Policie obvinila pět lidí z podvodu za deset miliard

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2014 15:16
Organizovaná skupina peníze vyvedla z Česka do zahraničí. Případ souvisí s nezdaněným zbožím z tržnic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Policie obvinila pět lidí, kteří údajně jako organizovaná skupina nelegálně vyvedli z Česka přes deset miliard korun. Peníze vyváděli především do Asie.

"Obvinění měli k posílání peněz používat bankovní účty založené mimo Českou republiku, jménem krycích firem, sídlících převážně na Kypru. Během čtyř let mělo přes tyto účty projít v přepočtu více než 10 miliard korun," uvedl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

Případ souvisí s nezdaněným zbožím z asijských tržnic. Na případu policisté spolupracovali s polskými kolegy.

Při domovních prohlídkách kriminalisté nalezli i zlaté šperky, luxusní hodinky a drahé kameny.

"Trestní stíhání je vedeno pro trestné činy účast na organizované zločinecké skupině, legalizace výnosů z trestné činnosti a neoprávněné podnikání," doplnil dále Ibehej.

Čtyři z pěti obviněných poslal soud do vazby. Kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Případ podle Ibeheje souvisí s dřívějším zadržením 25 Čechů a Vietnamců, které policie loni v květnu obvinila mimo jiné z krácení daní, podplacení či zneužití pravomoci úřední osoby při dovozech kontejnerového zboží z Asie. Mezi těmito obviněnými bylo i pět celníků.

Kriminalisté tehdy uvedli, že obvinění deklarovali při dovozech zboží výrazně nižší nákupní ceny, než jaké byly ve skutečnosti, a tím snižovali celní poplatky a daň z přidané hodnoty.

Údajně také vytvářeli falešné faktury, které vystavovali na jiné společnosti než na skutečné objednatele.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy