Senátoři: Zeman nemluvil pravdu o novičoku, ohrozil bezpečnostní zájmy státu

Radek Dragoun Radek Dragoun
Aktualizováno 16. 5. 2018 13:21
Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost schválil usnesení, podle nějž prezident Miloš Zeman nemluvil pravdu o výrobě jedu novičok v Česku.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Senátoři z výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost se shodli na tom, že prezident Miloš Zeman zveřejněním utajovaných zpravodajských informací o jedu novičok ohrozil bezpečnostní zájmy Česka. Zároveň uvedli, že prezident zveřejnil nepravdivé informace.

"Prezident zveřejněním dalších dílčích zpravodajských informací v klasifikovaném režimu ohrozil bezpečnostní zájmy státu," konstatoval výbor.

Zeman před časem pověřil české tajné služby tím, aby prověřily, jestli se v Česku tento jed nevyráběl. Zjištění pak prezentoval v pořadu televize Barrandov, kde uvedl, že se v Česku novičok v malém množství skutečně vyráběl.

Jedem A-234 nazývaným novičok byl v Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal. Tajné služby ve zprávě pro prezidenta napsaly, že se v Česku ve stopovém množství syntetizovala odlišná látka A-230. Jde sice o zcela odlišnou sloučeninu, ale podle některých výkladů - včetně toho prezidentova - patří také do skupiny takzvaných novičoků. Jenže takzvaná mikrosyntéza, k níž v Česku došlo, není považována za výrobu.

"Pan prezident to vyložil nepravdivě," řekl předseda senátního výboru František Bublan (ČSSD). "Má to dopad na mezinárodní scénu a může to mít dopad na naše občany, protože potenciální nepřítel ví, čím se náš Vojenský výzkumný ústav zabýval," vysvětlil důvod přijetí usnesení Bublan.

Jednání za zavřenými dveřmi se kromě ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky a zástupce ředitele Vojenského zpravodajství Libora Jílka účastnila i ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová. "S oběma jsme konstatovali to samé, co jsme konstatovali v Poslanecké sněmovně. Na území České republiky se žádná látka typu novičok nevyráběla ani neskladovala," řekla Šlechtová.

Na výboru se vedla i debata o ústavní žalobě na prezidenta, kterou se souhlasem sněmovny podává Senát pro velezradu nebo hrubé porušení ústavy. "V diskusi tato myšlenka zazněla, zatím jsme se k tomu ale nepřiklonili. Ani jsme do usnesení nevložili, že bychom o ní uvažovali," přiznal Bublan.

Usnesením se plénum Senátu zabývat nebude. Předseda horní komory Milan Štěch, který se jednání účastnil, s dokumentem seznámí prezidenta.

"Usnesení senátního výboru ohrožuje zdravý rozum!" reagoval na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Útok novičokem mohli spáchat i v rukavicích, tvrdí s nadsázkou válečný veterán:

Někdejší vojenský chemik a účastník války v Zálivu František Gábor si myslí, že při útoku na agenta Skripala použili látku, která se pomalu odpařuje. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 2 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy