Dobeš jde do voleb, narazí zřejmě na Kubu a Kalouska

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
22. 8. 2013 9:34
Řada nezařazených poslanců končí, ostatní shánějí místa na kandidátkách.
 Hnutí pro sport Josefa Dobeše se chystá do voleb.
 Hnutí pro sport Josefa Dobeše se chystá do voleb. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Hnutí pro sport, které loni založil nezařazený poslanec Josef Dobeš, se chystá na předčasné volby a svého zakladatele zřejmě pošle do jednoho z nejsledovanějších soubojů předčasných voleb.

Podle Dobeše právě ve všech krajích probíhá sestavování kandidátek, na kterých slibuje i několik zvučných sportovních jmen.

"V tuto chvíli probíhají regionální sněmy. Předpokládám, že já budu navržen na kandidátku ve Středočeském kraji," řekl deníku Aktuálně.cz Dobeš.

Zatím nechtěl spekulovat, zda dosáhne přímo na pozici lídra, nebo zda strana první příčku přenechá některému ze sportovců. Jako zakladatel a předseda strany má ovšem místo prakticky jisté. "Je pravda, že jsem výrazná tvář," dodal Dobeš.

Pokud by se v kraji stal lídrem, čekali by ho jako soupeři nejspíše Martin Kuba za ODS a Miroslav Kalousek za TOP 09.

Někdejší člen Věcí veřejných Dobeš má tak z devatenácti nezařazených poslanců v končící sněmovně zatím nejreálnější šanci porvat se o návrat do Parlamentu. Podobně je na tom pouze Jiří Paroubek a Petr Benda, kteří do voleb půjdou pod hlavičkou strany LEV 21.

Ostatní poslanci, kteří se po rozpuštění sněmovny nemohou spolehnout na podporu žádné strany, mají situaci složitější. Buď narychlo shánějí místo u zavedených stran, nebo z politiky odcházejí.

Hledá se místo. Zn.: Spěchá

Pozici na kandidátce shání například Jana Suchá. Ta se do sněmovny dostala za Věci veřejné, poté přestoupila k LIDEM, aby ze strany letos zase vystoupila.

"Přišlo několik nabídek a jednám. S kým, to si zatím nechám pro sebe," uvedla Suchá. Podle informací Aktuálně.cz byla jedna z nabídek od Starostů.

Otevřené dveře ke kandidatuře si nechává i Jan Florián, který byl po hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka vyloučen z ODS. Zatím prý nevidí pravicovou stranu, na jejíž kandidátku by se chtěl přidat.

"Pokud by se ale nějaký takový subjekt objevil, zvážil bych znovu svoji kandidaturu do sněmovny," řekl Florián. Jestliže stranu podle svého gusta nenajde, zůstane jako zastupitel v Praze 10 a vrátí se k podnikání, kterým se zabýval dřív.

Nejasná je budoucnost někdejšího člena ODS Michala Doktora. Předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková v minulých dnech oznámila, že s Doktorem jedná o kandidatuře. Poslanec ovšem tuto informaci nepotvrdil, spíše naopak.

"Vyjádřil jsem velkou nelibost nad tím, že se někde v této souvislosti objevilo moje jméno," řekl pouze a další otázky odmítl komentovat.

Řada nezařazených poslanců kandidaturu předem vzdala. Z politiky podle svých slov odcházejí někdejší členové Věcí veřejných Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí.

Škárka se hodlá vrátit k práci PR poradce, na kterou má živnostenské oprávnění. "Příští rok bych zvážil kandidaturu v komunálních volbách v Plzni," vylíčil své plány Škárka. Kočí své plány neupřesnila, chce prý ale využít své kontakty ze sněmovny a zkušenosti ze studia politologie.

Budoucnost LIDEM nejistá

Do voleb nechce jít ani Radim Vysloužil nebo Viktor Paggio z LIDEM. "Konkrétní plány zatím nemám. Jednou z možností, které zvažuji, je účast v evropských volbách," řekl Paggio.

Zbytek jeho kolegů z platformy LIDEM chce už na čtvrtečním jednání vyřešit, co se stranou dál. Podle 1. místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilové je ve hře spojení s jinými politiky nebo rozpuštění strany.

"Bude to zásadní jednání. Ani rozpuštění není vyloučeno," uvedla pro deník Insider Dagmar Navrátilová.

Exministr Kamil Jankovský pak Insideru řekl, že se ke konci strany tak kategoricky nestaví. "Nebudu navrhovat rozpuštění, ale svolání sněmu, kde by celé vedení dalo funkce k dispozici. Sněm by mohl být tak do půlky září," uvedl.

LIDEM určitě nepostaví samostatné kandidátky. "Jak byla naše strana malá, ještě ji oslabil odchod předsedkyně," dodává Navrátilová a připouští, že někteří kolegové by mohli kandidovat na listinách jiných stran: "I to je samozřejmě možné."

Starosti s místem na kandidátce si nemusí dělat dva další nezařazení poslanci David Rath a Roman Pekárek. Rath čeká ve vazbě na rozsudek soudu, Pekárek sedí ve vězení.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy