Policie obvinila šéfa Tatry, svědčí proti němu Barták

ČTK ČTK, Jana Černá
21. 8. 2012 17:30
Policie žádala o jeho vzetí do vazby, soud se přiklonil na stranu obhajoby a vazbu zamítl
Bývalý ministr obrany Martin Barták.
Bývalý ministr obrany Martin Barták. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šéfa české pobočky automobilky Tatra Ronalda Adamse obvinila policie z korupce v souvislosti se státními zakázkami, hrozí mu až pět let vězení. Návrh policie na vzetí do vazby soud zamítl.

Hlavním svědkem proti Adamsovi je bývalý vicepremiér a ministr obrany Martin Barták. Tedy muž, který je sám obviněn z korupce v případu, kde jedním ze svědků proti němu je právě Američan Adams. Upozornil na to deník MF Dnes.

Podle mluvčího Tatry Vladimíra Bystrova Barták v rámci vlastní obhajoby vypověděl, že za ním na brněnském veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v roce 2009 přišel Adams a naznačil mu, že má jakési speciální fondy na zařízení armádních zakázek.

Adams byl podle vyjádření mluvčího Tatry pro Aktuálně.cz zadržen a obviněn z úplatkářství na základě svědectví Bartáka, majitele zbrojařské firmy MPI Group Michala Smrže a dalších tří osob, nejbližších Bartákových spolupracovníků včetně šéfa jeho kanceláře a asistentky.

"Policie zadržela 62letého muže v souvislosti s nabídkou úplatku soukromé firmy Armádě ČR," uvedla bez dalších podrobností mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Tatra zpochybňuje postup policie

Společnost Tatra vyjádřila svému generálnímu řediteli plnou podporu, zároveň zpochybňuje postup jihomoravské policie.

"Zatímco v případu, v němž dva obvinění stíhaní pro mnohem závažnější skutky jsou po řadu měsíců vyšetřováni na svobodě, požadují policisté naopak uvalení vyšetřovací vazby na klíčového svědka vyšetřování, a to jen na základě smyšlených výpovědí obviněných Bartáka a Smrže a jejich nejbližších spolupracovníků," uvedl člen představenstva Tatry Duncan Sellars s odvoláním na případ, v němž naopak Adams svědčí proti Bartákovi.

"Tatra je přesvědčena, že zahájení stíhání, opírající se výhradně o tvrzení osob již dříve obviněných z trestných činů přijímání úplatku a podvodu a o tvrzení jejich nejbližších spolupracovníků, je nedůvodné, postup policejního orgánu nestandardní a návrh na uvalení vyšetřovací vazby nezákonný," upozorňuje společnost.

Barták a Smrž byli obviněni na podzim

Dosud byla situace opačná, Adams svědčil proti Bartákovi. Bývalý velvyslanec USA v České republice William Cabaniss a manažer Tatry Duncan Sellars uvedli, že právě Barták jako náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové žádal v roce 2008 ve Washingtonu miliony v souvislosti se zakázkou pro armádu na nákup vozů Tatra.

Adams pak sdělil, že mu "prostředník někoho vysoko postaveného" tlumočil vzkaz z ministerstva, že pokud Tatra zaplatí pět milionů dolarů (100 milionů Kč), nebude mít problémy.

Bývalý ministr Barták je trestně stíhán spolu s Michalem Smržem. Policie je obvinila loni na podzim, Bartáka z korupce v souvislosti s nákupem automobilů Tatra pro vojsko, Smrže z podvodu.

Nynější zadržení Adamse dozoruje jiné státní zastupitelství než vyšetřování Bartáka se Smržem.

Deník napsal, že Adams podle Bartákova svědectví nabízel "speciální fondy" mezi 5. a 7. květnem 2009 v Brně. To bylo přitom až rok po schůzce ve Washingtonu, kde měl o úplatek údajně žádat Barták.

V kauze jde o dodávku terénních nákladních vozidel za 2,7 miliardy Kč. Tatra nezvítězila ve výběrovém řízení, ale byla vybrána přímo - s odůvodněním, že je potřeba podpořit český průmysl.

Smlouvu podepsala Tatra s ministerstvem obrany v polovině prosince 2006, kdy ještě Barták na ministerstvu nepůsobil.

 

Právě se děje

Další zprávy