Nová role pro Špidlu, chce za ČSSD řešit ghetta

Tereza Šídlová
20. 10. 2011 6:30
Ústecká ČSSD přitom předkládá v Parlamentu i represivní opatření, vláda je zamítla

Praha - Bývalý premiér a eurokomisař pro sociální politiku Vladimír Špidla, který zná chudinské lokality ve všech koutech Evropské unie, si chce vzít v hlavní opoziční straně na starost agendu českých ghett.

V ČSSD už požádal o ustanovení zvláštní skupiny pro chudobu a vyloučené lokality, kterou by vedl.

„Požádal jsem v sociální demokracii, abych byl pověřen v rámci sociální komise strany vést skupinu, která se bude zabývat chudobou a sociálním vyloučením," řekl Aktuálně.cz Špidla.

Jeho oznámení přichází poté, co republikou znovu otřásly demonstrace proti chudé romské menšině na severu Čech, kde v mnoha regionálních samosprávách vládnou Špidlovi spolustraníci.

Právě s nimi se stranický expert na sociální politiku v přístupu k nejchudším obyvatelům republiky v nejednom pohledu na řešení sociálního vyloučení neshodne.

Za popelnice do vězení?
Autor fotografie: Jan Langer

Za popelnice do vězení?

Vláda zamítla návrhy Ústeckého kraje z dílny hejtmanky ČSSD Jany Vaňhové, které měly podle jejich předkladatelů pomoci rozbouřenému Šluknovsku. Sporným návrhem je především možnost překvalifikovat opakující se přestupky na trestný čin se sazbou až dva roky vězení.

„Když jde o trestný čin, důsledkem je vězení. Vězení není dobrou metodou, jak socializovat člověka. Navíc kvůli tomu, že třeba šestkrát nezaplatí popelnice. Dovedu si představit, že by pak měly následovat nějaké povinnosti typu veřejně prospěšných prací," míní Špidla. Podobný postoj u tohoto návrhu zastává i Sobotka.

ČSSD se naopak ztotožňuje s krajským návrhem týkajícím se sociálního bydlení, kdy by náklady na sociální bydlení měly být hrazeny přímo ze sociálních dávek, aby městům nevznikaly potíže s neplatiči. Tento návrh ale ve středu odmítla vláda s tím, že se tím lidé nenaučí hospodařit se svými příjmy.

Na demonstracích ve městech Šluknovského výběžku se ze začátku angažovali i jejich starostové. Hned první demonstraci v Rumburku kvůli zhoršené bezpečnostní situaci, která se letos v srpnu zvrtla v protiromský pochod, pořádala místní ČSSD. 

Všechny tváře chudoby

Vladimír Špidla už začal oslovovat experty, s nimiž chce spolupracovat.

„Požádal jsem Annu Šabatovou (bývalou zástupkyni ombudsmana), aby byla v té skupině se mnou. Snažím se, abychom (v této oblasti) dali do pohybu nějakou systematickou a hlubší politiku," uvedl bývalý eurokomisař, který byl také na přelomu století ve vládě Miloše Zemana ministrem práce a sociálních věcí.

Špidla chce mimo jiné přispět svými zkušenostmi z Evropské unie, kdy navštěvoval chudinské lokality v různých zemích a má zkušenosti s různými programy integrace. "Zároveň vím, že to není práce pro jednoho a sám to nevytrhnu," dodal.

Politik, který o sobě říká, že viděl už všechny tváře chudoby, považuje nynější politiku ČSSD vůči nejchudším vrstvám obyvatelstva za nedostatečnou.

"Máme sice oranžovou knihu, která se zabývá romskou otázkou, ale zdaleka nejsme programově tam, kde bychom měli být," říká.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Špidlovu aktivitu vítá. Zároveň ale připomněl, že v jeho stínové vládě je i ministryně pro lidská práva Michaela Marksová-Tominová, která má ghetta na starosti.

Rázné názory

Právě dnes vláda odmítla návrhy sociálních demokratů v Ústeckém kraji (více v infoboxu), jak napjatou situaci v českých ghettech řešit. K represivním částem těchto návrhů má odmítavý postoj i Vladimír Špidla.

Sám se přitom netají některými razantními názory. Například tím, že část viny za zadlužené rodiny v ghettech mohu nést i samotné obce, tudíž i regionální politici.

„Může mě někdy napadnout, že obcím nevadí, že ti lidé se zadluží a vypadnou z těch atraktivních domů. Protože kdyby se užívaly důsledně nástroje sociální politiky, které už jsou nyní, tak není prostě možné, aby dluhy za bydlení byly tak vysoké. To vzbuzuje podezření, že obec nekonala," míní Špidla.

 

Právě se děje

Další zprávy