Praha - Policejní prezident Tomáš Tuhý vrátil k přepracování policejní hymnu, jejíž pracovní verze se tento týden dostala neplánovaně na veřejnost.
Žádá, aby nový policejní symbol lépe vystihoval ducha moderní policie a aby ji policisté lépe přijali, vysvětlila mluvčí prezidia Jana Macalíková.
Na internetu se po zveřejnění hymny zvedla vlna kritiky zejména z řad policistů.
Ministr vnitra Milan Chovanec rozhodnutí policejního prezidenta uvítal.
Jako policisté se distancujeme od nové hymny Policie ČR, která připomíná socialistické budovatelské písně a dělá jen ostudu současné policii. Stáhněte tuto píseň a nedělejte z nás šašky.
"Jako policisté se distancujeme od nové hymny Policie ČR, která připomíná socialistické budovatelské písně a dělá jen ostudu současné policii. Stáhněte tuto píseň a nedělejte z nás šašky," píše se například na facebookové stránce s názvem Distancujeme se od policejní hymny, na níž upozornil server iDnes.cz.
Ministr Chovanec s tímto názorem víceméně souhlasí: "Nijak nezpochybňují záměr mít policejní hymnu, ale ta musí korespondovat s duchem moderní policie," uvedl Chovanec. Podle něj je pro policii řada důležitějších věcí, jako například zajištění lepšího vybavení pro každodenní práci a boj se zločinem.
První policejní hymna s názvem V životě nestačí jen snít vznikala zhruba sedm měsíců na návrh policejního prezidenta, policie ji chce využívat při slavnostních ceremoniálech a pietních aktech, uvádí policie na svých webových stánkách. Oficiálně chtěla policie hymnu představit v první polovině příštího roku.
Hudbu složil dirigent Hradní stráže a policie Jan Zástěra, text napsal Martin Budek. Hymna byla vytvořena jako zaměstnanecké dílo, policie tak za ní nebude platit žádné peníze.
Podle zjištění agentury ČTK má svoji hymnu řada policejních sborů v Latinské Americe, například v Mexiku, Peru nebo Kolumbii. Svoji vlastní hymnu The First&Finest má americká Pensylvánská státní policie, která byla založena v roce 1905 a stala se vzorem moderní státní policie v USA. Policejní hymnu má také Gruzie.