Nepřípustné a sobecké, kritizují Schwarzenberg a Kalousek svého šéfa Pospíšila kvůli uprchlíkům

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
19. 7. 2018 16:56
Jiří Pospíšil se ocitl ve sporu s Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem. Rozdělil je postoj k přerozdělení migrantů z Itálie.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil čelí kritice z vlastních řad.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil čelí kritice z vlastních řad. | Foto: ČTK

Praha - Špičky opoziční TOP 09 rozdělil přístup k migraci. Její zakladatelé se nebývale ostře pustili do svého předsedy Jiřího Pospíšila, když v Českém rozhlase odpovídal na otázku, zda bylo správné, že premiér Andrej Babiš odmítl žádost Itálie o dobrovolné přijetí části ze 450 běženců. Reagoval, že Česko a v zásadě celá jeho politická reprezentace odmítají povinné kvóty a "přerozdělování uprchlíků proti jejich vůli po Evropě".

Pospíšil se k tomuto názoru přiklonil. "Bylo by rozumné nabídnout italské straně nějakou jinou formu pomoci, než je přijetí uprchlíků, kteří do České republiky sami nemíří a nepožádali v České republice o azyl. Já jsem přesvědčený, že máme na to, dát azyl tomu, kdo o azyl v České republice požádá a splní, zdůrazňuji, podmínky české legislativy, českých zákonů," řekl předseda strany.

U dvou spolustraníků, kteří stáli u zrodu TOP 09, ale pochopení nezískal.

Nejprve se proti jeho vyjádření ohradil šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Pospíšil podle něj pochválil Babiše za postoj k žádosti italské vlády. "Respektuji svého předsedu, nemohu ale s tímto názorem souhlasit. Ochota prověřit na našem území 20 žadatelů by nás neohrozila a zajistila by nám respekt spojenců. Takhle jsme sobci. Trapné a mimo program TOP 09," napsal Kalousek na Twitteru.

Ve čtvrtek odpoledne se ke kritice přidal i bývalý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "TOP 09 byla Miroslavem Kalouskem a mnou založena jako strana, která se liší od ostatních tím, že nebude své zásady přizpůsobovat politické situaci," poznamenal na Facebooku. Kalousek jeho výrok krátce nato sdílel.

"Postoj vlády k prosbě italského premiéra je za prvé hloupý, za druhé nelidský a za třetí příčící se našim zásadám, které staví na našem židovsko-křesťanském duchovním dědictví. Souhlas s naší vládou za její obojaký postoj, vstřícnost v Bruselu a zároveň zamítání všeho v Praze, je pro nás nepřípustný. Je mi líto, že si někteří i vysoce postavení představitelé naší strany toto neuvědomují," uvedl Schwarzenberg.

Pospíšil Babiše nechválil, říká Adamová

Podle první místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové-Adamové bylo chybou, že Miroslav Kalousek namísto vyjasnění si celé věci soukromě s Pospíšilem svého šéfa kritizoval na twitteru. "Z obou stran vím, že komunikace neproběhla, mluvila jsem s nimi," řekla Aktuálně.cz.

Pekarová-Adamová nicméně soudí, že Pospíšilova slova pro rozhlas nebyla chválou Andreje Babiše.

"Je to takový zbytečný konflikt, který nemusel ani vzniknout, pokud by jedna strana poslouchala a snažila se nečíst mezi řádky něco, co tam ani nebylo, kdyby to neventilovala navenek a místo toho si ujasnila, jak to bylo myšlené," řekla Aktuálně.cz poslankyně, která s Pospíšilovým postojem souzní, i když chce, aby se Česko k uprchlické otázce stavělo aktivněji.

Jak Kalousek, tak Schwarzenberg podle ní musí vědět, co dělají. "Nejsou nováčky v politice, naopak, oba dva jsou letitými politiky, takže asi tuší, proč takovou věc prezentují nejdřív navenek a nikoliv vnitrostranicky nebo tomu, komu tu komunikaci směřují," soudí místopředsedkyně.

Pospíšil na dotaz Aktuálně.cz odpověděl, že si nechce s kolegy vyřizovat vzkazy přes média a že debata k tématu by se měla odehrávat uvnitř strany.

Preference TOP 09 se od říjnových sněmovních voleb pohybují v blízkosti pětiprocentní hranice nutné ke vstupu do sněmovny. Při volbách samotných tuto mez strana překonala jen velmi těsně, přitom v roce 2010 se ve volebním klání - vedená právě Schwarzenbergem a Kalouskem - blýskla ziskem 16,7 procenta a aspirovala na post hlavní pravicové síly v republice.

Kalousek, kterého v čele strany po hubeném volebním výsledku loni na podzim vystřídal Pospíšil, se proti novému předsedovi vymezil už v červnu. V rozhovoru pro deník Právo uvedl, že by si přál "jasnější leadership" a že si není jistý, zda nějaké vedení vůbec vidí.

Pospíšil přitom v řadách ODS, v níž působil předtím, patřil mezi viditelné liberální lídry a dokázal získávat vysoké počty preferenčních hlasů. Jako šéf TOP 09, který současně vykonává mandát europoslance, ale v Česku příliš vidět není. Mandát europoslance nicméně hodlá vykonávat nadále. Vzdal by se ho podle svých slov v případě úspěchu TOP 09 v komunálních volbách, které by straně v Praze vynesly podíl na vedení města či křeslo primátora.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy