Vypadá to podobně, řekl poslanec nad opsanou prací

Sabina Slonková
24. 5. 2011 13:05
Práce poslance Miroslava Svobody z ČSSD kopíruje v celých kapitolách cizí texty
Že bych něco opsal. No možné to je. Poslanec Svoboda reaguje na zjištění Aktuálně.cz.
Že bych něco opsal. No možné to je. Poslanec Svoboda reaguje na zjištění Aktuálně.cz. | Foto: Ondřej Besperát

 Praha - Ačkoli zatím napsal jen jedinou diplomovou práci v životě, a není to ani pět let, nepamatuje si poslanec sněmovny Miroslav Svoboda, co v ní vlastně je.

Vlivný politik sociální demokracie podle zjištění Aktuálně.cz získal na soukromé Vysoké škole finanční a správní titul inženýra díky písemné práci, v níž se v celých dlouhých pasážích kopírují texty jiných autorů.

Mezi zdroji je však Svobodova diplomka nikde výslovně nezmiňuje.

Poslanec Svoboda v rozhovoru s reportéry Aktuálně.cz trval na tom, že diplomovou práci psal sám. O detailech se ale bavit nechtěl.

Redakce mu na osobní schůzce v jeho kanceláři na radnici Prahy 10 předložila jak jeho práci, tak už dříve napsané texty erudovaných ekonomů, s nimiž se jeho dílo shoduje. Svoboda to ale odmítl komentovat.

"Já na to nechci reagovat, kouká na mě kamera, vy jste mi něco strčila pod nos a já na to mám reagovat? Já se přece musím na ten materiál podívat…," prohlásil.

Vyžádal si čas několika dní, aby to všechno prostudoval, i když mu redakce (stejně jako v následující grafice) nabídla detailní přehled minimálně šesti příkladů masívního kopírování.

Psal jsem to sám

Aktuálně.cz: Můžete vysvětlit, jak je možné, že je vaše diplomová práce shodná s některými vládními dokumenty a pracemi tří ekonomů?

Pochopitelně, že je možné, že tam je nějaká formulace použitá, ale jak velká část? Já si nejsem vědom… 

A.cz: Já vám řeknu, jak velká část: Jsou to třeba celé kapitoly.

…ticho…

A.cz: Což neznamená jeden odstavec, ale třeba deset za sebou včetně grafických úprav, stejně vytučněná slova…

…ticho…

A.cz: Psal jste tu práci sám?

To jsem samozřejmě psal a pan docent Nahodil mi to celé redigoval.

Já si to prověřím

A.cz: Já vám to teď ukážu, abyste viděl, že si nevymýšlím. Tady mám vytažených několik odstavců. Je tu shoda s textem Miloslava Heziny z roku 2005. Tady jsou konkrétní stránky vaší práce, podívejte se. Liší se to v tom, že v diplomové práci u podkapitol nemáte jedničku, ekonom Hezina ano, jinak je to stejné…stále stejné, stále stejné, on píše zkratku vč., vy ji máte rozepsanou. Ta práce je v této části naprosto identická, můžete si to zkontrolovat.

Samozřejmě rád si to zkontroluju, protože že by to bylo takto stejné…

Kdo je Miroslav Svoboda

Miroslav Svoboda

  • Do nynější sněmovny se dostal až jako náhradník za Martina Pecinu. Ač nemá nyní významné funkce, řadí se mezi vlivné postavy pražské politiky
  • Mandát, který získal poprvé v roce 2002, neobhájil před rokem napřímo díky zásahu voličů. Ti jej jako trojku na pražské kandidátce ČSSD "vykroužkovali" - dali hromadně preferenční hlasy níže postaveným kandidátům.
  • Svoboda se v minulosti ve sněmovně profiloval jako člen rozpočtového výboru.
  • V roce 2007 umožnil při takzvaném porcování medvěda (poslanci přidělují přímo státní dotaci projektům podle svého uvážení), aby podnikatel z jeho volebního okrsku získal jeden z tehdy největších příspěvků - 23 milionů korun.
  • V minulosti vedl také tenisový tým poslanců, který si nechával proplácet cesty na turnaje do zahraničí.
  • Je znám schopností komunikovat s takzvanou šedou zónou pražské politiky, například s Tomášem Hrdličkou z ODS.

A.cz: Tak můžeme začít rovnou…

No, já spíš... Vy jste se ohlásili, že se o něčem chcete bavit. Pokud si vzpomínám téma diplomové práce nebylo na programu dnešního povídání.

A.cz: My jsme museli změnit harmonogram setkání, protože jsme dopracovali ty dokumenty dříve. Proto se vás ptáme na diplomovou práci.

Tak mi to dejte, já si to prověřím, jak to je, a pak se o tom můžeme bavit. Ale jako teď mi to strčíte pod nos a chcete, abych se k tomu nějak vyjádřil.

A smíte točit?

A.cz: No, ne. Vy přece musíte vědět, jestli jste to psal sám.

Ale to je mnoho let, co to mám za sebou, a nějak se k tomu samozřejmě vyjádřím, ale ne teď. Zvlášť, když tady pan redaktor se mě ani nezeptal, jestli tady smí točit.

A.cz: Já jsem vám na začátku ale přece řekla, že si tu kolega rozloží svoje zařízení.

Rozloží neznamená natáčí.

A.cz: Dobře. Ale viděl jste, že vás natáčí. Do té doby, než jsem se zeptala na tu diplomovou práci, vám to nevadilo.

Proto bych byl rád, kdybych se na to mohl podívat a samozřejmě k tomu zaujmu nějaké stanovisko. Pochopte, že vy jste na ten rozhovor připravená pod tímto tématem a já ne.

Nechci být za idiota

A.cz: Počkejte, vy jste tu práci přece psal a musíte vědět, co v té práci je.

Ano, akorát že je to mnoho let, co jsem  ji měl naposled v ruce, a pochopitelně denně řeším tisíce a tisíce věcí.

A.cz: Diplomovou práci přece píšete jednou za život…

To máte pravdu, mimo to už studuji něco jiného. Ale dejte mi to, můžeme se sejít v jiný čas. Já se na to musím podívat, ale teď byste ze mě potom dělali idiota, že nějakým způsobem reaguji.

A.cz: Já z vás nemusím dělat idiota. Bavme se tedy o této jedné konkrétní stránce. Vysvětlete mi, jak je možné, že včetně vytučněných pasáží se ty práce shodují?

No vidíte, že to má jinou formu, minimálně ta práce a pochopitelně v tuto chvíli nechci reagovat, protože tady je něco napsáno, já to vidím poprvé, ale…

A.cz: Tak se podívejte…

Ale já na to nechci reagovat, kouká na mě kamera, vy jste mi něco strčila pod nos a já na to mám reagovat? Já přece se musím na ten materiál podívat…

A.cz: Tady ho máte…

Ano a vidíte, to je mnoho stránek, to si musím přečíst.

Vypadá to podobně

A.cz: Nemusíme se bavit o těch dalších stránkách, bavme se tady o té jedné.

Ano, v tuto chvíli to vypadá podobně. Ale nečetl jsem ani jednu ani druhou stránku, abych to mohl konfrontovat.

A.cz: Každopádně: vylučujete, že jste něco ze své práce opsal?

Já nevylučuju, že jsem použil některé pasáže, ale odpověď vám mohu dát, až si to prostuduji.

Titul inženýra je ke Svobodovu jménu připsán i na tabulce u sněmovní kanceláře.
Titul inženýra je ke Svobodovu jménu připsán i na tabulce u sněmovní kanceláře. | Foto: Aktuálně.cz

A.cz: Víte co, ale vy v té práci neodkazujete, že jste čerpal z práce ekonoma Heziny, ani jeho práci nemáte uvedenou v bibliografii, jak to ve své práci nazýváte..

Ale já se také musím podívat, tam je desítky stránek

A.cz: Já vám je ukážu…tady to je.

Já vám v tuto chvíli nebudu odpovídat, toto téma považuji za uzavřené.  

 

Právě se děje

před 14 minutami

Provoz na dálnici D4 zastavila demolice mostu u Řitky

Provoz na dálnici D4 nedaleko Řitky u Prahy v sobotu večer zastavila policie kvůli demolici mostu. Uzavírka potrvá do nedělního rána, řidiči musejí úsek objíždět po vedlejších silnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové byla dálnice uzavřena v 19:00 a otevřena bude v neděli v 09:00.

"Máme tam celkem dvě policejní hlídky, které budou dohlížet na to, aby bylo vše v pořádku. Je tam odklon dopravy na objízdné trasy a dopravní značení," řekla Nováková. Ve směru na Prahu řidiči sjíždějí na exitu 18 u Mníšku pod Brdy a pokračují přes Čisovice na exit 14 u Řitky. V opačném směru začíná objížďka na 9. kilometru u Jíloviště, na dálnici se motoristé vracejí u Mníšku.

před 1 hodinou

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy