Maturity už přišly na stamiliony a znovu hrozí odklad

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
9. 6. 2009 17:00
Po poslancích z ODS se pro odklad vyjadřují i sociální demokraté
První státní maturita by se měla konat příští rok. Začít by měla v dubnu písemným testem.
První státní maturita by se měla konat příští rok. Začít by měla v dubnu písemným testem. | Foto: Jan Langer

* Po poslancích z ODS se pro odklad vyjadřují i sociální demokraté * Studenti chtějí kvůli zavedení státních maturit protestovat * Ministryně školství Kopicová tvrdí, že organizace je v pořádku a v příštím školním roce nové maturity budou

Praha - Přesně za deset měsíců by měly vypuknout první jednotné zkoušky dospělosti pod taktovkou ministerstva školství. A opět se ozývají hlasy, které volají po odkladu.

Tentokrát zaznívají z úst občanského demokrata a stínového ministra školství Waltera Bartoše.

Postupně se k němu přidávají také hlasy z opozice.

ODS: Organizace vázne

"Maturita je nepřipravená," tvrdí Bartoš. Nedostatky vidí v organizaci i v hodnocení.

"Stále se například neví, které firmy vzejdou z výběrového řízení a ujmou se čtyř bodů organizace maturit. To znamená zabezpečení datového systému, školení učitelů, tisk záložních maturit a svoz materiálu," připomíná Bartoš.

Výsledky by mělo ministerstvo znát v polovině srpna, podle Bartoše je ale téměř zcela jisté, že se některá z firem bude chtít proti rozhodnutí odvolat. "Ukažte mi firmu, která soutěží o zakázku na dvě stě milionů a neodvolá se, pokud ji nedostane. Já bych se toho bál," upozorňuje.

Pokud by se jeho obavy naplnily, studenti by v září nastupovali do posledního ročníku, aniž by věděli, jakou zkoušku budou nakonec skládat. "To přece nejde, aby jim to někdo v půlce roku měnil," říká poslanec.

Sporné hodnocení

Bartošovi vadí také to, že není předem přesně stanovené skóre úspěšnosti. To znamená bodová laťka, pod kterou se student nesmí dostat, pokud chce úspěšně odmaturovat.

"V Polsku se například stalo, že nastavili laťku příliš vysoko a řada lidí propadla. Odvolali se, ministerstvo laťku posunulo a rozdala se vysvědčení. Pak vydal rozhodnutí ústavní soud a řada lidí skončila s neplatnými vysvědčeními," popsal Bartoš.

"Mimochodem cílem státní maturity je ověřit, jaké úrovně děti dosáhly v takzvaných rámcových vzdělávacích programech. Jenomže ony se v nich ještě nevzdělávají, programy se teprve tvoří," uzavřel Bartoš. Pokud by se tedy státní maturita vůbec někdy konala, mohlo by to být podle něj až za několik let.

Sociální demokraté pro, lidovci proti

Podporu Bartoš získal i mezi některými sociálními demokraty. Předseda jejich klubu Bohuslav Sobotka přiznal, že i jeho strana o odkladu uvažuje, a to o dva roky. Maturanti totiž prý podle něj stále netuší, co vlastně od maturity čekat. A za poslední tři roky se podle něj neudělalo nic pro to, aby se to změnilo.

Naopak - lidovci projekt státní maturity podporují. Pro odklad pravděpodobně ruku nezvednou.

"V žádném případě s odkladem nebudu souhlasit. Státní maturity jsou zákonně dané už od roku 2004 a do přípravy nové formy maturity byly investovány stovky milionů korun. Pak si také myslím, že všichni s novou maturitou počítají a bylo by nezodpovědné ji znovu zastavit," vyjádřila se Michaela Šojdrová.

Doufá, že nápad nenajde větší politickou podporu.

Kopicová: Státní maturita bude 

Foto: Ludvík Hradilek

Ministryně školství Miroslava Kopicová ihned po nástupu do funkce nechala přezkoumat, jak přípravy jednotné zkoušky vypadají. Trvá na tom, že je organizace v pořádku a v příštím školním roce nové maturity budou.

"V současné době není žádný důvod k dalšímu odkladu. Maturita je dobře připravená a potvrzuje to i řada členů školského výboru Poslanecké sněmovny," uzavřela diskuzi Kopicová.

Studentskou demonstraci, kterou budoucí maturanti chystají na polovinu příštího týdne, prý přesto příjme. Ovšem jen s tou podmínkou, že se organizátoři akce vyvarují excesů, které provázely protesty proti státní maturitě před dvěma lety. Tenkrát letící vejce zasáhlo tehdejší ministryni školství Danu Kuchtovou.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy