Bude Velký pátek. Lidovecký ministr dal úřednicím volno

Kateřina Eliášová, Eva Benešová
9. 4. 2009 11:10
Cyril Svoboda rozdal ženám "prázdniny", mají odpočívat nebo jít do kostela
Nazdobit domov, upéct mazanec, zajít do kostela... Ženy pod ministrem Svobodou na to dostaly volný den.
Nazdobit domov, upéct mazanec, zajít do kostela... Ženy pod ministrem Svobodou na to dostaly volný den. | Foto: Tesco

Praha - Ženy, které pracují pro ministra pro místní rozvoj Cyrila Svobodu (KDU-ČSL), nejdou zítra do práce.

Ministr jim dal volno, aby si mohly užít volný den před Velikonocemi, věřící pak zajít na Velký pátek do kostela.

"Ministerstvo vedou křesťanští demokraté, pro křesťany jsou Velikonoce největšími svátky roku," potvrdil pro Aktuálně.cz rozhodnutí Svobody jeho mluvčí Hynek Jordán.

"Zavedl jsem to už na ministerstvu zahraničí, ale konzervativní ministr Schwarzenberg to zrušil. Záměr je takový, aby si ženy užily volno. Aby si odpočinuly, sešly se s kamarádkami, křesťanky mohly do kostela," řekl ministr Svoboda.

Feministky mají dveře otevřené

Doplnil, že pokud by některou feministku toto rozhodnutí uráželo, dveře úřadu budou otevřené.

Ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda
Ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda | Foto: Ludvík Hradilek

Ne všichni zaměstnanci lidoveckých ministrů ovšem mají takové štěstí. Zaměstnankyně ministerstva obrany, financí i kultury, které rovněž KDU-ČSL spravuje, do práce půjdou. "Nepřipadá Vám to trochu diskriminační a sexistické? Proč by měly mít volno jen ženy? I muži vaří," reagoval mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.

Kalousek bojuje proti "klišé"

Obdobného názoru je i ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). "Nic takového nemám v plánu. Nejsem sexista a nezastávám postoj, že připravovat svátky je věcí manželky a odpovědně pracovat věcí manžela. To možná zastává pan ministr Svoboda, já jsem pro rovné příležitosti," řekl Kalousek.

Možná už příští rok by ovšem mohli mít na Velký pátek volno všichni zaměstnanci. Poslanci mají totiž na stole senátní návrh, aby byl Velký pátek vyhlášen státním svátkem.

Vláda, která návrh také posuzovala, usoudila, že pokud bude Velký pátek vyhlášen, musí se zrušit jiný svátek. Aby toho volna nebylo moc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy