Likvidace ropných lagun v Ostravě se znovu odsouvá, ministerstvo chce další posudek

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2016 13:43
Likvidace ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě, jejichž odstranění se řeší už více než 20 let, se zřejmě minimálně o dva roky opět posune. Důvodem je požadavek ministerstva životního prostředí na nové posouzení vlivu na životní prostředí (velká studie EIA). O posunu prací informovala společnost AVE CZ odpadové hospodářství, která výběrové řízení na likvidaci kalů vyhrála. Hrozí podle ní i to, že se odstranění kalů bude muset odložit úplně.
Ropné laguny v Ostravě.
Ropné laguny v Ostravě. | Foto: HN/Jiří Zerzoň

Ostrava/Praha - Práce na odstranění ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě se zřejmě znovu posunou. Ministerstvo životního prostředí totiž požaduje vypracování velké studie EIA, která znovu posoudí vliv na životní prostředí. Na práce už přitom ministerstvo jednou kladné stanovisko vydalo.

Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v republice. Obyvatele v okolí obtěžují zejména zápachem. Jejich likvidaci provázejí problémy a termín vyčištění se stále posouvá. Z lagun už bylo vytěženo na 200 tisíc tun kalů, jenže se ukázalo, že tam jsou další desítky tisíc tun odpadu, s nimiž se nepočítalo. Právě tyto takzvané nadbilanční kaly má odstraňovat společnost AVE CZ, podle smlouvy na to má tři roky, odtěžení má stát 429 milionů korun. Kromě kalů je ale nutné vyčistit i dekontaminovanou zeminu.

Mluvčí ministerstva Petra Roubíčková sdělila, že projekt dotěžení kalů z lagun Ostramo sice na původní záměr navazuje, ale jde o nový projekt, který musí projít naprosto stejným zákonným procesem jako každý jiný. Je proto nutné vypracovat další posudek.

Ministerstvo chce doplnit detaily

Podle AVE CZ jsou ale závěry zjišťovacího řízení ministerstva nezákonné. Společnost o tom informovala také ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) a požádala jej o jeho zrušení a opětovné posouzení. Požadavek nové studie EIA je podle firmy neodůvodněný.

"Pokud by ministerstvo životního prostředí na svém nešťastném rozhodnutí trvalo, reálně hrozí, že se celý proces likvidace kalů minimálně o dva roky prodlouží a že k odstranění kalů z ostravských lagun nakonec vůbec nedojde," uvedl jednatel AVE CZ Roman Mužík. S tím ministerstvo nesouhlasí, proces EIA lze dokončit za šest měsíců od předložení dopracované dokumentace, uvedla mluvčí.

Společnost podle Mužíka velmi transparentně a do detailu popsala způsob, jakým chce nadbilanční kaly upravovat. "Tento způsob je prakticky identický s technologií, která již byla v uplynulém období v lagunách využita a na kterou ministerstvo již kladné stanovisko EIA vydala," uvedl Mužík. Navíc by se podle něj oproti původní zakázce zpracovávalo celkově menší množství kalů a také by se denně pracovalo kratší dobu, aby zátěž pro okolí byla co nejmenší. Pracovalo by se i za neustálého dohledu monitorovacích stanic.

"Ministerstvo náš záměr již jednou posuzovalo, souhlas ministerstva s prováděcím projektem byl dokonce podmínkou účasti v zadávacím řízení předcházejícím uzavření prováděcí smlouvy se státním podnikem Diamo," uvedl Mužík.

Mluvčí ministerstva uvedla, že v dokumentaci musí být detailně zhodnoceny vlivy záměru, což v předloženém oznámení nebylo zpracováno dostatečně. "V rámci dokumentace bude mimo jiné nutné dopracovat rozptylovou a hlukovou studii, které budou podkladem pro stanovení zmírňujících opatření (například nastavení technických nebo provozních opatření k zamezení úniků znečištění do ovzduší během odtěžby)," uvedla Roubíčková. Cílem je minimalizovat vlivy odtěžování kalů na životní prostředí a zdraví lidí.

"Výsledná likvidace kalů v ostravských lagunách bude zcela nepochybně představovat zlepšení stávajícího stavu životního prostředí v regionu, to ale neznamená, že v zájmu údajné časové úspory (jak ji prezentuje AVE) bude ministerstvo postupovat nezákonně a odpustí oznamovateli standardní proces, kterým musí projít každý oznamovatel, jehož záměr či realizace záměru bude mít významné vlivy na životní prostředí a veřejné zdraví," uvedla Roubíčková.

 

Právě se děje

Další zprávy