Policie vyšetřuje stamilionové machinace v Temelíně

Sabina Slonková
20. 9. 2007 1:00
Vyšetřování odstartovaly německé úřady
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Více než rok úřady v tichosti prověřují podezření, že výstavbu jaderné elektrárny v Temelíně provázely finanční machinace, které stát připravily minimálně o sto miliónů korun.

Policie proto zkoumá finanční operace několika českých firem, které se v devadesátých letech na stavbě elektrárny podílely. Podezření zní: zástupci společností uzavírali se státem mnohamiliónové obchodní smlouvy na fiktivně odvedenou práci.

Vyšetřování rozjeli Němci

Impuls přitom do Prahy přišel od německé kriminální služby, která na případ náhodně narazila v jiné kauze související s praním špinavých peněz.

Vyšetřování oficiálně potvrdila česká protikorupční služba, detaily ale zveřejňovat nechce. Služba pouze uvedla, že případ eviduje jako podezření z daňových deliktů.

"Případ se prověřuje, byly zahájeny úkony, ale v tuto chvíli nelze poskytovat bližší informace," sdělila mluvčí služby Alena Vokráčková.

Jde nejméně o sto miliónů

Fakta
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Fakta

Temelínský příběh

  • Stavba atomové elektrárny začala ještě za socialismu, kdy v osmdesátých letech ÚV KSČ rozhodl, že stavba bude v jihočeské obci Temelín. Několik vesnic kvůli tomu politici zbourali, stovky lidí vystěhovali.
  • Základy stavby vykopali dělníci v roce 1986, vybudování původně plánovaných čtyř reaktorů mělo stát 52 miliard korun. Časem se počet reaktorů zredukoval na dva, stát doposud investoval 98 miliard korun.
  • Po roce 1989 vzrostly otevřené protesty proti elektrárně, polistopadové vlády zvažovaly zastavení stavby, ale nakonec od toho ustoupily.
  • "Rozhodnutí o dostavbě bylo výsledkem manipulace s naší neinformovaností," řekl k tomu v devadesátých letech bývalý premiér Petr Pithart.

Na stopu Temelína podle zjištění Aktuálně.cz narazili němečtí kriminalisté při vyšetřování aktivit jedné z firem ze Severního Porýní-Vestfálska. Její zástupce podezřívali z nejzávažnějších finančních deliktů: daňových úniků a praní špinavých peněz.

Na firemních účtech se objevovaly desítky miliónů, které obratem mizely ve švýcarských bankách. Při zkoumání pohybu peněz policisté zjistili, že na konta německé firmy přicházely i milióny z Česka. A to právě od firem, které se v té době podílely na stavbě jihočeské jaderné elektrárny.

Po sérii výslechů se koncem roku 2005 obrátili na české kolegy s podezřením: tyto společnosti při budování Temelína uzavíraly v letech 1994 až 1999 obchodní smlouvy, ale práci ve skutečnosti neodvedly. Jde minimálně o sto miliónů.

A česká policie záhy sama zahájila vyšetřování.

Hávův Zenit na scéně? Bez důkazů

Jména vyšetřovaných společností protikorupční služba tají. Podle informací Aktuálně.cz jde vesměs o stavební společnosti - například bývalé Vodní stavby Temelín.

Mají společné jedno: jejich nynější vlastníci do nich přišli až poté, co podle německé policie machinace proběhly. A právě to značně komplikuje vyšetřování.

"V některých případech chybí doklady, někde chybí svědci, někteří už zemřeli. Potíž je, že vyšetřování přichází relativně pozdě," uvedl státní úředník obeznámený s vyšetřováním.

Policie na základě informací z Německa prověřovala i toky peněz spojené se společností Zenit ovládané Richardem Hávou, jinak též ústřední postavou údajné korupce při nákupu stíhaček grippen a přítele ministra financí Miroslava Kalouska.

Kriminalisté nicméně tvrdí, že dosud nenalezli nic, co by firmu vlivného českého podnikatele s machinacemi kolem výstavby Temelína spojilo.

 

Právě se děje

Další zprávy