ČSSD jednala se Švejnarem, chtěla by ho za prezidenta

ČTK ČTK
16. 3. 2012 13:55
Druhým ze zvažovaných kandidátů je senátor Jiří Dienstbier
Jan Švejnar.
Jan Švejnar. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Zástupci vedení opoziční sociální demokracie se v pátek sešli s Janem Švejnarem, jehož by mohli podporovat v přímé volbě hlavy státu.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že nevidí žádné potenciální rozpory, které by podobné podpoře měly bránit, pokud se strana nakonec skutečně rozhodne dát Švejnarovi přednost před druhým ze zvažovaných kandidátů, senátorem Jiřím Dienstbierem.

"Naše setkání s Janem Švejnarem bylo užitečné," řekl Sobotka po jednání, které s možným kandidátem vedlo stranické grémium.

Lídři ČSSD dva možné prezidentské kandidáty vybrali v polovině února v moravských Hnanicích.

ČSSD: Švejnar je nám hodnotově blízký

Po diskusích s oběma kandidáty v krajích by měl mít poslední slovo ve výběru podporovaného kandidáta stranický Ústřední výkonný výbor někdy v květnu či červnu. "My jsme teprve na počátku vnitrostranické diskuse," poznamenal Sobotka.

Švejnara vybraly špičky sociální demokracie v Hnanicích jako jednoho z dvojice možných kandidátů kvůli tomu, že je ČSSD hodnotově blízký. Sociální demokraté ho podporovali i při minulé parlamentní prezidentské volbě, v níž ale zvítězil Václav Klaus.

Švejnar se k ranní schůzce nechce vyjadřovat, sdělil jeho asistent Jan Straka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy