Policie chybovala, ale k trestnému činu při zásahu proti turistům nedošlo, zjistila inspekce

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
2. 7. 2018 13:45
Inspekce pochybení při zadržení skupiny izraelských turistů vyřeší písemným upozorněním, čeho se má policie příště vyvarovat.
Záběry ze zatýkání skupiny cizinců, která s napadením číšníka v Praze neměla nic společného | Video: Eli Gershzon

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která vyšetřuje trestné činy policie, prošetřovala dubnovou razii v pražském hotelu Astoria proti skupině turistů z Izraele.

Policisté se při zásahu, na který upozornil on-line deník Aktuálně.cz a který turisté označují za brutální, dopustili několika nedostatků a pochybení. "Šetřením byly zjištěny dílčí nedostatky v práci policistů," řekl redakci mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

"Proto příslušné vedení policie písemně upozorníme tak, aby v budoucnu k podobným pochybením nedocházelo," dodal mluvčí s tím, že se ale policisté při zásahu nedopustili trestného činu. Případ tak bude ze strany GIBS vyřešen písemnou domluvou a poučením, čeho se má policie příště vyvarovat.

Další podrobnosti nechtěl mluvčí sdělit. Zdroj blízký vyšetřování však doplnil, že policisté se měli dopustit pouze drobných pochybení, která bude inspekce řešit výtkou. Ve spisu totiž chybí některé záznamy, které dokumenty o zásahu mají obsahovat. Inspekce narazila i na nedostatky ohledně eskortování turistů na stanici.

Policejní jednotka skupinu sedmi turistů přišla zatknout kvůli upozornění, že se může jednat o skupinu Nizozemců, která v centru metropole napadla číšníka.

Při akci zadrželi sedm cizinců, které pak příslušníci pořádkové jednotky vedli spoutané ulicemi metropole na služebnu. Až tam zjistili, že nechytili pachatele, ale izraelské turisty, kteří s útokem nemají nic společného. Skutečné násilníky nakonec zatkli na ruzyňském letišti běžní uniformovaní policisté. Policie se za chybný zásah Izraelcům omluvila.

"V podvečer do našich pokojů vtrhli těžkooděnci s vytaženými samopaly, maskami, helmami a v plné zbroji. Začali nás bít a drželi nám automatické zbraně u hlav," popsal tehdy pro Aktuálně.cz jeden ze zadržených Eli Gershzon.

Ani jednoho ze skupiny turistů přitom policisté nelegitimovali a nezjišťovali, zda odpovídají popisu útočníků. "Šlápli nám na krky, abychom se nemohli hýbat, a spoutali nás," dodal Gershzon.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy