Policie obvinila pět lidí z podvodu za deset miliard

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2014 15:16
Organizovaná skupina peníze vyvedla z Česka do zahraničí. Případ souvisí s nezdaněným zbožím z tržnic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Policie obvinila pět lidí, kteří údajně jako organizovaná skupina nelegálně vyvedli z Česka přes deset miliard korun. Peníze vyváděli především do Asie.

"Obvinění měli k posílání peněz používat bankovní účty založené mimo Českou republiku, jménem krycích firem, sídlících převážně na Kypru. Během čtyř let mělo přes tyto účty projít v přepočtu více než 10 miliard korun," uvedl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

Případ souvisí s nezdaněným zbožím z asijských tržnic. Na případu policisté spolupracovali s polskými kolegy.

Při domovních prohlídkách kriminalisté nalezli i zlaté šperky, luxusní hodinky a drahé kameny.

"Trestní stíhání je vedeno pro trestné činy účast na organizované zločinecké skupině, legalizace výnosů z trestné činnosti a neoprávněné podnikání," doplnil dále Ibehej.

Čtyři z pěti obviněných poslal soud do vazby. Kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Případ podle Ibeheje souvisí s dřívějším zadržením 25 Čechů a Vietnamců, které policie loni v květnu obvinila mimo jiné z krácení daní, podplacení či zneužití pravomoci úřední osoby při dovozech kontejnerového zboží z Asie. Mezi těmito obviněnými bylo i pět celníků.

Kriminalisté tehdy uvedli, že obvinění deklarovali při dovozech zboží výrazně nižší nákupní ceny, než jaké byly ve skutečnosti, a tím snižovali celní poplatky a daň z přidané hodnoty.

Údajně také vytvářeli falešné faktury, které vystavovali na jiné společnosti než na skutečné objednatele.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Policie evakuuje stovky obyvatel Kuřimi. Nedaleko ulice U Rybníka se našla asi padesátikilogramová letecká puma.

před 1 hodinou

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy