CVVM: Svržení vlády považuje za správné polovina Čechů

Domácí Domácí
15. 5. 2009 18:34
Vláda neměla sociální cítění, myslí si
Mirek Topolánek, expremiér a předseda ODS
Mirek Topolánek, expremiér a předseda ODS | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - S pádem koaliční vlády Mirka Topolánka (ODS) souhlasí takřka polovina Čechů. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Nejčastěji považují vyslovení nedůvěry za správné sympatizanti levice - kladně odpovědělo osm z deseti sympatizantů ČSSD a KSČM.

Polovina respondentů vidí za březnové svržením kabinetu negativní hodnocení vlády. Čtvrtina z 1056 dotázaných starších patnácti let zastává názor, že vláda neměla dostatek sociálního cítění.

Naopak pouhých 5 % Čechů si myslí, že byl kabinet špatně poskládán, o procento méně lidí zastává názor, že koalice neplnila předvolební sliby.

Sněmovna vyslovila vládě nedůvěru koncem března. Minulý týden usedl do Strakovy akademie nový premiér Jan Fischer, který vede úřednický kabinet.

Předčasné volby by se měly konat v říjnu. Preferencím zatím vévodí ČSSD. Lidovci a zelení naproti tomu balancují na pětiprocentní hranici pro zvolení do Poslanecké sněmovny.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy