Senátoři: Zeman nemluvil pravdu o novičoku, ohrozil bezpečnostní zájmy státu

Radek Dragoun Radek Dragoun
Aktualizováno 16. 5. 2018 13:21
Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost schválil usnesení, podle nějž prezident Miloš Zeman nemluvil pravdu o výrobě jedu novičok v Česku.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Senátoři z výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost se shodli na tom, že prezident Miloš Zeman zveřejněním utajovaných zpravodajských informací o jedu novičok ohrozil bezpečnostní zájmy Česka. Zároveň uvedli, že prezident zveřejnil nepravdivé informace.

"Prezident zveřejněním dalších dílčích zpravodajských informací v klasifikovaném režimu ohrozil bezpečnostní zájmy státu," konstatoval výbor.

Zeman před časem pověřil české tajné služby tím, aby prověřily, jestli se v Česku tento jed nevyráběl. Zjištění pak prezentoval v pořadu televize Barrandov, kde uvedl, že se v Česku novičok v malém množství skutečně vyráběl.

Jedem A-234 nazývaným novičok byl v Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal. Tajné služby ve zprávě pro prezidenta napsaly, že se v Česku ve stopovém množství syntetizovala odlišná látka A-230. Jde sice o zcela odlišnou sloučeninu, ale podle některých výkladů - včetně toho prezidentova - patří také do skupiny takzvaných novičoků. Jenže takzvaná mikrosyntéza, k níž v Česku došlo, není považována za výrobu.

"Pan prezident to vyložil nepravdivě," řekl předseda senátního výboru František Bublan (ČSSD). "Má to dopad na mezinárodní scénu a může to mít dopad na naše občany, protože potenciální nepřítel ví, čím se náš Vojenský výzkumný ústav zabýval," vysvětlil důvod přijetí usnesení Bublan.

Jednání za zavřenými dveřmi se kromě ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky a zástupce ředitele Vojenského zpravodajství Libora Jílka účastnila i ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová. "S oběma jsme konstatovali to samé, co jsme konstatovali v Poslanecké sněmovně. Na území České republiky se žádná látka typu novičok nevyráběla ani neskladovala," řekla Šlechtová.

Na výboru se vedla i debata o ústavní žalobě na prezidenta, kterou se souhlasem sněmovny podává Senát pro velezradu nebo hrubé porušení ústavy. "V diskusi tato myšlenka zazněla, zatím jsme se k tomu ale nepřiklonili. Ani jsme do usnesení nevložili, že bychom o ní uvažovali," přiznal Bublan.

Usnesením se plénum Senátu zabývat nebude. Předseda horní komory Milan Štěch, který se jednání účastnil, s dokumentem seznámí prezidenta.

"Usnesení senátního výboru ohrožuje zdravý rozum!" reagoval na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Útok novičokem mohli spáchat i v rukavicích, tvrdí s nadsázkou válečný veterán:

Někdejší vojenský chemik a účastník války v Zálivu František Gábor si myslí, že při útoku na agenta Skripala použili látku, která se pomalu odpařuje. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 7 minutami

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Carolina přišla o klíčového obránce. Hamilton si před Utkáním hvězd zlomil nohu

Hokejisté Caroliny se musejí nejspíš až do konce základní části NHL obejít bez klíčového obránce Dougieho Hamiltona, který si zlomil lýtkovou kost na levé noze. Zranění utrpěl ve čtvrtečním utkání s Columbusem, v němž se zahákl o nohu domácího útočníka Kevina Stenlunda a nekontrolovaně narazil do mantinelu.

Hamilton také přijde o nadcházející Utkání hvězd NHL, v němž ho v týmu Metropolitní divize nahradí týmový spoluhráč Jacob Slavin.

Šestadvacetiletý obránce odehrál před svým zraněním za Carolinu v této sezoně 47 zápasů, v nichž nasbíral 14 gólů a 26 asistencí a je čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Snadnou kvalifikaci skokanů zvládl Koudelka i Polášek

V sobotním závodě Světového poháru skokanů na lyžích v Titisee-Neustadtu se představí Roman Koudelka i Viktor Polášek. Dnešní snadnou kvalifikaci, ze které postupovalo 50 z 51 skokanů, nezvládl pouze korejský reprezentant Sou Čche.

Koudelka předvedl výkon 129,5 metru a obsadil 26. místo, Poláškovi skok dlouhý 121,5 metru vynesl 40. příčku. První místo obsadil Rjoju Kobajaši z Japonska (137,5 m), zatímco sedmatřicetiletý veterán Sou Čche skočil pouhých sto metrů a jako jediný do závodu nepostoupil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Brněnsku shořela průmyslová hala, škoda dosáhne možná až desítek milionů

Interiér průmyslové haly shořel dnes v Holasicích na Brněnsku. Požár dostali hasiči pod kontrolu za tři a půl hodiny, do večera ale halu rozebírali, aby zlikvidovali skrytá ohniska. Rozebírání bude pokračovat, vyšetřování může trvat i několik dnů. Nikdo nebyl zraněn, škoda bude v milionech, možná v desítkách milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči se o požáru dozvěděli v 6:15 a v 9:47 jej dostali pod kontrolu. V objektu zhruba 20 krát 40 metrů byla dřevovýroba a lakovna. "Shořel kompletně celý interiér, střední část stropu se propadla," řekl mluvčí.

Další zprávy