Chobotnice na Letné bude, jen nevím kdy, tvrdí Kaplický

Kateřina Eliášová
23. 7. 2008 18:37
Ministr Jehlička projekt nové budovy odepsal
Kaplický: Knihovna na Letné bude
Kaplický: Knihovna na Letné bude | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nová budova Národní knihovny na Letné nebude, oznámil dnes ministr kultury Václav Jehlička.

Podle něj nejsou na projekt ani pozemky, ani peníze.

Zároveň prohlásil, že se dosud dostatečně nezkoumala možnost, že by se knihy vešly do stávající budovy Klementina

Čtěte více: Jehlička odepsal blob. Chce opravit Klementinum

"Neposoudilo se, jestli Klementinum poté, co z něj odejde Národní technická knihovna, nemá potenciál, aby sloužilo dál. Počítáme také s vybudováním depozitáře v Hostivaři," uvedl ministr.

"Knihovna na Letné bude," kontruje autor vítězného projektu Jan Kaplický.

Aktuálně.cz: Co říkáte na dnešní oznámení ministra Jehličky, že nová budova Národní knihovny na Letné nebude?

Národní knihovna na Letné bude. Kdy, to nevím.

A.cz: Co říkáte na to, že to oznámil právě ministr Jehlička, člen KDU-ČSL, která chce Vašemu projektu pomoci?

Ministerstvo kultury České republiky je jediné ministerstvo kultury na světě, které brojí proti kultuře svého národa.

A.cz: Jehlička se chce soustředit na přestavbu Klementina...

To je nesmysl, že je možné přestavět Klementinum na moderní národní knihovnu, to je skutečně školácký názor. To mě upřímně rozesmálo. Zeptejte se jakékoliv knihovnice v zapadlé vesnici, že to není možné. A ještě lépe se zeptejte památkářů.

A.cz: Máte po těch všech tahanicích o knihovnu chuť tady Vás projekt uskutečnit?

Samozřejmě, jak jsem řekl, knihovna na Letné bude. Česko je svobodná země, budou volby...

A.cz: Rozumím, už jste našel spojence v podobě Jiřího Paroubka...

To s tím nesouvisí.

Čtěte více: Kaplický našel spojence pro svoji knihovnu. Paroubka

A.cz: Jakto? Deklaroval, že on peníze na Váš projekt dá.

Tady je Národní knihovna, stejně jako Národní muzeum, nebo Národní divadlo. A to musí stát nad politikou jakéhokoliv národa. Děje se to tak všude jinde ve světě. Česká republika má předsedat Evropské unii. Postarám se o to, aby se v tisku objevilo, že Česko bojuje proti kultuře v době, kdy má Unii šéfovat.

A.cz: Vnímáte to tak, že v České republice ovládají kulturu politici?

To je snad jasný.

A.cz: A nevzdáte to právě proto?

Já se nechci vzdávat, já bojuju za českou kulturu. To mi dává určitou sílu, protože to je důležité. Tady jde o českou knihu. Nikdo mi nedal odpověď na to, proč tady ta situace vznikla.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy