Dokument: Prohlášení Michala Pohanky

Martina Macková
11. 12. 2008 14:50
Jak poslanec zdůvodnil odchod ze sněmovny

Po červnových parlamentních volbách v roce 2006 jsem byl jako kandidát ČSSD v jihomoravském kraji zvolen poslancem Parlamentu ČR. Vzhledem k volebnímu výsledku jsem upřímně doufal, že po vzájemné dohodě lídrů dvou nejsilnějších politických stran dojde k sestavení vlády důstojné pro naši zemi.

Události, které však následovaly, jako třeba uplatňování presumpce viny, byly jasným projevem pokračování praktik a postupů po vzoru tzv. "Kubiceho zprávy"a pro mě byly natolik nepřijatelné, že jsem vystoupil z ČSSD.

Snaha ČSSD o vytvoření vlády s KSČM mě vedlo k rozhodnutí podpořit trojkoaliční projekt, neboť jsem byl přesvědčen, že v zájmu spravedlivého politického soupeření v demokratické zemi má vládu sestavovat vítězná strana voleb. Následně jsem v souladu s tímto přesvědčením podpořil vládu Mirka Topolánka, kterého si jako člověka velmi vážím.

Vývoj politické situace bohužel ukazuje, že vláda, vzniklá na hlasech několika "přeběhlíků" (ač se s tímto názvem neztotožňuji a neztotožňuji s ním ani své kolegy), není příliš silná na stabilní vládnutí. Razantní společenské reformy, které jsou v zájmu České republiky, jsou vzhledem k situaci v parlamentu těžce prosazovatelné.

Do PSP ČR jsem kandidoval ze svého nejlepšího přesvědčení, chtěl jsem být užitečný a důstojně reprezentovat. Krok, který jsem následně učinil, spousta voličů odsoudilo, nicméně je i mnoho těch, kteří mě podporovali.

Po dlouhých úvahách jsem učinil rozhodnutí, že rezignuji na mandát poslance PSP ČR.

Rezignací na mandát poslance PSP ČR chci otevřít prostor pro jednání lídrů ODS a ČSSD. Svým dalším setrváváním bych prodlužoval politickou nestabilitu, což není v zájmu České republiky s ohledem na předsednictví EU.

Přijměte prosím moji omluvu, není v silách jednotlivce vyřešit či změnit současnou politickou situaci.

Michal Pohanka v. r.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy