Vietnamské hlasy pro Vietnamce? Sapa se rozhoduje jinak

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková, Martin Kolafa, Hana Pejřimovská
22. 5. 2014 18:22
V eurovolbách v Česku kandiduje Cong Hung Nguyen, hlasy lidí z komunity však nemá jisté. Přesto je důležitým průkopníkem.
Cong Hung Nguyen, kandidát ODS do Evropského parlamentu
Cong Hung Nguyen, kandidát ODS do Evropského parlamentu | Foto: Sandra Štefaniková

Praha – Jsou jednou z největších cizineckých komunit v Česku. Podle evidence ministerstva vnitra tu má 45 tisíc Vietnamců trvalý pobyt, což je řadí na druhé místo, hned za občany Ukrajiny.

Imigranti v Česku

Imigranti ikona

Je v Česku hodně imigrantů, nebo málo? Jak žijí? A cítí se být součástí naší společnosti?

Téma imigrace v Česku se nečekaně stalo jedním z hlavních v kampani před eurovolbami. Deník Aktuálně.cz proto podpořil projekt společnosti Člověk v tísni nazvaný "Mezinárodní migrace jako téma".

Mladí novináři psali v jeho rámci reportáže a zprávy o imigrantech u nás (a českých emigrantech v cizině). Ty nejlepší publikujeme v tomto seriálu.

Mnoho z nich žije v České republice více než deset let. Platí daně, drahé soukromé pojištění, jejich děti absolvují české školy. Participace Vietnamců v české politice a na veřejných záležitostech je však stále minimální.

Eurovolby, které v Česku startují v pátek, jsou výjimka - pozornost veřejnosti vzbudil kandidát ODS do Evropského parlamentu Cong Hung Nguyen, sedmadvacetiletý student Vysoké školy ekonomické v Praze, jejž na kandidátku vybral místopředseda občanských demokratů Jan Zahradil.

To, že je Vietnamec, ale neznamená, že mu všichni voliči vietnamského původu dají svůj hlas.

"Vietnamští Češi"

Vysoká koncentrace občanů Vietnamské socialistické republiky v Česku má svůj původ v socialistické éře. Na základě mezinárodní dohody spřátelených zemí tehdejšího socialistického bloku sem od padesátých let začaly přijíždět stovky Vietnamců na studijní a pracovní pobyty. Mnoho z nich se po revoluci vrátilo, založilo rodinu a vlastní podnik.

Práce s pohostinství je jedno z neoblíbenějších vietnamských podnikání v Česku.
Práce s pohostinství je jedno z neoblíbenějších vietnamských podnikání v Česku. | Foto: Hana Pejřimovská, Magdaléna Daňková, Martin Kolafa

O plnohodnotné začlenění do společnosti ale stále více usiluje zejména druhá a třetí generace vietnamských migrantů.

Letos v lednu vstoupila v platnost novela zákona o státním občanství, umožňující generaci dvacátníků zažádat o české občanství, bez nutnosti zbavovat se toho vietnamského. Mohou tak získat další identifikační doklad, ale také možnost volného cestování do zemí mimo schengenský prostor - a hlavně možnost volit a být volen.

Využít toho se rozhodl právě Nguyen.

"Kandiduji, protože chci české společnosti ukázat, že my Vietnamci, především ta druhá generace, se cítíme být integrální součástí této společnosti. Krom toho, že máme státní občanství, cítím, že je naší povinností zapojit se do společnosti, jak politicky, tak i sociálně. Volby do Evropského parlamentu jsou nejbližší příležitostí," tvrdí.

Cong Hung Nguyen, kandidát ODS do Evropského parlamentu
Cong Hung Nguyen, kandidát ODS do Evropského parlamentu | Foto: Sandra Štefaniková

"Je jasné, že vietnamští Češi se probouzejí," dodává.

Moc mladý, zní ze Sapy

Podle šestadvacetiletého občanského aktivisty Pham Quoca Loca je Nguyen na významnou funkci europoslance příliš mladý.

"Kdyby Nguyen kandidoval v komunálních volbách, tak bych ho podpořil. Ale Evropský parlament je pro něj podle mě moc vysoký cíl. Člověk by měl postupovat popořádku od nižších pozic a postupně se třeba vypracovat k těm vyšším pozicím, jako je europarlament. Vzhledem k tomu, že nevím o žádných Nguyenových politických aktivitách před jeho kandidaturou, budí ve mně značnou nedůvěru," vysvětlil Loc.

Také pro vietnamského zaměstnance ředitelství Sapy v pražské Libuši je Nguyen pro kandidaturu moc mladý. "Skoro ho neznám. Potkal jsem ho akorát, když byl u nás na Saparii (ředitelství tržnice, pozn. red.) kvůli povolení umístit u nás v Sapě ty jeho billboardy," řekl.

Foto: Vojtěch Marek

"Připadá mi, jako by Nguyena do politiky vytáhly ODS a Info-Dráček odnikud. Nevidím kloudný důvod, proč ho volit. Působí to na mě tak, že si chce ODS jeho angažováním jen nahnat politické body jako strana. Nguyenova kandidatura mi přijde spíš jako politický tah," tvrdí Loc.

Sám Nguyen nesouhlasí - svou kandidaturu hájí programovou blízkostí strany. "Členem strany nejsem, ale ODS je mi z mnoha důvodů programově nejbližší. Studuji VŠE a pocházím z rodiny drobných podnikatelů, takže zcela přirozeně inklinuji k pravici," vysvětluje.

Evropskou kandidaturu cílevědomého studenta podle Loca podporují především členové občanského sdružení Info-Dráček. Tato nezisková organizace se sídlem v Praze-Libuši organizuje setkávání Vietnamců a snaží se o spolupráci s místní samosprávou.

Vodafone v Sapě.
Vodafone v Sapě. | Foto: Magdaléna Daňková, Martin Kolafa, Hana Pejřimovská

Jejím cílem je zejména dosažení vzájemného porozumění mezi vietnamskou a českou kulturou.

Politické organizace? Zatím chybí

Čerstvý držitel českého občanství Duc, který ve svých třiadvaceti letech půjde poprvé v České republice volit, Nguyenovi hlas nedá. Podle něj nemá mnoho zkušeností s politikou. Přesto jej kandidatura jeho spolužáka a vrstevníka těší. "Odvaha se cení a budu rád, pokud v budoucnu budou další, lepší kandidáti, kteří pochází z Vietnamu," říká.

Také on tvrdí, že politická angažovanost Vietnamců v Česku se týká především druhé generace. "O politiku se zajímají hlavně ti, kteří prošli celým vzdělávacím systémem, tedy ti, co v Čechách žijí odmalička a nyní studují," dodává.

Přesto počet politicky angažovaných vietnamských organizací zatím nestoupá. Klub Hanoi, založený českými studenty, se soustředí především na propagaci a zachování vietnamské kultury v Česku. Česko-vietnamská společnost zase usiluje o výměnu informací a udržování přátelských vztahů mezi Českou republikou a Vietnamem, zejména však v oblasti hospodářství, vědy a techniky, kultury a umění, turistiky a osobních kontaktů.

Asociace Českých občanů Vietnamského původu má k politicky angažovanému vietnamskému sdružení nejblíže. Jedním z cílů organizace je totiž zastupování národnostní menšiny před úřady, jinými organizacemi a menšími národnostmi. Asociace vznikla v roce 2009.

Největší a nejznámější asociací s politickým přesahem pak je Svaz Vietnamců v České republice, který vznikl v listopadu 1999. Cílem je kromě integrace Vietnamců do české společnosti a rozvíjení vzájemných vztahů obou států také spolupráce s českými státními orgány. Svaz má devadesát členů a jeho předsedou je Hoang Dinh Thang, jeden z majitelů obchodního centra Sapa v Praze-Libuši.

Průkopník

Cong Hung Nguyen není první Vietnamec kandidující v Česku ve volbách. V roce 2009 se na třetím místě eurokandidátky strany Liberálové.cz objevil tehdy dvaadvacetiletý student mezinárodních vztahů Linh Nguyen. Nasbíral však pouze 113 hlasů a do parlamentu se nedostal.

Pravděpodobnost, že se Cong Hung Nguyen z dvaadvacáté pozice kandidátní listiny ODS dostane, je malá. Přesto je jeho kampaň s heslem "Ukažme sílu naší komunity" možná prvním krokem k větší politické participaci vietnamské komunity. A cestou, jak Vietnamce v Česku zbavit nálepky prodejců levného zboží.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy