele ministerstva. O schůzku požádala prezidenta Miloše Zemana. Příslib setkání s ním dostala na přelom května a června.

Novinové články z posledních týdnů označila za kampaň proti své osobě. Naznačila možnou souvislost s velkými armádními zakázkami. Podotkla, že pokud o ni stát jako ministryni ztratí zájem, zbude jí silný mandát poslankyně podpořený ziskem tisíců hlasů voličů.

Šlechtová musela v poslední době vysvětlovat fotografii svého psa na hrobě Neznámého vojína na Vítkově, využívání VIP letištních služeb ve funkci ministryně pro místní rozvoj a zaměstnání bývalého ezoterika Evžena Teršla jako poradce pro oblast IT. Spekuluje se o tom, že Babiš se Šlechtovou do nové vlády nepočítá.

"Vnímám to jako kampaň proti mé osobě. Na ministerstvu obrany jde opravdu o veliké peníze. Když tady nastavujete procesní řízení, nastavujete změny v akvizičním procesu, vyměnil se ministr, náčelník Generálního štábu, tak se samozřejmě nabízejí různé spekulace," podotkla.

Poukázala na to, že ministerstvo obrany zadává zakázky za miliardy korun. V rozhovoru také řekla, že kvůli extrémně závažným zjištěním u některých velkých zakázek se obrátila na Vojenskou policii.

Šlechtové vadí způsob kritiky, označila ji za ponižující. "Kdybych udělala nějakou chybu, ale abych byla neustále v médiích kvůli své fotce s pejskem…," řekla. Odkázala tak na fotografii svého psa, který seděl za věncem na hrobě Neznámého vojína. Podle kritiků zneuctila pietní místo.

Šlechtová zdůraznila, že se za to několikrát omluvila. "Nicméně vůbec není pravda, že by tam v tu chvíli probíhal nějaký pietní akt, byl to víkend. Psa většinou nosím, protože je velmi starý, šla jsem tam jako turista. Stalo se, omlouvám se všem, které jsem tím urazila," řekla.

Lidové noviny, které dříve patřily Babišovi a nyní jsou v jeho svěřenském fondu, v polovině května uvedly, že Šlechtová jako ministryně pro místní rozvoj často využívala VIP služeb na letišti. Stát za to zaplatil přes 300 tisíc korun. Babiš to označil za plýtvání. Šlechtová se brání, že vždy létala ekonomickou třídou. "Opravdu nejsem rozhazovačná. Jedná se o silnou diskreditaci mé osoby. Zatím neznám, co je cílem. Mohou to být různé spekulace," řekla.

Situaci přirovnala k odchodu někdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO), která před podáním demise čelila mediální kritice. "Mám paní Válkovou velmi ráda, ale já bych aspoň chtěla vyslat signál, že já nejsem paní Válková," zdůraznila.

Jako ministryně obrany by chtěla i nadále pracovat. "Pokud stát, a oba víme, kdo je stát, nebude mít zájem o mé služby, tak já mám velmi silný poslanecký mandát, pak samozřejmě uvidíme, co bude dál. Když stát nebude mít zájem o mé služby, já se budu rozhodovat, jestli mám dál zájem pracovat pro stát, pokud mě tady někdo zdiskredituje," poznamenala.

Prostřednictvím kancléře Vratislava Mynáře požádala o schůzku prezidenta Miloše Zemana. S ním vždy měla blízký vztah. Termín jí byl přislíben nejdříve na přelomu května a června. "Samozřejmě do té doby mě v podstatě někteří novináři mohou zesměšnit," dodala.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Klimatická konference v Madridu pokračuje, zatím bez dohody

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se podle agentury AP zatím nedohodly na znění závěrečných dokumentů, jejichž návrh přes noc vypracovali experti. Jednání doprovázejí demonstrace, jejichž účastníci žádají razantní boj proti globálnímu oteplování.

V Madridu jednají zástupci téměř 200 států světa o ochraně klimatu, ne všechny státy jsou ale připraveny zavázat se k přísnějším opatřením.

Podle kritiků dokumenty v navrhovaném znění mohou narušit existující závazky obsažené v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Neberou údajně patřičně v úvahu varování vědců, že emise skleníkových plynů je zapotřebí dramaticky a co nejdříve snížit. Debatuje se i o pomoci pro chudší státy, které s dopady klimatických změn bojují, a o režimu emisních povolenek.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Dráhař Bábek dojel na SP v Brisbane třetí v keirinu

Cyklista Tomáš Bábek byl na Světovém poháru dráhařů v Brisbane třetí v keirinu. Ve finále dojel za vítězným Kolumbijcem Kevinem Santiagem Quinterem a druhým Matthewem Glaetzerem z Austrálie.

Bábek přitom nezačal závod úspěšně, v prvním kole skončil ve své rozjížďce až třetí a musel do oprav. V nich ale souboj o jediné postupové místo s trojicí protivníků zvládl a v semifinále nestačil jen na Glaetzera.

Bábek je v keirinu evropským šampionem z roku 2016 a bronzovým medailistou z MS o rok později. Letos v říjnu skončil v této disciplíně na ME v Apeldoornu čtvrtý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fryčová suverénně vyhrála maraton v Antarktidě

Česká vytrvalkyně Lenka Fryčová vyhrála maraton v Antarktidě, který se běžel na sněhu a ledu za teploty -20 stupňů Celsia. Předběhlo ji jen šest mužů, vítězný Američan William Hafferty překonal časem 3:34:12 o půl minuty traťový rekord Petra Vabrouška z roku 2013.

Fryčová, která je rovněž úspěšnou malířkou, dostala závod na 80. stupni jižní šířky jako dárek k narozeninám. Vyhrála v čase 4:40:38, druhou Beatu Larsonovou za sebou nechala o 50 minut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy