Fischerova vláda sepisuje program. Má být za týden

Domácí Domácí
18. 5. 2009 14:10
O termínu, kdy úřednická vláda požádá ve sněmovně o důvěru se zatím jedná
Vláda Jana Fischera při jmenování na Hradě.
Vláda Jana Fischera při jmenování na Hradě. | Foto: Jan Langer

Praha - Do týdne by měla mít úřednická vláda Jana Fischera připraveno programové prohlášení, s nímž posléze  požádá o důvěru ve sněmovně.

"Všichni ministři splnili zadání a do minulého pátku mi poslali segmenty prohlášení za své resorty," uvedl dnes premiér.

Ve čtvrtek by se podle něho měla vláda sejít na neformálním jednání a tam budou ministři nad první verzí dokumentu diskutovat. Formálně by mohlo být programové prohlášení potvrzeno příští pondělí.

Premiér uvedl, že při sestavování dokumentu, jehož hlavními body bude dokončení českého předsednictví EU a sestavení rozpočtu, bude přihlížet k návrhům jednotlivých ministrů a ještě jej také hodlá probrat s politickými stranami, které se na úřednické vládě dohodly - tedy s ODS, ČSSD a zelenými.

Termín, kdy se bude hlasovat o důvěře vládě, zatím není podle premiéra znám. "Ještě jednáme s předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem," řekl Jan Fischer. 

Nevyloučil přitom možnost, že by se hlasovalo na mimořádné schůzi poslanců. Ti mají řádnou schůzi naplánovánu až po eurovolbách na 9. června.

Vláda musí podle ústavy o důvěru požádat do měsíce od jmenování. Jmenována byla 8. května.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy