Dokument: Prohlášení Michala Pohanky

Martina Macková
11. 12. 2008 14:50
Jak poslanec zdůvodnil odchod ze sněmovny

Po červnových parlamentních volbách v roce 2006 jsem byl jako kandidát ČSSD v jihomoravském kraji zvolen poslancem Parlamentu ČR. Vzhledem k volebnímu výsledku jsem upřímně doufal, že po vzájemné dohodě lídrů dvou nejsilnějších politických stran dojde k sestavení vlády důstojné pro naši zemi.

Události, které však následovaly, jako třeba uplatňování presumpce viny, byly jasným projevem pokračování praktik a postupů po vzoru tzv. "Kubiceho zprávy"a pro mě byly natolik nepřijatelné, že jsem vystoupil z ČSSD.

Snaha ČSSD o vytvoření vlády s KSČM mě vedlo k rozhodnutí podpořit trojkoaliční projekt, neboť jsem byl přesvědčen, že v zájmu spravedlivého politického soupeření v demokratické zemi má vládu sestavovat vítězná strana voleb. Následně jsem v souladu s tímto přesvědčením podpořil vládu Mirka Topolánka, kterého si jako člověka velmi vážím.

Vývoj politické situace bohužel ukazuje, že vláda, vzniklá na hlasech několika "přeběhlíků" (ač se s tímto názvem neztotožňuji a neztotožňuji s ním ani své kolegy), není příliš silná na stabilní vládnutí. Razantní společenské reformy, které jsou v zájmu České republiky, jsou vzhledem k situaci v parlamentu těžce prosazovatelné.

Do PSP ČR jsem kandidoval ze svého nejlepšího přesvědčení, chtěl jsem být užitečný a důstojně reprezentovat. Krok, který jsem následně učinil, spousta voličů odsoudilo, nicméně je i mnoho těch, kteří mě podporovali.

Po dlouhých úvahách jsem učinil rozhodnutí, že rezignuji na mandát poslance PSP ČR.

Rezignací na mandát poslance PSP ČR chci otevřít prostor pro jednání lídrů ODS a ČSSD. Svým dalším setrváváním bych prodlužoval politickou nestabilitu, což není v zájmu České republiky s ohledem na předsednictví EU.

Přijměte prosím moji omluvu, není v silách jednotlivce vyřešit či změnit současnou politickou situaci.

Michal Pohanka v. r.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy