Jehlička zvažuje, že zpětně zruší soutěž na blob

10. 9. 2008 18:24
Ministr očekává kolem kauzy knihovna soudní tahanice
Konec blobu v Čechách? To se uvidí
Konec blobu v Čechách? To se uvidí | Foto: Future Systems

Praha - Ministr kultury Václav Jehlička připustil, že zruší soutěž na novou budovu Národní knihovny.

Podle všeho si tedy se soutěží budou znovu lámat hlavu právníci a vše dost pravděpodobně skončí i u soudu.

Naplňují se tak slova v úterý odvolaného ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka, který už v srpnu v rozhovorech pro Aktuálně.cz předvídal, že kauza Blob bude mít nakonec soudní dohru.

Čtěte více: Ježek: Blob v Praze stát bude. Rozhodne se u soudu

Vadná soutěž

Jehlička dospěl se čtyřmi právními posudky v kapse k závěru, že soutěž na novou budovu knihovny, kterou vyhrál ateliér Future Systems Jana Kaplického, je v rozporu se zákonem. Když ovšem loni zasedala magistrátní právní komise čítající deset právníků, pět z nich tento názor nezastávalo.

Připomeňte si: Známe tajné závěry právníků: Kaplického blob je riziko

Ministr se hájí tím, že posudky, které má k dispozici, jsou pro něj směrodatné. Řídil se například názorem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, stanoviskem ministerstva financí, právníků legislativní rady vlády a názory právní kanceláře Kříž a Bělina.

"Ti všichni řekli, že soutěž byla v rozporu se zákonem," vysvětlil ministr. Dodal, že s novou budovou knihovny i nadále počítá, jen celý proces dovede do konce nový ředitel NK Pavel Hazuka, který už dříve v knihovně pracoval a údajně ji dobře zná.

"Na krku máme řadu vážných problémů, které se musí vyřešit. Ty problémy nemůže řešit ten, kdo je způsobil," řekl na adresu Ježka.

Nová soutěž?

Zároveň ale odmítl, že by Ježkovo odvolání souviselo se startem jeho senátní kampaně nebo s faktem, že našel pro knihovnu nové pozemky. "Ke všem ředitelům svých příspěvkových organizací přistupuji apoliticky," brání se šéf resortu kultury.

Detail - bližší pohled na knihovnu z Letenských sadů.
Detail - bližší pohled na knihovnu z Letenských sadů. | Foto: Future Systems
Ježek: Nevím, proč mě ministr odvolal. Knihovna bude
Lidovecká kampaň: Náš kandidát nestačí na svou práci
Ježek našel pro chobotnici nové místo. Zatím je tají

Jak chce ale v započatém procesu pokračovat a projekt dokončit, nevysvětlil. Sám totiž opakovaně řekl, že podle něj byla soutěž v rozporu se zákonem, a tudíž je neplatná. "Soutěž buď bude zrušena, nebo tady existují právní názory, že vlastně vůbec neexistovala, protože byla v rozporu se zákonem. Kolem tohoto sporného bodu nás ještě čekají nepříjemné soudní tahanice," řekl.

Na otázku, zda ministerstvo vyhlásí novou soutěž, nebo doporučí knihovně, aby tak učinila, odpověděl: "To se uvidí."

Do knihovny míří kontrola

Vlastimil Ježek si dopoledne předal úřad s Pavlem Hazukou, v knihovně ale ještě do konce roku zůstane. V jaké pozici, zatím není jasné. Z informací Aktuálně.cz vyplývá, že knihovna teď bude několik dní v hledáčku zaměstnanců ministerstva financí. Ti budou zkoumat, zda peníze na soutěž nebyly použity v rozporu se zákonem.

Pokud k takovému závěru dospějí, může to znamenat problémy pro samotného Ježka. Může se totiž potvrdit, že způsob vypsání soutěže byl skutečně chybný. V tom případě by resort kultury muset do rozpočtu vrátit zhruba 25 milionů korun, které na soutěž dostal.

Situací se zabývá i Celostátní výbor KDU-ČSL. Ježek za lidovce kandiduje, jiný lidovec - Miroslav Kalousek - zase řídí ministerstvo, které knihovnu prověřuje. A konečně, ministr Jehlička je také členem KDU-ČSL.

"Lze předpokládat uplatnění náhradového nároku vůči generálnímu řediteli v režimu zákoníku práce s tím, že s ohledem na okolnosti případu nelze vyloučit ani odpovědnost trestněprávní," píše se ve zdůvodnění, které Jehlička poskytl předsednictvu lidové strany, jak uvedl server Týden.cz, který ho má k dispozici.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy