Chaos v platech poslanců. Kolik si chce přidat která strana?

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
2. 12. 2014 18:34
Poslanci se stále nemohou dohodnout, zda a kolik si mají přidat. Rozptyl je od nuly do čtvrtiny platu.
Premiér Bohuslav Sobotka zatím těžko hledá konečnou podobu novely.
Premiér Bohuslav Sobotka zatím těžko hledá konečnou podobu novely. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Chaotická jednání, nedodržování dohod a smršť protichůdných návrhů provázejí rokování poslanců o vlastních platech. Za zmatky a průtahy přitom mohou strany vládní koalice, které se nejsou schopny dohodnout na společném postupu.

A zatímco poslanci žonglují s procenty, hrozí reálné nebezpečí, že do konce roku neschválí žádné řešení. V takovém případě jim platy stoupnou o více než čtvrtinu.

Plán přitom před několika dny vypadal jednoduše – sněmovní partaje se shodly na růstu platů o 14 %. Jenže dohoda padla a následoval kolotoč pozměňovacích návrhů z různých stran. Nakonec budou poslanci vybírat mezi šesti možnostmi, jak vyřešit své platy. Projděte si přehled, který pro vás sestavil deník Aktuálně.cz

Vláda: Platy stoupnou o 1 %

Původní vládní návrh na růst platů počítá s tím, že by se poslancům od příštího roku zvýšily platy o 1 % a na této hodnotě zůstaly příští čtyři roky. Řadový poslanec by pak bral 56 500 korun. V tuto chvíli ovšem není jasné, kdo za tímto návrhem stojí. Původně se k němu hlásilo hnutí ANO, část jejich poslanců se ale nyní přiklání ke zmrazení platů. "Budeme o tom ještě jednat,“ komentoval to šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Nejistá je i podpora ČSSD – část poslanců by ráda vyšší platy, část považuje řešení za nekoncepční. Babišovi poslanci ale slibují, že by hned příští rok začali vyjednávat o systémové změně, která by platy zákonodárců navázala na platy soudců. Pokud by se jejich plán podařil, jednoprocentní růst by platil pouze v roce 2015.

Předseda Sněmovny: Platy stoupnou o 2,9 %

Předseda horní komory Jan Hamáček (ČSSD) předložil poslancům vlastní návrh, podle kterého by jim platy rostly postupně. Příští rok by se zvedly na 2,25násobek průměrného platu, tedy zhruba o 2,9 % oproti současnému stavu. V dalších letech by pak stoupaly dále až na 2,5násobku v roce 2018. "Chtěl jsem navrhnout systémovou změnu tak, abychom se k platům už nemuseli vracet,“ komentoval to Hamáček.

KDU-ČSL: Platy se zmrazí na jeden rok

Lidovci nečekaně přišli s návrhem, aby se platy ústavních činitelů zmrazily ještě na jeden další rok. Předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek v úterý neskrýval rozhořčení nad průběhem jednání. "Nás už to skutečně nebaví, jak se neustále uzavírají dohody, které pak padají. A pokud se nejsme schopni dohodnout letos, tak přicházíme s tímto návrhem,“ řekl Bělobrádek.

Zmrazení platů by podle lidovců dalo poslancům čas na přípravu systémového návrhu. S tím ale nesouhlasí ČSSD. "Kolegové si myslí, že když to odložíme, tak situace bude nějak jiná, klidnější. Ale i ze zkušenosti, kterou máme, víme, že jiná nebude," řekl deníku Aktuálně.cz předseda klubu ČSSD Roman Sklenák.

Úsvit: Platy se zmrazí na čtyři roky

Podobný postup jako lidovci navrhl i poslanecký klub hnutí Úsvit. Na přípravu systémového zákona by ale Sněmovně dali čtyři roky. "Navrhujeme zmrazení platu až do roku 2018,“ uvedl předseda hnutí Tomio Okamura.

Rozpočtový výbor: Platy stoupnou o 14 %

Na růstu platů o 14 % se dohodly všechny poslanecké kluby na jednání minulý týden. Plán schválily i některé sněmovní výbory. Základní plat poslance by se díky němu zvýšil na 64 tisíc korun. Proti takovému nárůstu se ale postavil premiér Bohuslav Sobotka. Od návrhu pak postupně začaly couvat i ostatní strany a prezident Miloš Zeman oznámil, že by takový zákon vetoval.

Krizová varianta: Platy stoupnou o 26 %

Krajní variantou, kterou oficiálně nikdo nechce, a přesto k ní vývoj pomalu směřuje, je růst platů o 26 %. Nastane v případě, že se zákonodárci včas nedohodnou a neschválí žádný z návrhů. Řadovému poslanci by díky této změně vzrostl plat o 15 tisíc korun. Premiér Sobotka ovšem slibuje, že v nouzi by nechal svolat mimořádnou lednovou schůzi, díky které by rekordní výplaty poslancům přeci jen nepřišly.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Muž nemusí za šíření filmů na webech platit škodu 80 milionů, rozhodl soud

Odvolací Krajský soud v Brně dnes zrušil muži úhradu téměř 80milionové škody za nezákonné šíření filmů prostřednictvím internetu. Obžalovanému Michalovi Pokornému zůstal za čin podmíněný trest, ohledně škody odkázal soud poškozené s jejich nároky na občanskoprávní řízení. Pokorný podle obžaloby v letech 2013 až 2017 umístil na internet víc než 1000 filmů. Znojemský okresní soud mu za to udělil podmíněný trest tři roky vězení odložené na 36 měsíců, v trestu se odrážel i dřívější trest za nakládání s omamnými látkami.

Podmínka muži po středečním rozhodnutí zůstala, krajský soud ale zrušil rozsudek ve výroku o náhradě škody. Bylo by totiž potřeba rozsáhlejšího dokazování. Zhruba desítku poškozených vlastníků filmových práv odkázal na řízení občanskoprávní. Soudce Josef Teplý poznamenal, že podmíněný trest na spodní hranici soud s ohledem na předešlý drogový skutek nepovažuje za přiměřený, nicméně nemohl trest zvýšit, neboť státní zástupce se proti prvoinstančnímu rozsudku neodvolal. Odvolání podal jen Pokorný.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Nova loni zvýšila zisk o sedm procent na 865 milionů Kč

Televizní skupina Nova loni zvýšila čistý zisk o sedm procent na 865 milionů korun. Tržby klesly o čtyři procenta na 5,24 miliardy Kč. Důvodem poklesu je snížení příjmů z reklamy v terestrickém vysílání. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Celý zisk firma převede na účet nerozděleného zisku z minulých let.

Příjmy z reklamy tvořily rozhodující část tržeb televize. Výnosy z reklamy v pozemním vysílání klesly o 6,5 procenta na 3,98 miliardy korun, příjmy z internetové inzerce stouply o 0,4 procenta na 252 milionů a tržby z prodeje obchodních sdělení se zvýšily o 0,8 procenta na 511 milionů. Výnosy z předplatného kabelové televize se zvýšily o 17,5 procenta na 410 milionů.

Novu na konci minulého roku koupila od CME investiční skupina PPF.

Zdroj: ČTK
Další zprávy