Dobeš jde do voleb, narazí zřejmě na Kubu a Kalouska

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
22. 8. 2013 9:34
Řada nezařazených poslanců končí, ostatní shánějí místa na kandidátkách.
 Hnutí pro sport Josefa Dobeše se chystá do voleb.
 Hnutí pro sport Josefa Dobeše se chystá do voleb. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Hnutí pro sport, které loni založil nezařazený poslanec Josef Dobeš, se chystá na předčasné volby a svého zakladatele zřejmě pošle do jednoho z nejsledovanějších soubojů předčasných voleb.

Podle Dobeše právě ve všech krajích probíhá sestavování kandidátek, na kterých slibuje i několik zvučných sportovních jmen.

"V tuto chvíli probíhají regionální sněmy. Předpokládám, že já budu navržen na kandidátku ve Středočeském kraji," řekl deníku Aktuálně.cz Dobeš.

Zatím nechtěl spekulovat, zda dosáhne přímo na pozici lídra, nebo zda strana první příčku přenechá některému ze sportovců. Jako zakladatel a předseda strany má ovšem místo prakticky jisté. "Je pravda, že jsem výrazná tvář," dodal Dobeš.

Pokud by se v kraji stal lídrem, čekali by ho jako soupeři nejspíše Martin Kuba za ODS a Miroslav Kalousek za TOP 09.

Někdejší člen Věcí veřejných Dobeš má tak z devatenácti nezařazených poslanců v končící sněmovně zatím nejreálnější šanci porvat se o návrat do Parlamentu. Podobně je na tom pouze Jiří Paroubek a Petr Benda, kteří do voleb půjdou pod hlavičkou strany LEV 21.

Ostatní poslanci, kteří se po rozpuštění sněmovny nemohou spolehnout na podporu žádné strany, mají situaci složitější. Buď narychlo shánějí místo u zavedených stran, nebo z politiky odcházejí.

Hledá se místo. Zn.: Spěchá

Pozici na kandidátce shání například Jana Suchá. Ta se do sněmovny dostala za Věci veřejné, poté přestoupila k LIDEM, aby ze strany letos zase vystoupila.

"Přišlo několik nabídek a jednám. S kým, to si zatím nechám pro sebe," uvedla Suchá. Podle informací Aktuálně.cz byla jedna z nabídek od Starostů.

Otevřené dveře ke kandidatuře si nechává i Jan Florián, který byl po hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka vyloučen z ODS. Zatím prý nevidí pravicovou stranu, na jejíž kandidátku by se chtěl přidat.

"Pokud by se ale nějaký takový subjekt objevil, zvážil bych znovu svoji kandidaturu do sněmovny," řekl Florián. Jestliže stranu podle svého gusta nenajde, zůstane jako zastupitel v Praze 10 a vrátí se k podnikání, kterým se zabýval dřív.

Nejasná je budoucnost někdejšího člena ODS Michala Doktora. Předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková v minulých dnech oznámila, že s Doktorem jedná o kandidatuře. Poslanec ovšem tuto informaci nepotvrdil, spíše naopak.

"Vyjádřil jsem velkou nelibost nad tím, že se někde v této souvislosti objevilo moje jméno," řekl pouze a další otázky odmítl komentovat.

Řada nezařazených poslanců kandidaturu předem vzdala. Z politiky podle svých slov odcházejí někdejší členové Věcí veřejných Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí.

Škárka se hodlá vrátit k práci PR poradce, na kterou má živnostenské oprávnění. "Příští rok bych zvážil kandidaturu v komunálních volbách v Plzni," vylíčil své plány Škárka. Kočí své plány neupřesnila, chce prý ale využít své kontakty ze sněmovny a zkušenosti ze studia politologie.

Budoucnost LIDEM nejistá

Do voleb nechce jít ani Radim Vysloužil nebo Viktor Paggio z LIDEM. "Konkrétní plány zatím nemám. Jednou z možností, které zvažuji, je účast v evropských volbách," řekl Paggio.

Zbytek jeho kolegů z platformy LIDEM chce už na čtvrtečním jednání vyřešit, co se stranou dál. Podle 1. místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilové je ve hře spojení s jinými politiky nebo rozpuštění strany.

"Bude to zásadní jednání. Ani rozpuštění není vyloučeno," uvedla pro deník Insider Dagmar Navrátilová.

Exministr Kamil Jankovský pak Insideru řekl, že se ke konci strany tak kategoricky nestaví. "Nebudu navrhovat rozpuštění, ale svolání sněmu, kde by celé vedení dalo funkce k dispozici. Sněm by mohl být tak do půlky září," uvedl.

LIDEM určitě nepostaví samostatné kandidátky. "Jak byla naše strana malá, ještě ji oslabil odchod předsedkyně," dodává Navrátilová a připouští, že někteří kolegové by mohli kandidovat na listinách jiných stran: "I to je samozřejmě možné."

Starosti s místem na kandidátce si nemusí dělat dva další nezařazení poslanci David Rath a Roman Pekárek. Rath čeká ve vazbě na rozsudek soudu, Pekárek sedí ve vězení.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 19 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy