Podmínka pro podvodníka platí, soud mu zrušil amnestii

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2013 12:20
Trestní stíhání bylo nejprve zastaveno kvůli amnestii, NS však rozhodnutí zrušil.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Vrchní soud v Praze potvrdil Martinu Guthovi za úvěrový podvod z 90. let s definitivní platností tříletý podmíněný trest.

Guthovo trestní stíhání bylo původně zastaveno kvůli novoroční amnestii exprezidenta Václava Klause, toto rozhodnutí však na základě dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana zrušil Nejvyšší soud (NS).

Tehdy pětadvacetiletý Guth podle obžaloby na začátku 90. let vylákal z banky úvěr 40 milionů korun, který nesplácel. Pokusil se také o další podvody. Než soudy stačily jeho kauzu pravomocně vyřešit, přišla novoroční amnestie tehdejšího prezidenta Klause.

Klaus mimo jiné zastavil trestní stíhání, od jejichž zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než osm let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

#box1

Druhý článek amnestie se ale nevztahoval na stíhání proti uprchlým. Soudy, které o aplikaci amnestie rozhodovaly, to však chápaly tak, že nemají zastavovat stíhání lidí, kteří jsou aktuálně na útěku, a naopak mohou vyhovět těm, kteří sice po určitou dobu prchali před spravedlností, ale k 1. lednu 2013 se jí už nevyhýbali.

Amnestie vznikala ve více verzích. Podívejte se, jak se měnily:

#galerie1

Podle NS však tento výklad není správný. Dobu, kdy byli aktéři stíhaní jako uprchlí, je třeba odečíst. Pokud i poté přesahuje celková délka osm let, je možné stíhání zastavit, jinak ne.

Guth přitom uprchl hned po sdělení prvního obvinění a vrátil se až v roce 2011, na útěku tak byl přes 16 let. Tvrdí, že odcestoval kvůli obavě o svůj život, peníze z trestné činnosti prý nikdy neviděl.

Svého útěku nelitoval, bál se o život

To potvrdil i Guthův advokát, podle něho byl jeho klient pouze takzvaným bílým koněm. "Dostal jsem od (Ivana) Hříbala 48 hodin na to, abych opustil republiku. Měl jsem v kapse 500 dolarů," popsal svůj odjezd u soudu Guth.

Hříbal, který byl v 90. letech šéf taxikářské asociace, byl v roce 1998 zavražděn zřejmě nájemným vrahem, pachatele však policie nikdy nedopadla. "Když jsem viděl, že zastřelili Hříbala nebo Mrázka, nikdy jsem svého útěku nelitoval," dodal.

#box2

Jeho advokát pak doplnil, že přestože žil v nuzných poměrech, například na Ukrajině, bylo to lepší než čelit hrozbě fyzické likvidace v ČR.

První odsuzující rozsudek nad Guthem vynesl Krajský soud v Praze až v roce 2004, kdy mu vyměřil 8,5 roku za mřížemi. Po svém návratu muž požádal o konání nového procesu, loni mu pak prvostupňový soud uložil již pouze podmínku. V době, kdy se mělo rozhodovat o odvolání státního zástupce, se do případu vložila amnestie exprezidenta Klause.

Neměl z podvodu majetkový prospěch

"Za situace, kdy nebylo vyvráceno, že tím primárním motivem byla obava o vlastní život, tak v takovém případě je nutné ve prospěch obžalovaného zohlednit to, že nejproduktivnější část svého života strávil v zahraničí z obavy o svůj život," odůvodnil podmínku předseda odvolacího senátu Pavel Zelenka. Guth podle něho navíc zřejmě podvod nevymyslel a ani z něj neměl majetkový prospěch.

Promítnout do výše trestu pak prý bylo nutné i to, že k potrestání došlo až po více než 20 letech od spáchání činu, navíc některé průtahy způsobily samy soudy a policie. "Dokonce tam došlo k určitému informačnímu šumu, že vlastně policie několik let nedisponovala příkazem k zatčení," upozornil soudce.

 

Právě se děje

Další zprávy