Pokus o záchranu blobu na Letné nevyšel. Bém řekl ne

Kateřina Eliášová
11. 12. 2008 16:25
Místo knihovny bude na Letenské pláni park
Detail - bližší pohled na knihovnu z Letenských sadů.
Detail - bližší pohled na knihovnu z Letenských sadů. | Foto: Future Systems

Praha - Kaplického knihovna na Letné stát nebude. Nepomohl ani poslední pokus opozičního zastupitele z Evropských demokratů Jiřího Witzanyho tento fakt zvrátit.

Ten zastupitele žádal o přehodnocení jejich záporného názoru na Kaplického stavbu.

"Vyzval jsem zastupitele, abychom se přeci jen k otázce Kaplického knihovny nějak postavili, ale neuspěl jsem," řekl zastupitel deníku Aktuálně.cz.

Pražští politici dnes měli poslední šanci zvrátit dva roky staré usnesení, podle kterého měla Národní knihovna do konce roku předložit stavební povolení.

Dnes už bývalý šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek se ale nedokázal s primátorem Pavlem Bémem dohodnout na koupi pozemků na Letné, a tak knihovna stavební povolení nestihla dodat.

Chobotnice umírá

Witznany přiznává, že měl dnes jen malou možnost zastupitele přesvědčit. Snažil se alespoň o zařazení "bodu knihovna" na jednání zastupitelstva.

Měl představu, že by zastupitelé mohli přijmout usnesení, kterým by Praha konstatovala, že pozemky na Letné jsou od ledna příštího roku sice volné, ale že je i nadále rezervuje pro knihovnu.

"K tomuto bodu nebyl ale žádný tisk a tak moje výzva neprošla," vysvětlil Witznany. Přesto podle něj Bém přislíbil, že radní materiál o vývoji "kauzy blob" v lednu předloží. "Primátor Bém slíbil, že v lednu předloží zastupitelům tisk, ve kterém budou pravděpodobně informace o závěrech pracovních komisí a dalším postupu či nepostupu ve věci nové budovy," uvedl.

"Bylo kolem toho takové haló, Kaplický nám přijel vysvětlit veškeré podrobnosti ke knihovně a v den, kdy se to mohlo rozlousknout, se nic nestalo. Teď to vypadá, že chobotnici necháváme tak trochu tiše umřít," dodal.

Kachničky a jezírka

Pražští politici měli ale už dávno jasno v tom, že blob na Letné stát nebude a dávali to veřejně najevo. "Kaplického knihovna na Letné jen přes moji mrtvolu," řekl o knihovně například šéf klubu pražských zastupitelů za ODS Pavel Žďárský.

Za "chrchel" označil návrh světoznámého architekta zastupitel David Vodrážka, který se stal o víkendu 1. zástupcem předsedy ODS Topolánka. Přivazovat se k bagrům hloubící základy pro knihovnu chtěl dokonce prezident Václav Klaus.

A co teď s pozemky bude? "Útvar územního rozvoje navrhuje rozšíření parku na celou Letnou. Žádné komerční využití jak pozemku, kde měla stát knihovna, tak i Stalinova pomníku," sdělil Aktuálně.cz pražský radní Pavel Klega.

"Měly by tam vzniknout "vodní prvky", jako jezírka a kachničky," řekl v nadsázce. "Když tam bude park, tak tam nebude stát žádná stavba," vyřkl pak nad blobem na Letné závěrečný ortel.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy