Babišovo desatero. Premiér chystá pro vládu etický kodex, po ministrech chce bezúhonnost

Radek Dragoun Radek Dragoun
23. 7. 2018 5:30
Sám Babiš je přitom trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo kvůli podezření z neoprávněného čerpání padesátimilionové dotace.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Premiér Andrej Babiš vytvořil pro ministry ve své vládě etický kodex, podle něhož by se měli chovat. To, že podobný dokument vznikne, přislíbil na jednání Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, ve které jsou i zástupci neziskového sektoru. Cílem kodexu je podle premiéra zdůraznit zvýšenou politickou odpovědnost členů vlády.

"Má to být jakési desatero pravidel řádného chování členů vlády. Je to už napsané, akorát to ostatní ministři ještě neviděli," řekl Aktuálně.cz Babiš. Dokument ještě musí schválit vláda, hlasovat by se o něm mělo na konci srpna.

Babiš se při tvorbě kodexu inspiroval v zahraničí. Kromě zásad hájení veřejného zájmu v něm budou i body o respektu k právu veřejnosti na informace, nestrannosti státní služby nebo součinnosti s Poslaneckou sněmovnou. Vyžaduje ale také zásady bezúhonnosti a dodržování právního řádu.

Sám Babiš je přitom trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo kvůli podezření z neoprávněného čerpání padesátimilionové dotace. "Jde o to, co je to zásada bezúhonnosti. Možná má pan premiér na mysli presumpci neviny. Pod tím termínem si jde představit úplně cokoliv," říká právník Marek Zelenka z občanského sdružení Oživení.

Neziskové organizace vytvoření etického kodexu vítají. Mezi oblastmi, které Babiš Aktuálně.cz představil, jim však některé chybí. "V etických kodexech v zahraničí je pak hodně kladen důraz na důsledné praktické řešení střetu zájmů, což je téma velmi aktuální i u nás, a proto by bylo dobré se v tomto například novozélandským etickým kodexem inspirovat," říká vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

Střet zájmů

Babiš s postřehem nevládních organizací, že by kodex měl myslet i na střet zájmů, souhlasí. "Neziskovky by měly také řešit svůj střet zájmů a zveřejňovat, jak se financují. Pokud mají být nezávislé, neměly by dostávat peníze od státu," dodává.

Právě na Babišův střet zájmů jeho odpůrci často upozorňují. Premiér prostřednictvím svěřenského fondu ovládá holding Agrofert, který mimo jiné získává miliony z evropských dotací a podniká v zemědělství či potravinářském a chemickém průmyslu. Spadá pod něj i vydavatelství MAFRA, které vydává deníky MF Dnes nebo Lidové noviny.

Pokud by dokument skutečně řešil i střet zájmů, dotýkal by se tak hlavně Babiše. "Z etického kodexu by pan premiér věděl, co má dělat, když na pořad jednání přijde něco, co může ohrozit nestrannost jeho rozhodování," vysvětluje Zelenka.

Obecně má podle něj člověk ve střetu zájmů v ideálním případě tuto skutečnost oznámit zbývajícím členům a z místnosti odejít. Kolektivní orgán pak v jeho nepřítomnosti rozhoduje, zdali mu umožní se účastnit projednávání takového bodu, případně jestli mu umožní i hlasovat.

Sám Zelenka však uznává, že takové řešení nemusí být vždy praktické. "Minimálně by ale v zápise o jednání mělo být zaznamenáno, že si daný člověk střet zájmů uvědomil, oznámil ho ostatním a nějak s tím naložil," dodává.

Související video: Premiér Babiš v čele Rady pro boj s korupcí? Sám musí zvážit vhodnost tohoto postupu, říká Zeman

Sledujte brífink nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. | Video: DVTV

Vážení čtenáři, v textu jsme doplnili chybějící slovo v názvu Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí. Za chybu se omlouváme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy