Policisté obvinili firmu z Hradce Králové, podle nich může za ropné laguny v okolí

ČTK ČTK
31. 5. 2019 19:25
Policie obvinila odpadovou firmu kvůli způsobení ropných lagun v okolí jejího areálu na okraji Hradce Králové. Firma, která se zabývá dekontaminací a recyklací odpadů, čelí obvinění z trestného poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Za tento trestný čin hrozí zákaz činnosti nebo až půl roku vězení. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí policie Iva Kormošová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Policie případ vyšetřuje od roku 2017. Začala jej řešit po upozornění na zapáchající laguny na louce u Labe. Zaměstnanci firmy nebyli podle policie vedením firmy proškoleni a seznámeni s předpisy potřebnými k práci. "Zaměstnanci nezabezpečili řádně odpad v areálu před nežádoucím únikem a odpady odtékaly na okolní pozemky," uvedla mluvčí. Vedení firmy podle ní ani nedělalo kontrolu toho, co se v areálu dělo.

Podle znalce byly limity ropných látek v některých místech překročeny až desetinásobně. "Bude muset být provedena sanace zeminy ve čtyřech okolních lokalitách. Zemina bude sanována do hloubky jednoho metru o celkovém objemu 250 metrů krychlových," uvedla mluvčí. Náklady na sanaci se odhadují na více než 1,2 milionu korun. Ke kontaminaci spodních vod nedošlo.

 

Právě se děje

Další zprávy