Pokus odložit maturity nevyšel, už se chystá další

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
17. 6. 2009 18:45
Zatím stále platí, že státem garantované jednotné zkoušky budou maturanti skládat už příští rok
Foto: Jan Langer

Praha - Další pokus poslanců torpédovat deset let připravovaný nový koncept maturitních zkoušek nevyšel.

Poslanci ve středu odmítli pozměňovací návrh, který by se státem garantované jednotné maturity odložily o další dva roky. I nadále tak platí zákon přijatý už v roce 2005, který říká, že poprvé se "nově" bude zkoušet ve školním roce 2009/2010.

Otázkou je, na jak dlouho.

Fakta:

Nové maturity

  • Nová maturitní zkouška by měla mít dvě úrovně obtížnosti - základní a vyšší. Vyšší úroveň by se v budoucnosti mohla stát vstupenkou na vysokou školu.
  • Studenti budou skládat povinné a nepovinné zkoušky. V příštím školním roce bude povinná jen čeština a jeden volitelný předmět - matematika, nebo cizí jazyk.
  • V dalších letech bude povinná čeština, cizí jazyk a jeden volitelný předmět - matematika, informatika, nebo základy společenských věd.
  • Student bude mít možnost opakovat zkoušku až dvakrát z každého předmětu, a to až do pěti let od ukončení studia.

Odsun státních maturit má totiž mezi politiky mnoho příznivců, zejména nyní, před volbami, kdy je potřeba oslovit prvovoliče. Za to, že dnešní návrh neprošel, může spíše než malá podpora způsob, jakým byl podán. Odklad se pokusili prosadit zástupci ČSSD pomocí takzvaného přílepku k zákonu o ministerstvech.

Praxi přílepků, kdy se k nesouvisejícímu zákonu přidá, co se zrovna hodí, už několikrát kritizoval Ústavní soud.

"Tento způsob přílepku je protiústavní," souhlasil po hlasování místopředseda ODS Petr Nečas. "Proto se pokusíme prosadit novelu zákona, která by maturity odložila ústavně čistým způsobem," dodal.

Jak bude zkouška vypadat?

Přípravu státních maturit kritizují poslanci už dlouhodobě. Navzdory tomu přípravy běží už třináctým rokem, přičemž každý rok spolykají zhruba 20 milionů korun z rozpočtu ministerstva školství.

Kde jsou tedy nedostatky, které poslanci vidí? Například občanský demokrat a stínový ministr školství Walter Bartoš kritizuje způsob organizace a hodnocení zkoušek.

 

Právě se děje

Další zprávy