Policie obvinila ministra z Fischerovy úřednické vlády

ČTK ČTK
1. 6. 2012 19:05
Obviněn je bývalý ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel
Juraj Chmiel.
Juraj Chmiel. | Foto: MZV ČR

Praha - Policie obvinila bývalého ministra pro EU Juraje Chmiela. Píše to páteční Právo.

Stíhání údajně souvisí se smlouvami, které uzavřel při svém působení na velvyslaneckém postu v Austrálii. Škoda je odhadnuta na 1,5 milionu Kč. Právu to potvrdil dobře informovaný zdroj blízký vyšetřování.

Chmiel působil v úřednické vládě Jana Fischera v letech 2009 až 2010, vystoupil kvůli tomu z ODS, kam se později vrátil.

Chmiel tvrdí, že se žádného protiprávního kroku nedopustil, a proti obvinění chce podat stížnost. "V rámci obhajoby jsem připraven využít veškerých právních prostředků k prokázání své neviny," sdělil ČTK v písemném prohlášení.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej pouze konstatoval, že stíhaný je bývalý český velvyslanec, bližší podrobnosti ale neuvedl.

Právo zjistilo, že Chmiel je obviněn ze dvou trestných činů a měl způsobit škodu ve výši zhruba půl druhého milionu korun.

Jako velvyslanec v Austrálii se Chmiel v roce 2008 podepsal pod některé smlouvy za statisíce korun, které generální inspekce ministerstva zahraničí následně označila za netransparentní.

Úřad tehdy konstatoval, že při zadávání zakázek mohly být porušeny zákony o rozpočtových pravidlech a finanční kontrole, píše Právo.

Pochybení vždy odmítal

Sám Chmiel jakékoli pochybení vždy odmítal s tím, že smlouvy byly v pořádku. Ještě za jeho působení ve Fischerově vládě se jimi ale začala zabývat policie. Ta po více než dvou letech začala bývalého ministra stíhat.

Právo píše, že podle dřívějších informací podepsal Chmiel dva projekty. Prvním z nich byla studie o stavu a rozvoji cestovního ruchu a zejména ekoturismu v oblasti jižního Pacifiku a stála 470 tisíc korun.

Druhá se týkala analýzy možného nakládání s odpady a jejich zpracování ve státech Cookovy ostrovy, Samoa a Fidži a stála 495 tisíc korun.

Chmiel již dříve uvedl, že projekty zahrnovaly jak prezentaci České republiky v oblasti, tak studie o rozvoji a dopadu ekoturistiky, dodává Právo.

Projekt ekonomické diplomacie Pacifiku byl podle exministra od konce roku 2008 několikrát prověřován i medializován a obvinění ho nemile překvapilo.

Chmiel požádal o zastavení členství v ODS

Chmiela do Fischerova kabinetu nominovala na konci roku 2009 ODS, jejímž byl až do té chvíle členem. Ze strany tehdy vystoupil kvůli podmínce nestranickosti celé vlády a vrátil se do ní v roce 2011, kdy působil i jako předseda Oblastního sdružení ODS v Praze 1.

Požádal prý také o pozastavení svého členství v ODS, což ale podle něj nemá souvislost s obviněním, protože tak učinil z osobních důvodů ještě před zahájením trestního stíhání. "Nicméně pokud bych byl členem ODS v době předání obvinění, tak by jedním z prvních kroků byla právě žádost o pozastavení členství, i když obvinění nemá nic společného s mým členstvím ve straně," dodal.

Od července 2010 do loňského prosince pak Chmiel vykonával funkci náměstka ministerstva zemědělství, kde měl na starost společnou zemědělskou a rybářskou politiku Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy