Brabec přijde o post místopředsedy vlády. Babiš ho vymění za Schillerovou a Havlíčka

Martin Ťopek ČTK Martin Ťopek, ČTK
26. 4. 2019 14:05
Premiér Andrej Babiš chystá další změny ve vládě. Bude mít dva nové místopředsedy. "V rámci obměny vlády navrhuji dva nové místopředsedy. Jednak je to paní ministryně Alena Schillerová jako místopředsedkyně vlády pro ekonomiku a finance a jednak Karel Havlíček jako místopředseda pro hospodářství," řekl premiér Hospodářským novinám.
Foto: Ludvík Hradilek

Po výměně ministryně průmyslu Marty Novákové, ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a ministra dopravy Dana Ťoka (všichni za ANO) oznámil premiér Andrej Babiš další změny ve vládě.

Pozici prvního místopředsedy zastává Jan Hamáček a druhým místopředsedou byl dosud ministr životního prostředí Richard Brabec. Ten však o funkci přijde a místo něj přibudou dva noví místopředsedové.

Jedním z nich bude bývalý předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček, který míří na post ministra průmyslu a obchodu, druhé křeslo obsadí ministryně financí Alena Schillerová. Jejich jmenování k 30. dubnu již podepsal prezident Miloš Zeman.

Přizvání nových ministrů do vedení vlády zdůvodnil premiér potřebou zabývat se hlouběji strukturou českého hospodářství. "Musíme popsat závislost na jednotlivých oborech a řešit problémy pracovní síly," řekl Babiš Hospodářským novinám.

Návrh Havlíčka, současného místopředsedy Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace, na post místopředsedy pro hospodářství zdůvodnil tím, že právě na problémy s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil navazuje podpora vědy a výzkumu. "Ta by měla řešit problémy pracovní síly, robotizace a Průmyslu 4.0," uvedl Babiš.

Havlíček, který bude jmenován ministrem posledního dubna, a nahradí tak Novákovou, potvrdil, že v těchto dnech začal s premiérem řešit možné problémy českého průmyslu. "Mapujeme, jaké jsou největší potřeby českého hospodářství. Jaké jsou největší priority a jaké mají největší bariéry," řekl Havlíček.

"Je logické, aby vicepremiérem byl člen vlády zastřešující ekonomickou agendu," sdělil ČT Brabec. "Domluvili jsme se s premiérem už na začátku, že tu pozici vezmu na přechodnou dobu," doplnil. "Pro mne je důležitější práce ministra životního prostředí a především obrovské výzvy, které nás čekají například v boji se suchem," sdělil poté.

Dohodu o zvýšení počtu místopředsedů potvrdil i první místopředseda vlády, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. "Jednali jsme o tom minulý týden," řekl HN s tím, že na mocenské rozdělení sil ve vládě v poměru deset ku pěti jmenování nových místopředsedů nebude mít žádný vliv. Poukázal tak na to, že hlas místopředsedy vlády má stejnou váhu jako v případě ostatních ministrů.

Tiskový odbor vlády zároveň potvrdil, že dosavadní druhý místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec post ve vedení vlády opustí. "Budou tak tři místopředsedové," potvrdila mluvčí vlády Jana Adamcová. 

Jmenování v úterý

Nového ministra průmyslu Havlíčka stejně jako nového ministra dopravy Vladimíra Kremlíka a novou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou by Babiš měl stihnout uvést do úřadu v úterý odpoledne poté, co je ve 14:00 prezident Zeman jmenuje.

Ceremoniál jmenování ministrů na Pražském hradě se uskuteční dvě hodiny po poledni. Rovnou z Hradu zamíří premiér s Benešovou na ministerstvo spravedlnosti, kde jí bude agendu zhruba hodinu předávat končící Jan Kněžínek. Kněžínek vydržel v čele resortu zhruba deset měsíců, nyní se vrátí na úřad vlády. Minulý týden uvedl, že nikdy netoužil po politické kariéře a rezignaci zvažoval dlouho.

Asistovat u předání agendy pak bude Babiš postupně také na ministerstvu průmyslu a dopravy.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy