Bývalý premiér a eurokomisař Špidla povede akademii

Martina Machová Martina Machová
29. 10. 2011 7:30
Pokusí se oživit myšlenkové centrum ČSSD - Masarykovu demokratickou akademii
Vladimír Špidla.
Vladimír Špidla. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý eurokomisař a předseda ČSSD Vladimír Špidla se pokusí oživit myšlenkové centrum sociální demokracie - Masarykovu demokratickou akademii.

Po politologu Janu Černém převzal její vedení a chce z ní vytvořit centrum levicového progresivního myšlení. Socialisté přitom sází na zvučnost Špidlova jména i jeho bohatých kontaktů do zahraničí.

"Doposud byla její funkce osvětově vzdělávací a já chci docílit, aby byla intelektuálně tvůrčí," popsal Aktuálně.cz Vladimír Špidla nejcharakterističtější rozdíl mezi současným stavem a svou vizí. Přiznává přitom, že si v souvislosti s tím osvojil reformu akademie tak, jak ji naprojektoval jeho předchůdce, a tu teď míní uvést reálně do života.

"Chci se nasadit pro to, abychom trochu rozmělnili dominanci konzervativního a liberálního uvažování," přiblížil svou hlavní motivaci.

Masarykova demokratická, dříve dělnická, akademie je organizací volně spjatá s českou sociální demokracií. V minulosti byla v rámci institucí blízkých ČSSD spíše "popelkou" a její vliv byl spíše marginální. Důvodem byl do značné míry i nedostatek peněz.

Špidla s ní má nyní ambiciózní plány. Chce, aby na její půdě vznikaly odborné analýzy a vytvořila se kolem ní hustá síť expertů, kteří povedou diskusi ke strategickým politickým otázkám na základě sociálnědemokratických myšlenek.

Předseda ČSSD a Špidlův žák Bohuslav Sobotka.
Předseda ČSSD a Špidlův žák Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Směrem k vysoké škole ČSSD

"V nejvzdálenější formě bychom chtěli vytvořit pevnější základnu, která by se podobala vysoké škole. Ale to je hodně vzdálená budoucnost," dodal.

Pro začátek ovšem vidí cíl v přetvoření Masarykovy demokratické akademie v instituci podobnou německé Friedrich Ebert Stiftung, která je nadací tamní SPD.

Ta kromě publikační činnosti a pořádání besed a konferencí rozpracovávajících sociálně demokratická témata se pyšní i rozsáhlou knihovnou věnovanou dělnickému hnutí a nabízí i stipendia pro mladé talenty.

S Friedrich Ebert Stiftung v současnosti Masarykova demokratická akademie spolupracuje spolu se slovenským protějškem Inštitútom ASA na Akademii sociální demokracie.

Ta slouží jako vzdělávací platforma pro mladé sociální demokraty, o kterých jsou jejich domovské partaje přesvědčeny, že mají politickou budoucnost.

Foto: Ludvík Hradilek

Učíme své talenty

"Snažíme se dát slušné vzdělání mladým lidem, u kterých se dá předpokládat, že budou aktivní v politice, aby měli filozofické základy a základy politického řemesla," přiblížil Špidla.

V podobném duchu Špidla předpokládá budoucí spolupráci i s rakouskou obdobou akademie, s Karl Renner Institutem, se kterou se již dohodl. V jednání je pak forma spolupráce s institucí blízkou francouzským socialistům Fondation Jean-Jaurès

Stejně jako v minulosti jsou ovšem plány s MDA do značné míry určovány prostředky, které se jí podaří získat. V současnosti je totiž bez významnějších sponzorů a přežívá díky členským příspěvkům či podpoře sociální demokracie.

Na nejbližší rok má fungování akademie pomoci finančně zajistit především opět sama ČSSD. Ani ta ovšem na tom není finančně nejlépe a musela přejít do úsporného programu. A navíc, Špidla sám hovoří, že by rád udržel jistou samostatnost na sociální demokracii.

Do budoucna by ovšem většina peněz měla jít z grantů, a to nejen z Evropské unie. "V současnosti podáváme v určitých oborech granty na občanskou výchovu. Grantové metody chceme použít také. Když to vyjde, tak by v následujících letech měly být hlavním příjmem granty," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy