Pokud Benešová vymění státní zástupce, bude to na debatu o koalici, řekl Hamáček

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 4. 2019 18:25
Pokud by výměnu ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) za současnou poradkyni prezidenta Miloše Zemana pro justici Marii Benešovou doprovázely nějaké změny na státním zastupitelství, bylo by to na vážnou debatu vládní koalice. Novinářům to ve čtvrtek ve sněmovně řekl předseda koaliční sociální demokracie Jan Hamáček.
Předseda ČSSD Jan Hamáček.
Předseda ČSSD Jan Hamáček. | Foto: ČTK

Vicepremiér Hamáček uvedl, že k jakýmkoliv změnám na státním zastupitelství nevidí důvod. "Kdyby k nim mělo docházet, to by možná dávalo za pravdu těm spekulacím," řekl s odkazem na prohlášení opozičních politiků. Ti tvrdí, že Kněžínek musel skončit v souvislosti se středečním návrhem policie obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a ostatní obviněné v kauze Farmy Čapí hnízdo.

Sociální demokracie si podle Hamáčka při vstupu do vlády s ANO uvědomovala, že případ údajného dotačního podvodu by se mohl vyvíjet. "Věděli to i naši členové (při hlasování ve stranickém referendu), je to věc, o které jsme věděli, když jsme do té koalice šli," uvedl.

Pokud ANO jen mění ministra, je to čistě v politické rovině, dodal. "Pokud by někdo začal spekulovat o změnách v systému státního zastupitelství, to už by bylo na vážnou debatu v rámci koalice," konstatoval.

Premiér Babiš v rozhovoru pro Aktuálně.cz ujistil, že žádné otřesy v resortu po příchodu Benešové nejsou v plánu. "Nenastanou. Proč? Ona už přece byla ministryní spravedlnosti. A nastal nějaký otřes? Nenastal," prohlásil.

Jaké získá Benešová pravomoci

Fakticky však Benešová získá pravomoci, které jí zásahy do systému umožňují. Ministryně spravedlnosti může navrhnout odvolat nejvyššího státního zástupce, s čímž ale musí souhlasit vláda, a poté jmenovat jeho nástupce. Šéf žalobců pak může ministryni navrhnout odvolání kohokoliv uvnitř státního zastupitelství - tedy i Jaroslava Šarocha, který rozhoduje o podání žaloby na premiéra v kauze Čapí hnízdo. 

Unie státních zástupců se však pro tuto chvíli takových zásahů neobává. "Nejsou mi známé aktuální názory Marie Benešové na aktuální podobu státního zastupitelství. V situaci, kdy se ještě neujala úřadu, těžko spekulovat, co bude a nebude dělat a jestli bude nějak do státního zastupitelství zasahovat, ať už personálně nebo jinak," řekl Aktuálně.cz mluvčí Ondřej Šťastný. 

O svou funkci se nebojí ani vrchní státní zástupce Pavel Zeman. "Kdybych žil ve strachu o svoji pozici, tak to by bylo špatné," řekl ČT. Myslí si, že státní zastupitelství nyní funguje velmi dobře a je v dobré kondici. "Přestože mě vláda může odvolat na návrh ministra takzvaně bez důvodu, tak si dokážu těžko představit, že by to v současné době snad udělali. To by postrádalo nějaký trošku demokratický prvek," doplnil.

Hamáček dodal, že ho změna v čele ministerstva překvapila. "Neměl jsem žádné signály, že by se (Kněžínek) rozhodl skončit. Nicméně je to jeho rozhodnutí, takže ho respektuji," uvedl. Na adresu bývalé členky sociální demokracie Benešové uvedl, že je to zkušená právnička.

Se jmenováním samotné Benešové však není spokojen poslanec ČSSD Jan Birke. "Platí, že se nemluví do personálních návrhů koaličních partnerů. Ale tady musím jako Jan Birke říct, že s tím mám problém. Nezpochybňuji její erudici, kvalitu i znalosti, ale zpochybňuji ji jako člověka, který se nějak choval v minulém období v sociální demokracii," uvedl Birke pro Aktuálně.cz.

Naprosto nepřijatelné

Opoziční politici jsou k výměně v čele resortu spravedlnosti kritičtí, mnozí ji dávají do souvislosti s návrhem policie obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli Čapímu hnízdu. O návrhu nyní musí rozhodnout státní zastupitelství, které spadá právě pod ministerstvo spravedlnosti. 

Předseda největší opoziční strany ODS Petr Fiala označil situaci za nepřijatelnou a neuvěřitelnou. "Toto je mimořádně vážná kauza. Policie navrhuje obžalovat premiéra a ten narychlo vyměňuje ministra spravedlnosti," uvedl. Místopředseda poslanců ODS Marek Benda dodal, že Kněžínkova demise je zcela zjevně vynucená. "Vysoce pravděpodobně souvisí s návrhem na obžalobu premiéra a dalších členů jeho rodiny. Pokládáme za naprosto nepřijatelné, aby vláda ČR byla ovlivňována osobními kauzami premiéra," konstatoval. Podobně reagovali i další opoziční politici.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy