Praha - Policistka, která vede vyšetřování Marcely Urbanové kvůli obvinění z křivé výpovědi v již skončeném případu vicepremiéra Jiřího Čunka, se podle Inspekce ministra vnitra dopustila opakovaného pochybení.
Informuje o tom dnešní Právo. Vyšetřovatelka, na jejíž postup si stěžovala Urbanová i její advokáti, údajně porušila konkrétní ustanovení trestního řádu. Urbanová chce nyní navrhnout podjatost vyšetřujícího policejního orgánu.
Policistka už dva měsíce před obviněním Urbanové vyslechla v rámci takzvaného neodkladného úkonu některé svědky včetně Čunka, aniž údajně svůj postup dostatečně zákonně zdůvodnila.
Inspekce se případem začala zabývat na podnět novináře a člena "Výboru na obranu Marcely Urbanové" Jana Schneidera. "Naším šetřením nebylo zjištěno, že by policejní orgán v dané věci spáchal trestný čin, ale je zde podezření, že se mohl dopustit kárného provinění," řekla Právu mluvčí inspekce Martina Lídlová.
Urbanová pro deník uvedla, že s ohledem na šetření IMV bude navrhovat podjatost vyšetřujícího policejního orgánu a také zřejmě znovu žádat o zastavení svého trestního stíhání.
Server České noviny připomněl, že Urbanová, která v době, kdy Čunek zastával funkci starosty Vsetína, pracovala jako jeho sekretářka, vicepremiéra údajně obvinila z korupce. Státní zástupce ale jeho stíhání zastavil a policie naopak začala stíhat Urbanovou. Původně jí hrozil až desetiletý trest vězení.
Na začátku září Ústavní soud odmítl stížnost Urbanové proti zahájení jejího trestního stíhání pro křivou výpověď. Jádrem sporu se Ústavní soud ani nezabýval, stížnost Urbanové odmítl jako nepřípustnou.
Počátkem září vznikl rovněž Výbor na obranu Marcely Urbanové (VOMU). Chce Urbanovou podporovat a zveřejňovat všechny dostupné informace o její trestní věci a všech případech souvisejících s kauzou Čunek. Urbanová je podle VOMU stíhána neoprávněně.