Co zlomilo vaz Ježkovi? Půda, již Bém slíbil, ale nedal

14. 9. 2008 23:14
Magistrát dál odmítá prodat pozemky na knihovnu
Vlastimil Ježek hovořící, primátor Bém naslouchající.
Vlastimil Ježek hovořící, primátor Bém naslouchající. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jedním z důvodů, proč musel před pár dny opustit Vlastimil Ježek křeslo ředitele Národní knihovny, je zpětně zablokovaný prodej pozemků pod plánovanou novou budovou knihovny.

Vyplývá to z interní zprávy Ministerstva kultury popisující důvody, pro které nakonec ministr Václav Jehlička Ježka odvolal.

V dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici, se jako jeden z důvodů odvolání uvádí: "Národní knihovna nepředložila žádné smluvní dokumenty s hlavním městem Prahou, z nichž by vyplývalo zajištění dotčených pozemků pro realizaci předmětné stavby."

Detail - bližší pohled na knihovnu z Letenských sadů.
Detail - bližší pohled na knihovnu z Letenských sadů. | Foto: Future Systems
Ježek: Nevím, proč mě ministr odvolal. Knihovna bude
Jehlička zvažuje, že zpětně zruší soutěž na blob
Policie prověří soutěž na Národní knihovnu na Letné

Ježek v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že (ne)dohoda s pražským magistrátem byla z jeho pohledu skutečně velkou slabinou celého projektu, a taky jeho největším selháním.

"Mojí velkou chybou byla důvěra vůči městu Praze. Kdybych tehdy věděl, co vím teď, tak jsme tu soutěž nevyhlásili," řekl Ježek.

Nadto Ježek přišel s řešením. Zatím neznámý soukromník mu v Praze nabídl jiný pozemek.

Čtěte více: Ježek našel pro chobotnici nové místo. Zatím je tají

Pražská ODS: proti všem

Od chvíle, kdy soutěž vyhrál architekt Jan Kaplický, vyhlásila pražská ODS nové budově Národní knihovny boj.

Pražští zastupitelé přitom v březnu 2006 souhlasili s vydáním předběžného souhlasu k prodeji pozemku (smlouva o smlouvě budoucí). S dovětkem, že poté, co knihovna předloží stavební povolení a doloží finance na stavbu, bude uzavřena také kupní smlouva.

Navzdory těmto jednáním se nic z toho nakonec nestalo. Nejprve prezident Václav Klaus prohlásil, že se připoutá k bagru, když se začne stavět. Pak šéf pražských zastupitelů za ODS Pavel Žďárský veřejně řekl, že udělá vše proto, aby chobotnice v Praze nestála.

Bém vzal slovo zpět

Slib města odmítá splnit i primátor Bém. Přitom smlouva o smlouvě budoucí byla klíčem k tomu, aby vznikla projektová dokumentace ke stavbě knihovny, která měla ukázat, kolik bude budova stát. Bez projektové dokumentace nemůže být také vydáno stavební povolení.

Bémova slova ze září 2006 o tom, že město bude pomáhat řediteli Ježkovi, jak jen bude moci, jsou zajímavým kontrastem k tomu, jak primátor jedná dnes.

"A je to úplně senzační, že za Národní knihovnou stojí silná osobnost a autorita pana ředitele Ježka. Těším se, kdy ta vajíčka do těch základů knihovny dáme," tvrdil tehdy.

Spor mezi Ježkem a Bémem se nakonec vyhrotil natolik, že knihovna za nesplnění slibu pohrozila městu trestním oznámením.

Nyní má Bém po problému. V čele knihovny teď stojí nový ředitel, který zatím neřekl, jestli na žalobě bude trvat.

Nadto ministr Jehlička zvažuje soutěž zpětně zrušit, i když podle některých právních názorů to nebude možné.

 

Právě se děje

Další zprávy