Líh nalezli v nádržích zabetonovaných pod zemí v Ostravě, Hrobicích na Zlínsku a v Háji u Duchcova na Teplicku. Objekty byly využívané firmou MORÁVIA-CHEM s.r.o. Hrobice. Daňový únik policisté spočítali na zhruba 300 milionů korun.
Společnost MORÁVIA-CHEM z Hrobic údajně o skladech, v nichž policie objevila nezdaněný alkohol, nevěděla. Odmítla také, že by jí líh patřil. K ani jednomu z těch skladů se nehlásíme, řekl Roman Velísek z vedení firmy.
"Všichni byli překvapeni," popsal reakce lidí z MORÁVIA-CHEM po nalezení podzemních nádrží Velísek. Podle něj byl sklad v Hrobicích pod podlahou jedné z budov, která je užívána jako sklad. Rozměry blíže popsat nedokázal.
Nedovedl ani vysvětlit, jak je možné, že firma o nelegálním skladu nevěděla. "Všechno bylo dobře ukryto. Když někdo něco takového buduje, dělá to tajně," uvedl Velísek. Objekty podle něj firmě MORÁVIA-CHEM nepatří. "Máme tam jen sklady," dodal.
Půl milionu litrů nezdaněného lihu v osmi cisternách našli policisté například v areálu Likérky Daněk. V případu zatím nikoho neobvinili, vyšetřování se týká několika lidí a jedné firmy. Policie podezřelé podle Šlachty obvinila již počátkem roku v jiné kauze týkající se lihu.
Cisterny s obsahem nelegálního lihu byly ukryty pod podlahami a těžká technika tak musela odstranit až metr nánosu suti.
"Takový způsob uschování zde ještě nebyl," řekl šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. "K odhalení jsme museli přizvat i odborníky z oboru geologie a soukromé firmy," dodal.
Podle předběžných vzorků se jednalo o čistý etanol, v jednom případě pak došlo k pokusu na poslední chvíli obsah zdenaturovat.
"Celkem bylo zajištěno cca milion litrů lihu. V případě, že by došlo k prodeji takového množství, vznikla by České republice na neodvedené spotřební dani škoda nejméně 285 milionů Kč," upřesnil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.