Obrat v kauze podřízeného senátora Czernina, žalobkyně zrušila jeho trestní stíhání

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 25. 7. 2023 11:51
Vedoucí zaměstnanec senátora za TOP 09 Tomáše Czernina už není stíhaný. Jak minulý týden upozornilo Aktuálně.cz, kriminalisté ho původně kvůli inzultaci kontrolorky potravinářské inspekce obvinili z ublížení na zdraví. Dozorová státní zástupkyně však stíhání muže po jeho stížnosti zrušila. Případ se tím uzavřel. Incident se odehrál loni v dubnu v jedné z provozoven firmy, kterou politik vlastní.
Místopředseda Senátu Tomáš Czernin (TOP 09).
Místopředseda Senátu Tomáš Czernin (TOP 09). | Foto: ČTK

Radek Š. je prokuristou v potravinářské firmě Czernin Agro, zabývající se zpracováním masa. Je pověřený k právnímu jednání za společnost. V její prodejně v Rožďalovicích na Nymbursku zabránil dvěma pracovnicím Státní zemědělské a potravinářské inspekce provést kontrolu, jež měla ověřit nápravu nedostatků zjištěných při předchozí návštěvě.

Prokurista je vyhodil z obchodu. Jednu inspektorku odstrčil, až se sesunula k zemi. Podle zjištění redakce jí bylo 66 let. Incident se odehrál loni 20. dubna. Hned druhý den přijali kriminalisté v Nymburku trestní oznámení. Policie Radka Š. letos v květnu obvinila z ublížení na zdraví, ale dozorová státní zástupkyně stíhání minulý týden zrušila. 

"Obviněný na zaměstnankyni Státní zemědělské a potravinářské inspekce aktivně neútočil, pouze v rámci obraného mechanismu, když se chtěl vymanit z držení své ruky, nejprve vytočil svou ruku a následně dlaněmi od sebe pracovnici odstrčil," napsala žalobkyně Martina Serbusová do rozhodnutí, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Prokurista podal úspěšnou stížnost

Incident eskaloval ve chvíli, kdy se Radek Š. rozhodl inspektorky vyhodit z kanceláře provozovny. Vzal jim jejich osobní a pracovní věci, aby je vynesl ven. V tom ho inspektorka chytla za ruku, aby nechal její věci být. Následně ji Radek Š. odstrčil. 66letá žena zacouvala ke zdi, narazila do ní a sesunula se na zem.

Inspektorka utrpěla lehký otok pravého ramene, což ze soudního hlediska bylo ublížení na zdraví nepatrného významu. U ženy se však po incidentu rozvinula takzvaná porucha přizpůsobení. Trpí úzkostnými stavy, poruchami spánku a bere antidepresiva. Právě kvůli tomuto následku policie Czerninova podřízeného obvinila.

"Obviněný nemohl předpokládat, chtít a ani s tím nemohl být srozuměn,
že tímto jednáním poškozené způsobí újmu na zdraví v podobě duševní poruchy," oponovala však žalobkyně. Vzhledem k tomuto závěru a malé síle, kterou Radek Š. proti ženě vyvinul, rozhodla, že jeho jednání nelze považovat za trestný čin. 

Senátor Czernin u incidentu nebyl. Už dříve však uvedl, že za svým zaměstnancem stojí. "Věřím, že vyšetřování dopadne spravedlivě a ukáže, jak to bylo doopravdy," prohlásil krátce předtím, než žalobkyně stížnosti Radka Š. vyhověla. Czernin v horní komoře parlamentu zasedá od roku 2016. Od listopadu 2019 zastává funkci prvního místopředsedy TOP 09.

Pokuta 300 tisíc korun

Státní zemědělská a potravinářská inspekce udělila společnosti Czernin Agro pokutu 300 tisíc korun za sedm pochybení. U jednoho produktu objevila prošlé datum spotřeby, u jiného chyběla originální etiketa. Sankce padla i za jednání prokuristy vůči inspektorkám. Senátorova firma podala kvůli pokutě na inspekci žalobu.

Spor rozhodoval Městský soud v Praze. Jak Aktuálně.cz upozornilo už předminulý týden, podání společnosti v neveřejném řízení zamítl. Rozhodl tak ve druhé půli června. Redakci se podařilo rozsudek získat. Senát soudce Marka Bedřicha se obzvlášť pozastavil nad tím, jak se Radek Š. k oběma ženám z inspekce choval.

Senátor z Dymokur

Tomáš Czernin (*1962) působí coby senátor za obvod Jičín od roku 2016, loni v listopadu se stal 1. místopředsedou horní komory parlamentu. Od roku 1998 je s přestávkami zastupitelem v obci Dymokury ve Středočeském kraji. Dvě období působil jako místostarosta obce. 

Od roku 2009 je členem TOP 09, v níž se roku 2017 stal místopředsedou. Je příslušníkem vinořské větve šlechtického rodu Czerninů, jehož stopy vedou do 12. století.

"Chování jednatele bylo zvláště nepřijatelné, když (…) vyhodil násilně inspektorku z kanceláře do prostoru za obslužným pultem. Když ji chytil, začal s ní cloumat ze strany na stranu, až tato inspektorka upadla na zem, a následně druhou inspektorku odstrčil tak, že ležící kolegyni nemohla pomoci postavit se," stojí v rozsudku.

Zásadní význam kontroly

Prokuristovi mělo vadit, že ženy při kontrole pobývaly v kanceláři prodejny. Po inzultaci ženám vynosil osobní a pracovní věci před obchod. Vedoucí prodejny posléze na jeho pokyn vyvěsila ceduli "Z technických důvod zavřeno". Soud upozornil, že Radek Š. zabránil státnímu orgánu splnit jeho úkol, což je nepřijatelné.

"Soud považuje za potřebné zdůraznit zásadní význam, jaký má povinnost kontrolované osoby vytvořit podmínky pro výkon kontroly, umožnit kontrolujícímu výkon jeho oprávnění a poskytovat mu součinnost," zdůraznil soudce Bedřich. Bez ohledu na napadení, právě už jen vynesením věcí, vystupoval podle soudce prokurista "z pozice síly".

Senátor Czernin avizoval, že proti rozsudku podá kasační stížnost. Vyřizoval by ji Nejvyšší správní soud. Nicméně už nyní je verdikt pravomocný. "Nenechám si to líbit, za svým člověkem stojím. Pokuta je nepřiměřená," řekl. Státní zemědělská a potravinářská inspekce s ohledem na soukromí svých zaměstnankyň odmítla incident komentovat.

 

Právě se děje

Další zprávy