Bývalý premiér a eurokomisař Špidla povede akademii

Martina Machová Martina Machová
29. 10. 2011 7:30
Pokusí se oživit myšlenkové centrum ČSSD - Masarykovu demokratickou akademii
Vladimír Špidla.
Vladimír Špidla. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý eurokomisař a předseda ČSSD Vladimír Špidla se pokusí oživit myšlenkové centrum sociální demokracie - Masarykovu demokratickou akademii.

Po politologu Janu Černém převzal její vedení a chce z ní vytvořit centrum levicového progresivního myšlení. Socialisté přitom sází na zvučnost Špidlova jména i jeho bohatých kontaktů do zahraničí.

"Doposud byla její funkce osvětově vzdělávací a já chci docílit, aby byla intelektuálně tvůrčí," popsal Aktuálně.cz Vladimír Špidla nejcharakterističtější rozdíl mezi současným stavem a svou vizí. Přiznává přitom, že si v souvislosti s tím osvojil reformu akademie tak, jak ji naprojektoval jeho předchůdce, a tu teď míní uvést reálně do života.

"Chci se nasadit pro to, abychom trochu rozmělnili dominanci konzervativního a liberálního uvažování," přiblížil svou hlavní motivaci.

Masarykova demokratická, dříve dělnická, akademie je organizací volně spjatá s českou sociální demokracií. V minulosti byla v rámci institucí blízkých ČSSD spíše "popelkou" a její vliv byl spíše marginální. Důvodem byl do značné míry i nedostatek peněz.

Špidla s ní má nyní ambiciózní plány. Chce, aby na její půdě vznikaly odborné analýzy a vytvořila se kolem ní hustá síť expertů, kteří povedou diskusi ke strategickým politickým otázkám na základě sociálnědemokratických myšlenek.

Předseda ČSSD a Špidlův žák Bohuslav Sobotka.
Předseda ČSSD a Špidlův žák Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Směrem k vysoké škole ČSSD

"V nejvzdálenější formě bychom chtěli vytvořit pevnější základnu, která by se podobala vysoké škole. Ale to je hodně vzdálená budoucnost," dodal.

Pro začátek ovšem vidí cíl v přetvoření Masarykovy demokratické akademie v instituci podobnou německé Friedrich Ebert Stiftung, která je nadací tamní SPD.

Ta kromě publikační činnosti a pořádání besed a konferencí rozpracovávajících sociálně demokratická témata se pyšní i rozsáhlou knihovnou věnovanou dělnickému hnutí a nabízí i stipendia pro mladé talenty.

S Friedrich Ebert Stiftung v současnosti Masarykova demokratická akademie spolupracuje spolu se slovenským protějškem Inštitútom ASA na Akademii sociální demokracie.

Ta slouží jako vzdělávací platforma pro mladé sociální demokraty, o kterých jsou jejich domovské partaje přesvědčeny, že mají politickou budoucnost.

Foto: Ludvík Hradilek

Učíme své talenty

"Snažíme se dát slušné vzdělání mladým lidem, u kterých se dá předpokládat, že budou aktivní v politice, aby měli filozofické základy a základy politického řemesla," přiblížil Špidla.

V podobném duchu Špidla předpokládá budoucí spolupráci i s rakouskou obdobou akademie, s Karl Renner Institutem, se kterou se již dohodl. V jednání je pak forma spolupráce s institucí blízkou francouzským socialistům Fondation Jean-Jaurès

Stejně jako v minulosti jsou ovšem plány s MDA do značné míry určovány prostředky, které se jí podaří získat. V současnosti je totiž bez významnějších sponzorů a přežívá díky členským příspěvkům či podpoře sociální demokracie.

Na nejbližší rok má fungování akademie pomoci finančně zajistit především opět sama ČSSD. Ani ta ovšem na tom není finančně nejlépe a musela přejít do úsporného programu. A navíc, Špidla sám hovoří, že by rád udržel jistou samostatnost na sociální demokracii.

Do budoucna by ovšem většina peněz měla jít z grantů, a to nejen z Evropské unie. "V současnosti podáváme v určitých oborech granty na občanskou výchovu. Grantové metody chceme použít také. Když to vyjde, tak by v následujících letech měly být hlavním příjmem granty," uvedl.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy