ANO jako Peake. Hnutí předložilo identický zákon

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Lucie Stuchlíková
27. 11. 2013 12:25
Jedná se o změnu jednacího řádu Sněmovny, který kvůli volbám padl pod stůl.
První schůze nové Sněmovny. V plném počtu.
První schůze nové Sněmovny. V plném počtu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci hnutí ANO v čele s Věrou Jourovou začali sbírat v nové Sněmovně podpisy pro svůj první zákon. Vybrali si téma, které patří k již tradičním - ztransparentnění samotného procesu přijímání zákonů, tedy jednacího řádu Sněmovny.

Potíž je v tom, že nejde o zákon z dílny hnutí ANO. Identický a to včetně důvodové zprávy předložila v minulém volební, poslankyně Karolína Peake a Lenka Andrýsová (tehdy již LIDEM) a Petr Gazdík s Helenou Langšádlovou (TOP 09). Jejich návrh spadl pod stůl, do sněmovny dorazil totiž v květnu letošního roku, krátce před rozpuštěním Sněmovny.

Věra Jourová tvrdí, že zákon převzala od iniciativy Rekonstrukce státu. Že jeho autorem jsou bývalí poslanci, prý věděla.

"Problém v tom nevidím. Rekonstrukci státu podporujeme všichni. Jen jsem chtěla, aby se zákon dostal do rozhodovacího procesu," vysvětlovala okolnosti, jak se padlého zákona ujala. Nadto tvrdí, že s jeho původními autory opětovné využití zákona probrala.

Jako důkaz uvádí, že Gazdík a spol. jí zákon již podepsali. Sami autoři ovšem předestírají jinou verzi příběhu.

"Trochu nás to zaskočilo, při přijímání protikorupčních zákonů by se krást nemělo," komentovala jednání kolegů z hnutí ANO Helena Langšádlová. Zákon podpoří, protože si za ním stojí.

Co se týče konzultací, ANO se na ni obrátilo až poté, co se zákon objevil opět ve Sněmovně.

 

Peake: Je to úsměvné

O tom, že si hnutí ANO přisvojilo její návrh ví i Karolína Peake. I ji kontaktovala Věra Jourová, ovšem až poté, co se dozvěděla, že zákon není z dílny Rekonstrukce státu ale přímo od Peake. "Jsem ráda, že byl opět oživen, sněmovní řád změnu potřebuje," reagovala na dotaz Aktuálně.cz.

Dodala, že je celá situace úsměvná v tom, že Andrej Babiš se jejím jménem ohání v mediích jako symbolem neschopnosti bývalé vlády proti jeho "vládě odborníků".

Obě znění zákona navrhují, aby byl u zákonů zveřejněn seznam osob, které se na jeho tvorbě podílely a upravuje se doba mezi druhým a třetím čtením, a to tak, že nově musí být nejméně dva týdny, aby byl čas podrobně prozkoumat pozměňovací zákony a eliminovat možnost návratu jakékoli formy "porcování medvěda".

Dále zavádí, aby neveřejné bylo jen jednání mandátového a imunitního výboru, nebo zavedení povinnosti zpracovat k návrhu zákona alespoň obecné zhodnocení korupčních rizik.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 54 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy