Policie pokutuje jízdu na červenou, ombudsman je proti

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 6. 2011 8:43
Strážníci prý mohou postihovat řidiče jen za nedovolenou rychlost, stání a zákaz vjezdu
Ombudsman zkoumal podnět ženy, kterou zastavila městská policie s tím, že jela na červenou.
Ombudsman zkoumal podnět ženy, kterou zastavila městská policie s tím, že jela na červenou. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Ačkoliv ombudsman Pavel Varvařovský tvrdí, že městská policie vybírá blokové pokuty za jízdu na červenou nezákonně, strážníci budou i nadále řidiče za tento přestupek postihovat.

"Náš právní názor je, že městská policie může řidiče za jízdu na červenou pokutovat. Řídíme se zněním zákona o přestupcích," řekla Aktuálně.cz mluvčí pražských městských strážníků Jana Přikrylová.

Žádné změny zatím nechystají ani v Hradci Králové. "Čekáme na vyjádření našeho právního oddělení, zatím se žádná změna neudála," uvedla mluvčí královéhradecké městské policie Eva Čížková. Že vše zůstává při starém potvrdila i mluvčí plzeňské městské policie Jana Pužmanová.

Jízda na červenou je druh zákazu vjezdu

Nález ombudsmana, který uveřejnily server iDnes.cz a Česká televize, uvádí, že policie může ze zákona postihovat řidiče v blokovém řízení za nedovolenou rychlost, nedovolené stání a zákaz vjezdu.

Strážníci k tomu přibrali i červenou na semaforu, protože ji chápou jako další druh zákazu vjezdu. Podobný názor ale ombudsman odmítá. "Jakékoli rozšiřování tohoto výčtu (tří přestupků) je podle mého soudu v rozporu s ústavou," napsal Varvařovský.

Podle iDnes.cz ombudsman zkoumal podnět ženy, kterou zastavila v Hradci Králové městská policie s tím, že jela na červenou.

Žena tvrdila, že jela ještě na oranžovou a v autě měla dvě svědkyně. Od strážníka však dostala pokutu 2500 korun a přišla o pět bodů. Přestupkem se vybodovala a přišla o řidičský průkaz.

Úřady by musely vracet peníze, body a řidičáky

Její právník se obrátil na ombudsmana a díky jeho právnímu názoru stěžovatelka může na královéhradeckém magistrátu žádat vrácení řidičského průkazu.

Úřad ombudsmana nález nechce komentovat, dokud nebude znát stanovisko dotčených úřadů. Ministerstvo dopravy však i nadále trvá na tom, že strážníci pokuty vybírat smějí.

"Domníváme se, že obecní policie má tu pravomoc a nedochází k porušování zákona," řekl ČT mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. Dodal, že předchozímu ombudsmanovi ministerstvo odpovídalo ve stejné věci už v roce 2003.

Pokud by ombudsmanovo stanovisko uznali úřady a soudy, musely by úřady tisícům lidí vracet peníze za vybrané pokuty, umazávat trestné body a vracet řidičské průkazy.

 

Právě se děje

Další zprávy