Senátoři: Zeman nemluvil pravdu o novičoku, ohrozil bezpečnostní zájmy státu

Radek Dragoun Radek Dragoun
Aktualizováno 16. 5. 2018 13:21
Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost schválil usnesení, podle nějž prezident Miloš Zeman nemluvil pravdu o výrobě jedu novičok v Česku.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Senátoři z výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost se shodli na tom, že prezident Miloš Zeman zveřejněním utajovaných zpravodajských informací o jedu novičok ohrozil bezpečnostní zájmy Česka. Zároveň uvedli, že prezident zveřejnil nepravdivé informace.

"Prezident zveřejněním dalších dílčích zpravodajských informací v klasifikovaném režimu ohrozil bezpečnostní zájmy státu," konstatoval výbor.

Zeman před časem pověřil české tajné služby tím, aby prověřily, jestli se v Česku tento jed nevyráběl. Zjištění pak prezentoval v pořadu televize Barrandov, kde uvedl, že se v Česku novičok v malém množství skutečně vyráběl.

Jedem A-234 nazývaným novičok byl v Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal. Tajné služby ve zprávě pro prezidenta napsaly, že se v Česku ve stopovém množství syntetizovala odlišná látka A-230. Jde sice o zcela odlišnou sloučeninu, ale podle některých výkladů - včetně toho prezidentova - patří také do skupiny takzvaných novičoků. Jenže takzvaná mikrosyntéza, k níž v Česku došlo, není považována za výrobu.

"Pan prezident to vyložil nepravdivě," řekl předseda senátního výboru František Bublan (ČSSD). "Má to dopad na mezinárodní scénu a může to mít dopad na naše občany, protože potenciální nepřítel ví, čím se náš Vojenský výzkumný ústav zabýval," vysvětlil důvod přijetí usnesení Bublan.

Jednání za zavřenými dveřmi se kromě ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky a zástupce ředitele Vojenského zpravodajství Libora Jílka účastnila i ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová. "S oběma jsme konstatovali to samé, co jsme konstatovali v Poslanecké sněmovně. Na území České republiky se žádná látka typu novičok nevyráběla ani neskladovala," řekla Šlechtová.

Na výboru se vedla i debata o ústavní žalobě na prezidenta, kterou se souhlasem sněmovny podává Senát pro velezradu nebo hrubé porušení ústavy. "V diskusi tato myšlenka zazněla, zatím jsme se k tomu ale nepřiklonili. Ani jsme do usnesení nevložili, že bychom o ní uvažovali," přiznal Bublan.

Usnesením se plénum Senátu zabývat nebude. Předseda horní komory Milan Štěch, který se jednání účastnil, s dokumentem seznámí prezidenta.

"Usnesení senátního výboru ohrožuje zdravý rozum!" reagoval na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Útok novičokem mohli spáchat i v rukavicích, tvrdí s nadsázkou válečný veterán:

Někdejší vojenský chemik a účastník války v Zálivu František Gábor si myslí, že při útoku na agenta Skripala použili látku, která se pomalu odpařuje. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy