Polednová hraje o čas. Její zdraví posoudí další znalec

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
10. 12. 2008 16:00
Polednová (86) by byla nejstarším vězněm v Česku

* Ludmila Brožová Polednová

Praha - Už víc než čtvrt roku uplynulo od definitivního odsouzení Ludmily Brožové Polednové za justiční vraždu Milady Horákové. Přesto je jisté, že Vánoce stráví bývalá prokurátorka doma v Plzni. A je nanejvýš pravděpodobné, že se za zdi plzeňské věznice nepodívá.

Soudce Městského soudu Petr Braun, který jako první označil Polednovou za vinou z vraždy Horákové, od začátku tvrdil, že trest v této kauze nebude vykonán: Důvodem je věk a zdraví Polednové.

Soudní znalec nyní zkoumá její zrak, prý téměř nevidí. Advokát Polednové Vladimír Kovář soudu navíc v minulých dnech dodal soupis dalších zdravotních problémů, které Polednové ve výkonu trestu brání.

Osudové osmičky

  • Ludmila Brožová Polednová byla za podíl na justiční vraždě Milady Horákové odsouzena v listopadu 2007 na osm let.
  • Následně však Vrchní soud rozhodl, že čin už byl promlčen. Nejvyšší soud nařídil nové projednání. V něm pak byla prokurátorka shledána vinou, byl jí však vyměřen nižší - šestiletý - trest.

"Právní zástupce navrhl i další znalecký posudek," řekl mluvčí soudu Petr Kulawiak. Nový posudek ale vznikne jen v případě, že posudek týkající se oční choroby vyzněl v neprospěch Polednové.

Neupřesnil, jakého zdravotního problému se bude týkat. Polednová si ale v minulosti stěžovala i na špatný sluch, špatnou pohyblivost a závratě.

"První posudek by měl být hotov do konce roku, ale možná se to protáhne. Protože v Plzeňském kraji je má tuto odbornost pouze jediný znalec," dodal mluvčí.

Případ míří k Nejvyššímu i Ústavnímu soudu

Soud postupuje v případu Polednové benevolentně. Nechce pro starou ženu posílat policejní eskortu, ačkoli její žádost o odklad vězení nebyla formálně v pořádku a podle práva měla s koncem října do vězení nastoupit.

Prokurátorka Ludmila Brožová Polednová na průkazové fotografii. Jméno Biedermannová si nechala změnit až jako prokurátorka. Vadil jeho německý původ i možný překlad do češtiny - dobrák, poctivec.
Prokurátorka Ludmila Brožová Polednová na průkazové fotografii. Jméno Biedermannová si nechala změnit až jako prokurátorka. Vadil jeho německý původ i možný překlad do češtiny - dobrák, poctivec. | Foto: Národní archiv

"Tady existuje důvodná obava, že by vězení mohlo ohozit zdraví i život. K takovým prostředkům proto sahat nebudeme," dodává Kulawiak.

Samotnou kauzou Brožové Polednové se budou zabývat ještě soudci Nejvyššího soudu, kam se Polednová dovolala. V dovolání tvrdí, že věc je promlčená, stejně jako u osvobozeného vojenského prourátora Karla Vaše.

"Navíc tento prokurátor byl - na rozdíl ode mne - jediným prokurátorem v procesu, a to prokurátorem řádným dostudovaným," píše Polednová, která sama vystudovala jen Právnickou školu pracujících.

V otázce promlčení už ale Nejvyšší soud jednou rozhodl proti Polednové. Její advokáti proto připravují i stížnost k Ústavnímu soudu.

Polednová by byla nejstarším vězněm

Bývalé prokurátorce je nyní osmdesát šest let. Pokud by skutečně trest nastoupila, byla by určitě nejstarší vězenkyní v Česku. V současnosti je nejstarší vězenkyni u nás o celých dvanáct let méně, nejstarší muži za mřížemi je osmdesát jedna.

Podle údajů Vězeňské služby bylo ke konci loňského roku v českých věznicích šestnáct lidí starších sedmdesáti let - třináct mužů a tři ženy.

 

Právě se děje

Další zprávy